Dům o tisíci patrech
Originální název: Dům o tisíci patrech

Euromedia Group - 2000
ISBN: 80-242-0021-X

Euromedia Group (2000) 80-242-0021-X 207
Československý spisovatel (1958)
Melantrich (1929)

Román Dům o tisíci patrech vyšel poprvé roku 1929. Silně alegorický román je v poslední době značně překládán. S tvůrčí suverenitou přejímá autor rekvizity spotřební literatury, aby vytvořil atmosféru beznadějné ztráty identity v odcizeném, manipulovaném světě. Jeho hrdina je detektiv, muž pověřený konkrétním úkolem, přičemž ho více zajímá jeho vnitřní úkol, najít seba sama. Když se konečně dopídí toho, co považoval za cíl, stane před záhadou zcela jiného řádu... Sbírka Zrcadlo, které se opožďuje je z roku 1927. Také zde ho lákal zdánlivě jednoduchý, až rodokapsový děj, ovšem ponořený do šerosvitu fantastického třeštění. (Založil/a: jamalka)

vladislaus
  19. 5. 2013, 16:00
Kdo obdivuje velké výrony fantazie autorů, ten si v této knize přijde na své. Svět zaplněný pitoreskními postavičkami byl však nad mé síly obraznosti a kniha mne při čtení ničím netěšila.
Magyana
  25. 2. 2015, 11:26
Tuto knihu jsem četla asi před dvaceti lety a vůbec jsem si ji nepamatovala. Rozhodla jsem se, že si ji oživím, ale bohužel musím říct, že za rok či dva si ji opět pamatovat nebudu. Možná jen to, že jsem se u ní nudila.
Nikdy jsem neměla ráda absurdní drama a Dům o tisíci patrech je taková hodně absurdní sci-fi.
nevermore
  16. 9. 2013, 13:25
Jeden z průkopníků české scifi Jan Weiss a jeho legendární dílo "Dům o 1000 patrech" se mi konečně dostali do ruky. Takové české 1984, by se skoro chtělo říct, akorát člověk musí brát trošku s nadhledem, řekněme prahové vnímání odmítání bohatství a pochopení pro revoluce. Expresivní, alegorický Dům bych však na přečtení rozhodně doporučil.
ForFreedom
  29. 1. 2012, 15:13
Až na tu patrnou averzi ke všemu kapitalistickému, podmíněnou svou dobou, je to důmyslný příběh, velice podmanivý, jak přesně uváděl podobně nemálo levicově orientovaný recenzent A.M.Píša na obalu mého stařičkého výtisku: ,, …tento romantický milovník snů evokuje jejich svět a jeho procesy s realistickou názorností i pravdivostí, psychologicky fundovanou a pronikavou. ...vzpomeňme, jak se vjemy a pocity nemocného těla přetvářejí do mučivých přeludů horečně rozpálené obrazotvornosti, jak se do ní a do jejích postav promítají vzpomínky z dětství a z války….“
Nicméně, nedoporučuji procházet Tisíci patry pouze s dobovým náhledem i nadhledem předešlé doby. Weissův svět má o mnoho stabilnější základy, než aby byl vystavěn jen z myšlenek marxistů a zejména podtext o odcizení, bezejmenosti i absurdnosti z ní dodnes dělá jednu z těch nadčasových. Což nakonec jde jen ruku v ruce s tím prvotním prokomunistickým nábojem... Ovšem, v tomto případě to evidentně podmanivosti neubírá...
jehlaspichlas
  15. 8. 2011, 19:04
Mně tato kniha připomíná jeden nezávislý film, ačkoliv byl natočen o nějakých sedmdesát
let později a jmenoval se Bytový komplex, tím by se dal nazvat i weissův svět, svět
v mnohapatrovém domě.
G8
  4. 3. 2013, 15:43
V našich končinách trestuhodně opomíjený román, při jehož čtení jsem jen nechápavě kroutil hlavou a nevěřil, že skutečně vyšel v roce 1929.
Sedmikráska
  30. 10. 2016, 20:35
Obsahuje spoiler spoiler Výborná alegorie z výmluvného roku 1929 na fungování nejenom finančního světa, po uplynutí téměř celého století od svého vzniku zase - nebo snad ještě stále - aktuální. Kdo má alespoň minimální ponětí o tom, co se dělo se světem v meziválečném období a v co nakonec celá situace vyústila, nemůže děj této knihy považovat ani v nejmenším za absurdní. Ke konci možná trochu fantasmagorický, to ano, ale vzhledem k úplnému závěru (který mě jako jediný poněkud zklamal) je tato fantasmagorie omluvitelná.
Přiznám se, že mám trochu problém se zařazením tohoto díla do žánru scifi. Ačkoliv autor odhadl některé technologie budoucnosti s neuvěřitelnou předvídavostí, tak v jiných ohledech nechal zase válčit vzbouřence po středověkém způsobu, létání ke hvězdám se obrátilo v podvod, atd. Spíše nežli scifi mi proto Dům o tisíci patrech připadá jako jakási společensko-kritická antiutopie, nebo jak to říct.
zelvicka
  26. 12. 2014, 22:09
Hodně mi to připomíná Metro 2033, ale tentokrát do výšky a bez příšer. Jinak rozhodně zajímavý kousek, který se vyplatí si přečíst.
eormis
  10. 8. 2011, 19:46
První české sci-fi,
už jenom tím hodně zajímavá kniha. Vše je promyšleno, tajemná atmosféra snad trochu připomínající Orwelovo 1948. Jak zajímavý začátek, tak zajímavý konec.
Kodama
  15. 3. 2011, 13:25
...."A znenadání - dvířka se otvírají. Ne jedna, ale bezpočet dvířek se objevuje v kouli - hustě vedle sebe a v nedohledných řadách za sebou. A ze všech vystupují obři, svlečeni do půl těla a s červenou šerpou kolem pasu. Všichni se sobě podobají. Mají maličkou hlavu na chlupatém trupu a přes nahé rameno přehozenou síť. Milión obrů sem táhne z mořských hlubin"...

Myslím, že na tu dobu velmi nadčasová literatura,.. autor musel vlastnit úžasně tvořivou fantazii,značně poznamenanou průběhem první světové války.. knížku jsem zhltnul takřka na jeden zátah a celou dobu mě bavila. Ještě teď přemýšlím a dávám si dohromady všechny souvislosti tohoto díla s minulostí, realitou přítomnosti a snad i budoucností lidského věku,..
Standa314
  29. 3. 2013, 21:12
Četl jsem to někdy v roce 1960.Od té doby nikdy nejedu výtahem do posledního patra.
Knjha mi zalezla pod kůži.
Ay'Le
  8. 3. 2010, 16:52
tahle kniha ma hodne zajimavou kompozicni vystavbu..je to jeden z mala ceskych romanu, ve kterem lze nalezt princip montaze..sice ne v takovem meritku jako je nachazime u nekterych svetovych del, ale presto to tam je
autor v tomto uzavrenem svete na sebe kupi strach paranoiu beznadej a zaroven touhu dostat se pryc v paralele s tisici patry, v nichz je hlavni hrdina cizincem, odkazany jen sam na sebe a hnan nutnosti splnit svuj ukol at se jevi jakkoli nemozne..pod tim vsim na nas jeci reklamy na ruzne pripravky, stale se do popredi tlaci lebka se zlutym svetelkem uvnitr, dusna atmosfera vyvolava dojem nocni mury..
koncem se ale vse vysvetli a kdyz vezmeme v potaz rok vydani, musim rict ze je to jednak skvele vyjadreny pocit toho, co se delo za 1. svetove valky a zaroven je to i celkem jasnozriva vize smerujici k tomu, co se teprve melo stat