Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jennie Gerhardtová

88%
4 5
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Jennie Gerhardtová
 Všechny obaly
Jennie Gerhardtová
 Všechny obaly
Originální název: Jennie Gerhardt
Poprvé vydáno celosvětově: 1911

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Tatran - 1977
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 10x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 7x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Tatran (1977)
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1955)

Román velkého amerického spisovatele (1871-1945) vyšel po prvé r. 1911, deset let po autorově románové prvotině "Sestřička Carrie", jež se u amerických čtenářů setkala s nezdarem. Námětem románu je příběh chudé dívky, dceryněmeckého protestantského dělníka, která přes svou krásu a vzácné povahové vlastnosti prožívá neradostný život končící vyhlídkou na opuštěné stáří, neboť se stává obětí sobectví a společenských předsudků příslušníků "vyšších"tříd. Autor ukázal, jak se v kapitalistické společnosti vměšují peněžní síly do osobních vztahů, nedovedl však postihnout své hrdiny v jejich třídním zařazení. Americká společnost na počátku epochy imperialismu, jak ji v románěvylíčil, je náhodným shlukem jednotlivců, v němž se každý musí zachraňovat, jak sám umí, a kde dobrota a ohleduplnost jsou vlastnostmi, na něž každý doplácí vlastním štěstím. (Založil/a: Persephone9)

(více)  

Štítky

více  
Theodore Dreiser Theodore Dreiser
*27.08.1871 - †28.12.1945

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Peetuliska
100% 100% 100% 100% 100%
  26. 2. 2014, 15:08
Obsahuje spoiler spoiler Chudá rodina, žije od ruky k ústům jak se říká a snaží se najít nějakou práci každý člen rodiny. Paní Gerhardtová s dcerou Jennie se vzdávají do hotelu pozeptat, práci získají a ještě mohou prát prádlo senátoru Branderovi. Ten se do Jennie beznadějně zamiluje, i když dívce je pouhých 18let a jemu 52. Jennie stále odolává nabídce k sňatku, až jednoho dne chytnou jejího bratra při krádeži uhlí a on jde do vězení. Jedinou pomoc vidí v senátoru Branderovi, ten ji pomůže, ale zároveň s ní stráví noc. Následně odcestuje, ale chce si ji vzít. Osud ale vše zamotá, protože náhle zemře na tyfus a Jennie je těhotná, což je v tehdejší společnosti velké provinění. Snaží se nehledat novou lásku, ale osud jí do cesty zanese bohatého Lestera Kanea...


Kniha krásně popisuje charaktery postav. klidnou, vyrovnanou a naprosto oddanou Jennie si prostě musíte zamilovat. Řeší se zde společenské vrstvy a jejich problémy a zda má větší cenu láska či peníze.