Ostrov

Originální název: L'île
Poprvé vydáno celosvětově: 1962

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1964

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1964) 444

Posádka britské lodi Blossom plující směrem k Polynésii se vzbouří krutému velení zabitím kapitána a prvního důstojníka. Podle britských zákonů jsou ovšem všichni vzbouřenci vystaveni trestu smrti. Proto, po doplutí na Tahiti, se skupinka mužů, kteří nechtějí padnout do rukou zákona, a několik Tahiťanů a Tahiťanek, jež se po obeznámení se situací dobrovolně přihlásili, vydá opět na moře se záměrem najít pustý ostrov a dožít na něm až do smrti. Takový ostrov najdou, ale už na začátku společného života se objevují potíže.... (Založil/a: jamalka)

achilles
  13. 8. 2014, 9:36
Kniha mě bavila, dlouho. Opět skvělý Merleho popis lidí a jejich cítění. Po "vyvraždění" skoro všech mužů a popis vztahu mezi Purcellem a Tahiťanem už nic moc a dost vleklé.
huttershofen
  21. 5. 2013, 10:08
Je to vlastně oblíbené Merleho téma, podobné jako u Malevilu, skupina lidí začíná zakládat společnost od nuly. A to on umí, četlo se jedním dechem, psychologie postav je tak věrná, že to člověka až k vzteku vytáčí, jací lidé jsou omezení a krátkozrací tupci, jak málo stačí k tomu, aby se radši začali vraždit, než našli kompromis... Od začátku víme, k jakému konci kniha spěje (i když se to nakonec od reálného příběhu trochu liší), o to je to celé poutavější a silnější (nečekáme totiž na velkou pointu). Doporučuji všemi deseti.
Elrond
  28. 5. 2011, 17:03
Jedná se samozřejmě o variaci na osudy vzbouřenců z lodi Bounty, kteří skončili v roce 1790 na útěku před spravedlností na ostrově Pitcairn. Další osud je z historických pramenů znám jen víceméně mlhavě - jisté je že po krvavých půtkách mezi kolonisty - Angličany a Tahiťany - zbyl na ostrově Pitcairn pouze jediný muž - John Adams s několika ženami a 20ti dětmi....
basa_Pitrs
  6. 12. 2016, 15:06
Názorná ukázka, kam až může člověka zahnat ponorková nemoc. Zde ještě umocněna faktem, že sdílíte omezený životní prostor s lidmi, kteří nejsou vašimi přáteli. Hlavní hrdina je v příběhu drcen mlýnskými kameny, ačkoliv sám sebe staví do neutrální pozice. Žádný jeho dobrý úmysl však nedokáže zabránit nevyhnutelnému.
Kniha je obrazem několika společenských jevů. Pozorujeme například konfrontaci rozdílných kultur, změny ve společenské hierarchii, budování primitivních vládních forem, v neposlední řadě též projevy rasismu a náznaky diktátorství.
Věřím, že si Merle tvorbu tohoto románu dostatečně užil.
Edysss
  16. 9. 2013, 11:07
Tato knížka se četla téměř jedním dechem, i když tak nějak od začátku tušíte, jak to celé dopadne. Jako jedna z mála knih, která pojednává o zámořských výpravách, se zaměřuje i na psychologii a postavy domorodců. Jen tak nějak nevím jestli byl ten Purcell klaďas nebo pokrytec?