Po nás potopa

Poprvé vydáno celosvětově: 1954

Knižní klub - 2000
ISBN: 80-242-0281-6

Knižní klub (2000) 80-242-0281-6 304

Většina lidí má superpřesné letecké bombardování spojeno s válkou v Perském zálivu a s moderní technikou konce dvacátého století. Málokdo však ví, že otcem bombardovacích útoků na bodové nepřátelské cíle je Angličan, inženýr a letecký konstruktér Barner Wallis, který v roce 1939 navrhl pumu vhodnou k přesným zásahům jednotlivých cílů ve 2. světové válce.
Díky Šestsetsedmnácté bombardovací peruti, nezměrnému lidskému úsilí a obětavosti tak bylo ušetřeno mnoho životů na obou stranách fronty.
Kniha Paula Brickhilla erudovaně a zároveň poutavě vypráví o vzniku přesné zbraně i o plánování a provedení jednotlivých útoků na vodní přehrady i další cíle na nepřátelském území v průběhu 2. světové války. (Založil/a: Thinger)

Paul Brickhill Paul Brickhill

Fabienne
  29. 5. 2013, 17:24
"Vím, že jste zvědaví, proč jste tady. Tak tedy, máte být špičkovou údernou perutí a provést jeden speciální úkol, o kterém mi řekli, že bude mít překvapující výsledky a možná zkrátí válku. Zatím vám nemohu povědět, o jaký cíl jde, ani kde leží. Zato vám musím říct, že se musíte vycvičit v přízemním létání ve dne i v noci tak, až to bude vaše druhá přirozenost a budete to umět i se zavřenýma očima..."
Když vyslovil "přízemní létání", ozvalo se tiché mručení a všichni se začali dohadovat, co by to asi mohlo být. Ozvalo se tiché, ale srozumitelné "Prokrista!Tirpitz!"
Gibson řekl: "Neukvapujte se v odhadech. Možná, že to je Tirpitz, možná není. Ale ať je to co chce, vyžaduji, abyste byli připraveni. Když vám povím, abyste letěli k jednomu určitému stromu uprostřed Anglie, chci, abyste to uměli. Když vám řeknu, abyste proletěli hangárem, který nebude dost široký, aby se vám tam vešly špičky křídel, chci, abyste se do toho pustili. Musíte být schopní bez váhání udělat cokoli se vám řekne."
Načež se rozhostilo mrtvé ticho.
Mírný malý Les Knight zařval do interkomu, že vidí vodu, ale vtom se do nich pustil flak a začali kličkovat sem a tam. Bombometník Johnson vykřikl, že vidí stromy před nimi a nad nimi a jak Knight prudce vytahoval letoun do výšky, bombardér se otřásl, jak narazil do vršků stromů. Potom už byli volní, s chladiči ucpanými větvemi, oběma levostrannými motory zastavenými a s poškozenými ocasními plochami.
Oba pravostranné motory řvaly na plný plyn a taktak stačily udržet Lancaster ve vzduchu, s pumou stále ještě na palubě. Za takových podmínek nebyla naděje na bombardování a Knight zavolal Martina: "Oba levostranné motory mám pryč. Mohu dostat povolení odhodit pumu, pane?" Bylo to to "pane", které Martinem otřáslo. Tichý malý Knight se stále doslovně držel předpisů, když uctivě žádal o povolení udělat to jediné, co mu mohlo umožnit dostat se domů.
----------------------------------

Je mi moc líto, že do češtiny byly přeloženy jen dvě knihy Paula Brickhilla. (Pokud internet nelže, napsal jich sedm.) Mám ho jako autora velmi ráda - umí psát poutavě, živě a navíc jsou to reálné příběhy. Šestsetsedmnáctá peruť byla původně vytvořená k tomu, aby provedla jedinou speciální operaci, ale do konce války získala zcela jedinečnou pověst individuální a kolektivní odvahy a zručnosti. Oddanost, sebeobětování a statečnost pilotů z 617. bombardovací peruti ve mně vyvolává pocit pokory - nejenže bych před nimi smekla, ale i poklekla ...