Goldstein píše dceři

Druhé město - 2006
ISBN: 80-7227-253-5

Druhé město (2006) 80-7227-253-5 164
Melantrich (1997)

Irena Dousková, autorka dnes již proslulého románu Hrdý Budžes, vydala o pouhý rok dříve svou prozaickou prvotinu Goldstein píše dceři (1997). V dopisech, které posílá stárnoucí filmový režisér z Izraele své dospělé dceři do Prahy, se postupně odkrývají peripetie jeho života v Čechách i v jeho nové zemi a rozporuplnost opožděně navázaného, nenaplněného vztahu. Tento výsostně komorní příběh o otcovské lásce i sebelásce, odehrávající se na přelomu 80. a 90. let dvacátého století. (Založil/a: skjaninka)

antoniana
  30. 9. 2016, 17:05
Z knihy jsem byla trochu rozpačitá. Forma dopisů nebyla špatná, ale s veškerou úctou mě Goldstein většinu času dost štval. Celý život kašle na svou prvorozenou dceru a pak si myslí, že během chvilky se vše napraví. Navíc mi v knize chyběl pohled dcery, její postoj a motivace se můžeme domýšlet pouze z otcových dopisů, což asi ne vždy odráží to, co se děje uvnitř. Taky mě iritovalo, že Goldstein psal vlastní dceři místy eroticky laděné poznámky, přišlo mi to dost nemístné.
Alaglesia
  5. 4. 2015, 21:46
No, kniha nebyla špatná. Formou dopisů dceři Kláře jsme se dozvěděli životní příběh Goldsteina, který žije v cizině. Zároveň zde byla nepřímo popsaná i doba, ve které žil. Že bych ale z knihy byla vedle nebo po ní znovu sáhla, to říct nemohu.
lennyd
  2. 1. 2013, 6:57
Hrozně moc mne bavilo čtení dopisů dceři, s tím, že odpovědi si čtenář musel trochu domýšlet. Hrozně moc mne bavilo přemýšlet o dobách minulých, kdy člověk nemohl jen tak cestovat, kdy všechno muselo být odůvodňováno a vysvětlováno. Tak proč tak nízké hodnocení? Ukrutně mne štvalo, že si Goldstein pletl otcovskou lásku s tou mileneckou, a představa co všechno psal své dceři, mi přišla hodně ujetá. Pokazilo mi to celý dojem z knihy...
giselka
  5. 6. 2013, 19:43
Tak přesně vykresleno: Stárnoucí, přecitlivělý, sebestředný otec se snaží navázat na neexistující pouto s dospělou dcerou, kterou opustil jako nemluvně a kterou bezmála čtvrt století neviděl a kterou nezná. Její ambivalentní vztah k němu tušíme jen z útržků jeho dopisových odpovědí. Nedorozumění, která musí nastat, pocit oboustranného nepochopení, mísící se s pocity viny, do toho sebelítost slabocha a plody sobectví - osamění, nechápavost ohledně toho, co ve vztahu otcovském definitivně propásl. Přes všechnu svoji "nemožnost" je ten prevít tak lidsky dojemný a pochopitelný. Být dcerou, všechno mu odpustím.