Hněv a hrdost

Hněv a hrdost Originální název: La Rabbia e l'Orgoglio

Nakladatelství Lidové noviny - 2011
ISBN: 978-80-7422-112-5

Nakladatelství Lidové noviny (2011) 978-80-7422-112-5 143

Oriana Fallaci napsala text, který sama nazvala "kázáním", bezprostředně po útocích na World Trade Center 11. září 2001. Pracovala tou dobou ve svém manhattanském bytě a byla očitým svědkem celé události. Vášeň, bolest i přesvědčení, které vložila do textu, je nenapodobitelná. Tragédie v New Yorku je pro Fallaci drsným impulzem pro velmi otevřené zúčtování s těmi, kdo ji způsobili, i s těmi, kdo nedokážou ze strachu, masochismu, lenosti, hlouposti, ale i nevzdělanosti bránit hodnoty západní civilizace.
Knihu si přečetlo několik milionů čtenářů po celém světě, vyvolala řadu žalob proti autorce, těžce nemocná Fallaci musela čelit výhružkám zabitím i oplzlým pamfletům na svou osobu. Přesto zůstala příkladem novinářské cti a neohroženosti. Jak sama píše: "Zlo nemá vždy stejný pas." A boji proti zlu, omezenosti a zbabělosti zasvětila i zbytek svého života:

"Řekla jsem, co jsem říct musela. Můj hněv a má hrdost mi to přikázaly. Mé čisté svědomí a můj věk mi umožnily uposlechnout ten rozkaz, dostát této povinnosti." (Založil/a: Anko)

Oriana Fallaci Oriana Fallaci
*29.06.1929 - †15.09.2006

Anko
  25. 1. 2012, 14:55
Zajímavý text těžko zařaditelný do jakékoliv literatury. Místy mi sice připadal poněkud zmatený a těžce čitelný, ale autorka zvládla vyjádřit mnoho myšlenek, které se mi již dlouhou dobu rojily hlavou. Klobouk dolů, protože ona dobře věděla, jaké se na její kázání budou ozývat reakce. Ale jak sama říká, "cikády" ji nijak nedokáží vyvést z rovnováhy, což je velmi dobře. Byla by totiž škoda, kdyby tato kniha pouze kvůli nemoudrému hlasu davu neexistovala.