Nechtěl jsem být Leninem

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Labyrint - 2012
ISBN: 978-80-87260-32-6

Labyrint (2012) 978-80-87260-32-6 145

Povídkový soubor Nechtěl jsem být Leninem debutující spisovatelky Dory Čechove (1971) přináší Rusko v krystalické podobě, jak ho známe z velké literatury, čtivý střet klasiky a současné šedi, honosné minulosti a banální přítomnosti, tužeb a životní reality. (Založil/a: Nada1)

Fabienne
  25. 5. 2012, 17:25
Jelizaveta Grigorijevna v mládí, v dobách, kdy byla průsvitně bledá, étericky křehká a v obličeji jí zářily dvě velké tmavé oči, promeškala šanci zjistit, že hledat dokonalého muže je stejně marné, jako pátrat po nejchutnějším pirohu. Můžete koupit pirohy u všech pouličních prodejců přešlapujících na moskevských nárožích, ochutnat speciality přátel a známých, a přece nikdy nedokážete rozhodnout, který z nich je nejchutnější. U každého máte dojem, že náplni chybí odstín chuti toho druhého.
Putoval a myslel na to, jak podobná je válka přírodní katastrofě. Způsobí, že se sobě lidé ztratí. Vpustí chaos do jindy přehledného světa. Lidé umírají náhodně, bez vztahu k dosavadnímu životu a v živých zůstanou rány, které působí tak nepatřičně, že se už nikdy nepodaří vrátit život do kolejí přirozených příčin a následků.
Bylo mu líto společného života, který neprožili. Představoval si ho jako posloupnost obyčejných lidských radostí i starostí, ale čím více plynul čas, vytrácely se z jeho představ děti, dům, výlety a při tom všem životním bilancování mu vyvstával jako nejdrahocennější společný čas, z jehož závdavku mu dnes na bříšcích prstů ulpívaly jen nejtenčí vlásečnice. Viděl sám sebe jako starého člověka, který toužil vylézt na vysokou horu, ale zemřel na jejím úpatí, aniž by po něm kdy začal stoupat.
----------------------------------

Ke knize nemám moc co dodat, protože anotace naprosto přesně vystihuje, jaká je. Dávám 5 hvězdiček- tu pátou má Dora Čechova ode mě jako bonus za to, jak poctivě a sebekriticky se staví ke své tvorbě (vysvětlím jindy, v Pokecu o autorech).
Nikolaj Ivanov
  29. 8. 2012, 16:48
Moc hezká knížka. A závěrečná povídka - ta je pro mě nejlepší. Je znát, že autorka má k Rusku a jeho literatuře velmi blízko.
beebb
  14. 1. 2014, 14:39
teňounká... velmi příjemná kniha povídek s "ruskými motivy"...............................................