Český komiks 1. poloviny 20. století

Český komiks 1. poloviny 20. století Originální název: Český komiks 1. poloviny 20. století

Nezjištěno / Jiné - 2013
ISBN: 978-80-904546-8-2

Nezjištěno / Jiné (2013) 978-80-904546-8-2 360

Obrazově bohatá kniha Heleny Diesing vyplňuje prázdné místo na poli české pop kultury. Autorka na základě rozsáhlé rešerše dobových periodik shrnuje dosud nezmapované období českého komiksu. Své pátrání začíná již v 19. století. Přináší nové poznatky o proslulých tvůrcích, mezi nimiž nechybí Josef Lada, Ondřej Sekora či Jaroslav Foglar, představuje ale i desítky autorů zcela neznámých. Publikace dokazuje, že svět českého komiksu před rokem 1950 byl plný celé řady rázovitých postav. Odhaluje zrod těch dodnes slavných, například Ferdy Mravence nebo Rychlých šípů, připomíná také mnoho zapomenutých hrdinů včetně Pepiny Rejholcové z dílny Františka Voborského nebo gentlemanského fešáka Dandyho od mezinárodně uznávaného karikaturisty Berta. Popisem a charakteristikou jednotlivých komiksů autorka nepřímo vytváří sociální a kulturní obraz první republiky, období protektorátu, let poválečných i změn po převratu v únoru 1948. Publikace tak otvírá pohled nejen na fenomén našeho „národního“ komiksu s řadou jeho formálních specifik, ale i na českou kulturu obecně. (Založil/a: maratach)

Helena Diesing Helena Diesing

NinadeL
  14. 6. 2013, 1:04
Vynikající kniha mapující počátky komiksu u nás. Pro někoho může být překvapující zásadní role Josefa Lady v prvopočátcích. Já jsem si ponejvíce užila kapitolu s Pepinou Rejholcovou a psem Puňťou. Zásadně skvělý je také Ondřej Sekora.
maratach
  27. 1. 2012, 6:19
Obrazově bohatá kniha Heleny Diesing vyplňuje prázdné místo na poli české pop kultury. Autorka na základě rozsáhlé rešerše dobových periodik shrnuje dosud nezmapované období českého komiksu. Přináší nové poznatky o proslulých tvůrcích, mezi nimiž nechybí Josef Lada, Ondřej Sekora či Jaroslav Foglar, představuje ale i desítky autorů zcela neznámých. Publikace dokazuje, že svět českého komiksu před rokem 1950 byl plný celé řady rázovitých postav. Odhaluje zrod těch dodnes slavných, například Ferdy Mravence nebo Rychlých šípů, připomíná také mnoho zapomenutých hrdinů včetně Pepiny Rejholcové z dílny Františka Voborského nebo gentlemanského fešáka Dandyho od mezinárodně uznávaného karikaturisty Berta.