Démon súhlasu

Profil knihy je v jiném jazyce

Démon súhlasu Originální název: Démon súhlasu
Poprvé vydáno celosvětově: 1963

Artfórum - 2009

Artfórum (2009)
Nezistené / Iné (1964) Vydal: Československý spisovatel

Démon súhlasu (spolu s \"rozprávkou\" O vládcovi Figurovi) bol dôležitým textom v čase svojho vzniku a knižného vydania a je - ako to už pri ozajstným prózach býva - dôležitý aj dnes. Lebo aj teraz je svet plný figúrok, ktoré ostošesť, zaštítené ochranou stáda a bez schopnosti predvídať a mať zásady, súhlasia s hocičím. Figúrka je nebezpečný človek, pretože si myslí, že za nič nemôže, že tamhore vyššie sú činitelia, ktorí za neho myslia, rečnia, plánujú, za neho rozhodujú, za neho nesú zodpovednosť... No a tade - vedie cesta priamo do pekla.\r\n\r\n (Založil/a: kldkld)

Dominik Tatarka Dominik Tatarka
*14.03.1913 - †10.05.1989

Plk. Cathcard
  21. 12. 2016, 22:40
Dielo, ktoré má na Slovensku nesmiernu historickú hodnotu; autor bol za túto poviedku komunistami očierňovaný, odsunutý na okraj spoločnosti, no dnes je zaň považovaný za jedného z najhlasnejších disidentov a protikomunistických hrdinov.

Príbeh je pomerne jednoduchý, je o človeku, ktorý už nechcel urobiť nič iného, len povedať pravdu. A aj to urobil.

Démon súhlasu má však (okrem historickej) aj neobyčajnú filozofickú hodnotu. Udivila ma prekvapivá filozofická hĺbka tohto dielka, to, ako definuje pravdu, sebaobetovanie sa, vznešenosť. Tieto staré termíny napĺňa novým obsahom - moderným a modernému človek blízkym.

Inak povedané, táto knižôčka (60 strán +/-) má mnohé geniálne myšlienky a rozhodne má čo povedať aj v 21. storočí:

´Tento človek požiadal o miesto školníka. Smiešne? Naopak, vznešené!´

´Figúrka je človek, ktorý súhlasí s tým, že ho povyšujú na miesto, na ktoré nestačí.´

´Jedinou vašou povinnosťou je - dať sa upiecť, keď chcete obstáť pred dejinami.´

Pán Tatarka pred dejinami obstál tak, ako málokto (povedzme si úprimne). Vedel, o čom hovoril.

Za príbeh 3 hviezdičky, za očarujúce myšlienky 4, za to, že aj vďaka pánovi Tatarkovi môžem byť hrdý na svoju vlasť 5 hviezdičiek.
talamidra
  7. 2. 2014, 1:38
jedno z diel povinnej literatúry, ktoré minulo poslintanie (ako som pri nich zaspávala)
skvelé čítanie, myšlienka aká sa v "skvelých dielach slovenskej literatúry" podstrkovaných v školách ťažko hľadá
veľmi dobré a vtipné spracovanie