Na věrnosti

Originální název: Faithful Place

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0512-4

Argo (2012) 978-80-257-0512-4 424

Život Franka Mackeyho změnil v devatenácti letech jediný rozhodující okamžik. Jeho dívka Rosie Dalyová, s kterou měli v úmyslu společně utéct do Londýna, nepřišla na smluvené místo srazu v uličce Na věrnosti. Od té chvíle o ní Frank neslyšel.
Po dvaceti letech Frank stále žije v Dublinu a pracuje u policie na oddělení tajných operací. Se svou rodinou zpřetrhal veškeré vazby. Jednoho dne mu však zavolá sestra, že se našel Rosiin kufr…
Návrat do uliček dětství a dospívání vrhá Franka zpět do minulosti, vyvolává temné polozapomenuté vzpomínky, v jejichž spleti hledá stopy, aby rozluštil případ, který ovlivnil jeho celý dosavadní život.

I ve svém třetím románu Tana Frenchová dokládá své mistrovství psychologické detektivky. Kniha "Na věrnosti" byla v roce 2010 zařazena mezi deset nejúspěšnějších titulů roku deníku The New York Times. (Založil/a: Fabienne)

Tana French Tana French
*01.01.1973

Fabienne
  18. 5. 2012, 15:32
V hospodách, kuchyních a obývácích všude kolem už si lidi vykládali - vzpomínali, oprašovali staré vzpomínky, porovnávali je a stavěli proti sobě, dělili se o ně s ostatními a přicházeli s miliony hypotéz. V téhle čtvrti byly drby vždycky sportem povýšeným na olympijskou úroveň a já drby nikdy nepodceňoval; chovám k nim úctu z celého srdce. Jak jsem řekl Dělovkovi, informace jsou munice, a tady kolem se musela mezi slepými náboji povalovat i hromada ostrých. Chtěl jsem, aby se tu všichni pustili do oprašování ostré munice, a chtěl jsem si pojistit, aby si všechna tak či onak našla cestu ke mně - pokud Dělovka dělal na Dalyovy ramena, bude mít sakramentský problém vytáhnout cokoliv z kohokoli v půlkilometrovém okruhu odtud. A já chtěl mít jistotu, že pokud tu někde někoho trápí černé svědomí, bude ho trápit pořádně.
---------------------------

Je mi líto, že musím dát jen 3 hvězdičky, ale kvalitou se tato kniha opravdu řadí až na třetí místo. Za nejlepší považuji Podobu, V lesích bylo o chloupek horší. Nedá se říct, že by Na Věrnosti byla vyloženě špatná kniha - Tana French si stále udržuje svůj specifický styl a příběh je také zajímavý. Až na to, že už není tak propracovaný
a kdo je vrah jsem začala tušit velice brzy. Mám dojem, že autorka nechtěně sama sobě nastavila předchozími tituly laťku hodně vysoko a tentokrát ji nepřeskočila...

teola
  22. 7. 2013, 12:58
Knihy Tany French zbožňuji. I tato se mi velmi líbila, nicméně jsem čekala, že odhalení vraha bude trochu víc nepředvídatelné či šokující. Zklamaná nejsem. Ani hlavní hrdina mi nevadil - a to jsem ho v Podobě moc nemusela. Z jistých důvodů si dokázal získat mé sympatie (hajzlík jeden :-D).
Venceslao90
  18. 11. 2013, 19:17
Od Tany French jsem četl nejprve Ztracený přístav, který se moc líbil. Kniha Na věrnosti se ke mě dostala v podstatě náhodou a i přes ne právě kladné ohlasy jsem se rozhodl knihu přečíst a nelituju. Příběh plyne pomalejším tempem, ale nenudí; postavy jsou jako tradičně skvěle vykresleny; motiv vražd byl pro mě překvapivý, i když je pravda, že odhalení vraha mohlo být překvapivější. O hlavní postavě nemohu říci, že by mi byla vyloženě sympatická, ale také jí nelze považovat za nesympatickou. Sám za sebe mohu knihu doporučit, mě nezklamala. Od Tany French si určitě v budoucnu přečtu i její zbývající knihy.
DanielOsbourne
  20. 9. 2013, 20:15
"Na věrnosti" se pro mě stalo docela velkým zklamáním. Čekal jsem další skvělou knihu, ale třetí díl z Dublinského cyklu se nemůže ani rovnat s povedeným prvním dílem "V lesích" a už vůbec ne s dokonalým pokračováním "Podoba." Nevím, jestli to bylo tím, že znáte již brzo, kdo je nejspíš vrahem a nebo nepříjemnými postavami, které ve čtenáři, alespoň ve mě, zanechávaj velkou nechuť. Jinak příběh docela zajímavý, ale četba se zatrhne po pár stránkách a dočíst knihu trochu bolí. I když je to Frenchové zatím nejslabší kniha, za přečtení i tak stojí.
Kebab Bursa
  28. 12. 2012, 11:06
Zatímco předchozími romány jsem byl doslova nadšen, tentokrát jsem se prodíral stránkami trochu s bolestí. Až ke konci jsem se cítil být dokonale zavlečen do uličky Na Věrnosti, děsil jsem se toho, jak černá není vždy černá a samozřejmě bílá není vždy bílou.
Ruxandra
  13. 4. 2012, 12:08
Po dobré knize "V lesích" a podle mě velmi dobré "Podobě", je Na Věrnosti celkem zklamáním i když jsem se na její čtení tak těšila. Kdo je vrah, tušíte (nebo víte) prakticky od začátku, příběh byl velmi předvídatelný. K hlavnímu hrdinovi jsem si nedokázala vytvořit jakýkoli vztah, připadal mi neslaný, nemastný a i když bylo v knize popsáno jak těžké měl dětství a vám by ho asi mělo být líto, bylo mi to prostě jedno. U mě jako hrdina knihy neobstál, prostě jsem mu to neuvěřila. Jako veldejší postava v Podobě byl perfektní, ale na utáhnutí celé knihy nemá... Jestli půjde kvalita knih Tany French takhle rapidně dolů, další dílo už si asi nebudu mít chuť přečíst.
MMacicekk
  20. 4. 2016, 20:05
Moje třetí kniha od Tany French a zatím nejslabší. Na můj vkus byl příběh moc rozvleklý a zdlouhavý, ale jako celek to špatné nebylo. Bohužel vraha jsem také vytušila už celkem na začátku, takže na konci nečekalo ani žádné překvapení.
Astonius
  6. 3. 2016, 12:27
Moje první kniha od autorky a jak se zdá podle komentářů čtenářů, mohla bych si spravit chuť jejími předchozími romány. Nemohu říct, že by mě příběh nebavil, ale ještě cca 5 stránek před koncem jsem pořád doufala, že na poslední stránce přijde "něco", co celé rozuzlení otočí na hlavu. Nechtěla jsem se spokojit s tak "poklidným" a jednoduchým vyústěním, navíc proto, že pachatele jsem tipovala obecně už velmi brzy, všechno k němu směřovalo - pro takovou jasnou linku jsem si byla téměř jistá, že to prostě skončí jinak. Kladem knihy je její čtivost a také styl vyprávění z pohledu muže - řekla bych, že autorka velmi dobře vystihla takový určitý chlapský pohled na svět a vnitřní monology hlavního hrdiny mě bavilo číst. Dějová zápletka byla moc jednoduchá - na to, že se v knize prakticky neřešilo nic jiného, měla podle mého názoru až moc stran :-)
twiGGy88
  29. 9. 2013, 20:54
Ano, odhalit vraha nebylo těžké a v podstatě polovinu knihy čekáte na ten moment až ho odhalí i autorka. Pro mě ale nečekaný motiv, na který bych sama nepřišla. V této knize autorka určitě boduje co se týče psychologie postav. Jak nás ovlivní výchova a prostředí, ve kterém jsme vyrůstali.
Melda
  7. 6. 2013, 12:18
Třetí kniha od této autorky na kterou jsem se velmi těšil, ale nesplnila úplně mé očekávání. Méně stránek, předpokládaný vrah a ani hlavní hrdina mi tentokrát moc nesedl. Líbí se mi koncept podle kterého se některá z vedlejších postav předchozí knihy stane hlavní postavou. Zatím má v mých očích kvalita knih Tany French sestupnou tendenci. Příští její knihu ještě koupím a pak se uvidí...
kiky
  8. 2. 2014, 10:39
Kniha byla vyborne napsana ale knihy v lesich a podoba se mi libily vice. Obcas se dej trochu tahnul a take jsem cekala ze odhaleni vraha bude vice prekvapive, ale celkove jsem spokojena, nezklamalo me to :-).

SPOILER!!!!! Hlavni hrdina me cim dal tim vic rozciloval a abych rekla pravdu, Shay mi byl nakonec vic sympatickej nez Francis. Uziralo me, ze Francis Shae asi vubec nechapal! Chapu ze vsichni sourozenci chteli z te strasne rodiny vypadnout ale zaroven k ni maj naky povinnosti! A Shay mel pravo odejit jako prvni. Francis a jeho ironicke poznamky me zkratka poradne vytacely. Samozrejme si nemyslim ze je mel Shay zabit, ale nadruhou stranu jeho chovani chapu... Zivot v takove rodine se neda moc dlouho vydrzet a on zkratka chtel udelat vsechno pro to aby mohl odejit. Francis byl peknej sobec kterej myslel jen na sebe.
Uzavřený_účet_9045
  21. 1. 2013, 19:10
Kdybych nějak od začátku nepřišla na to, kdo je vrah, tak dobrá detektivka. Hezky se čte, mráz běhá po zádech. Jen nevím, jak Vám, ale mně přijde, že hlavní hrdina je tak trochu kretén (s prominutím). Závěrečné tři stránky krásně poetické!!!
rightname
  30. 4. 2014, 0:02
Četl jsem jen V lesích a nyní Na Věrnosti, a musím říct, že se mi kniha hodně líbila. Možná proto, že následovala po (pro mě) složité Černé vodě nebo že vrah nebyl sériový psychopat, každopádně velmi příjemné čtení.