Milovaná

Euromedia Group - 2005
ISBN: 80-86938-30-1

Euromedia Group (2005) 80-86938-30-1 276
Knižní klub (1996)

Inspirací k tomuto dílu byla novinová zpráva z roku 1855 o otrokyni, která uprchla i s dětmi ke své svobodné tchyni. Při tom však byla chycena a tak se rozhodla děti zabít (pravděpodobně aby je ušetřila otroctví), zabila však pouze jedno z nich. Román je pojat spíše jako balada. Tématem není otrokářství a zlo z něj vyplývající, ale spíše zápas za svobodu. Román získal v roce 1988 Pulitzerovu cenu (Založil/a: jamalka)

Toni Morrison Toni Morrison
*18.02.1931

svobodka
  11. 11. 2013, 14:46
Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem četla. Jak obsahem, tak způsobem zpracování. Připomínala mi Faulknerovy romány o černošské problematice, byla snad však ještě působivější.
domingo
  8. 3. 2010, 17:17
Jedna z nejlepších knih všech dob, zasloužená Pulitzerova cena. Morrison má úžasný styl psaní: spletitý, klikatý, posmutněle baladický, ale přitom křišťálově průzračný a skutečně emotivní. I když jak děj, tak způsob psaní trochu svádí k hraní na efekt a umělé "plačtivosti", mně tyto úvahy vůbec nevyrušovaly; Milovanou jsem totiž celou dobu bral jako autentické černošské blues, roztáhnuté na 300 stránek bez možnosti vydechnutí. Nečekejte klasickou příběhovou strukturu, jednotnou časovou linii nebo vyčnívající hlavní hrdinku; čekejte především vybroušený slohový zážitek a atmosféru hustší než hrachová kaše, při níž budete mít často na krajíčku. (5/5)
Pim
  10. 5. 2014, 8:29
Zvláštní, hodně zajímavá knížka. Trochu špatně se mi četlo, ale jak se příběh rozvíjel, byl stále zajímavější a začítala jsem se víc. Kromě hlavního příběhu je zde také kontextové vyprávění o tom, jak se s černochy zacházelo. Život bez ceny, nebo jen ceny kupní - ceny práce. Věc. Co je ale taky hrozné, že většina otroků žila bez rodin - nakládalo se s nimi opravdu jako se zbožím. "Plození" bylo v pořádku, někdy na "zakázku" - ale pak už byly děti jen dalším majetkem a prodaly se dále. Osamělý život v utrpení a strachu, protože nesměli nic a stát se jim mohlo všechno. Opravdu to pro bílé nebyli lidé.
venison
  17. 2. 2015, 23:47
Jedna z nejlépe napsaných knih, které jsem měla čest číst.. Jak po dějové stránce, tak po stránce popisné.. Pro někoho to může být poněkud větší sousto, ale pokud má člověk trošku načteno, tak si knihu rozhodně užije.. Skvěle zachycené pocity, perfektní přirovnání a zajímavý popis děje.. Tak trošku černošská "Sophiina volba" zabalená do jazzu :-)
zuzanara
  22. 5. 2013, 22:40
Kniha je rozhodně pozoruhodných literárních počinem a působí dojmem dobře ušitého kabátu. Nikde nic nepřebývá, ani nechybí. Než se však všechny miniaturní střípky příběhu dají dohromady, musíme si počkat. Autorka vypráví, jak se jí zrovna zachce, tak a nijak jinak :) svým osobitým, šíleno-zvláštně-originálním způsobem, ale zejména o věcech tak děsivých, bolestivých a hrozných, že by možná běžným vypravěčským stylem nešly sdělit. Čím mě však kniha šokovala nejvíce, byl až extrémně ženský styl vyprávění a prožívání. Téměř každé přirovnání je ženské, až mateřské, ženským hrdinkám se dává veliký prostor. Nicméně to románu a ději v žádném případě neškodí, naopak, dokážeme se vcítit do hrdinky a jejích emocí, aniž by mluvila.
Luciiies
  5. 7. 2011, 13:34
kniha je velmi zajímavá a dobrým obrazem uprchlé otrokyně a její volby zabít vlastní dítě, než aby se stalo otrokem. Objevují se zde prvky magického realismu, když se její mrtvé dítě vrací zpět a matku postupně ničí. Docela těžké čtení pro orientaci v časových liniích