Originální název: The Courtesan and the Samurai

Knižní klub - 2011
ISBN: 978-80-242-3305-5

Knižní klub (2011) 978-80-242-3305-5 317

Milostný román situovaný v novověkém Japonsku. Je rok 1868. V exotické japonské čtvrti rozkoše, kde sex je na prodej a jediným zakázaným ovocem je láska, se uprchlý voják setká s krásnou kurtizánou. Kurtizána a samuraj, román inspirovaný historickými událostmi, v sobě skrývá fakta i fikci, napětí i smyslnost v epickém příběhu lásky v době války. (Založil/a: al-ma)

Lesley Downer Lesley Downer
*1949

Gallienus
  2. 11. 2016, 13:17
Autorka oproti své první knize, kde popsala život dvorních dam na šógunově dvoře se tentokrát zaměřila na úděl obyčejné kurtizány z Jošiwary. Obě knihy mají společné období, tj. rozklad Tokugawského šógunátu a postupné nastolení nové vlády Meidži a z ní nastávající změny, zde viděno pohledem obyčejných lidí Eda (budoucího Tokia). Na těchto knihách mám rád to vykreslení doby a prostředí, u této knihy se mi zvlášť líbilo, jak je popsáno to staré (založené na staletých tradicích), které ustupuje tomu novému - západnímu a cizímu, na příběhu je silně vidět, čemu dává autorka přednost..., velmi zajímavě zobrazen také vznik a krátká existence republiky Ezo.
Osobně mě potěšilo propojení obou knih, jen lituji, že jsem si Poslední konkubínu přečetl před delším časem, tak jsem dokázal zaznamenat z postav pouze Fuju, mohlo by jich tam však být více.
EVASOM
  1. 2. 2013, 12:06
Té milostné rozkoše tam není až tolik. Hlavní hrdinka byla před občanskou válkou 1868 ženou samuraje, také vlastně samurajem. Tyto manželky,když jejich manželé válčili (téměř nepřetržitě) za svého šóguna (šlechtice), musely samy ubránit zbraní svůj domov, děti, služebnictvo, dobytek i zásoby. Kniha obsahuje mnoho reálií o životě všech skupin japonského obyvatelstva tohoto období, zejména vojáků-samurajů a jejich cti.
Kniha je napínavá i poučná.