Zrození očistce

Poprvé vydáno celosvětově: 1981

Vyšehrad - 2003
ISBN: 80-7021-637-9

Vyšehrad (2003) 80-7021-637-9 376

Posmrtný osud člověka, jeho spása či zatracení, smrt a nesmrtelnost, odměna či trest vzrušovaly lidskou mysl již od samých počátků kultury. Jacques Le Goff v předkládané knize hledá odpověď na otázku, jakou podobu toto obecné lidské napětí získalo ve specifickém kulturním útvaru - středověkém křesťanství. Vydává se po stopách očistce - purgatoria, třetího místa onoho světa mezi nebem a peklem, kde duše nedokonale spravedlivých lidí podstupují očistu od svých hříchů. Sleduje počátky koncepce očistce v myšlení svatého Augustina a dalších učitelů rané církve, věnuje pozornost také barvitému světu vizí a putování na onen svět. Příběh očistce vrcholí jeho "triumfem" v díle sv. Tomáše Akvinského a dalších scholastiků, v pastorační praxi kázání i v dílech uměleckých. Symbolickým završením je výstup na očistcovou horu spolu s Dantem, tvůrcem nesmrtelné Božské komedie. Le Goffovo zrození očistce se s bravurou pohybuje na pomezí historie, religionistiky i teologie. (Založil/a: Thinger)

Arsi007
  2. 5. 2014, 8:54
Vcelku velmi náročná, ale o to zajímavější kniha o středověkém myšlení, soustředícím se na křesťanské přesvědčení o nebi, pekle a převážně očistci. Žít celý život s tím, že vlastně nedělám nic jiného než se kaji či odpouštím a přesvědčením, že po smrti mě s nejvyšší pravděpodobností bude čekat jen utrpení, je docela k zbláznění. A o tom celém vlastně kniha (a dá se říct, že i středověk) zjednodušeně je. Za mě doporučuji.