Vánoce s andílkem Vandílkem

Vánoce s andílkem Vandílkem

Podtitul: aneb, Dva výlety do Betléma a zase zpátky domů

Originální název: Vánoce s andílkem Vandílkem, aneb, Dva výlety do Betléma a zase zpátky domů
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Metoda - 2014

Metoda (2014) 64 978-80-905028-5-7
Metoda (2011) 978-80-905028-0-2 51

Vánoce s andílkem Vandílkem jsou příběhem, jehož hlavní postavou je 6letý chlapec Kryštof. Ten se svou rodinou a kamarády zažívá období adventu a vánočních svátků, oslavu příchodu nového roku a zakončení vánočních svátků. Navíc Kryštof prožívá narození brášky a ztrátu dědečka, kvůli kterému si od Ježíška přeje oživovací stroj. Fantazijní dějová rovina představuje kouzelného andílka Vandílka, kterého Kryštof koupil sestře na vánočních trzích. Andílek ožívá a vede děti do zlatovzduchu hemžícího se dalšími andílky a dál až do Betléma, kde se právě narodil Ježíšek. Při prvním výletu děti vidí, jak do se do chléva přijdou poklonit pastýři, druhý výlet popisuje příchod mudrců (tří králů) a okolnosti odchodu Ježíškovy rodiny do Egypta. Vandílek propojuje dnešní svět a dnešní způsob prožívání vánočních svátků s představami o Betlému a malém Ježíškovi. (Založil/a: al-ma)

LenkaZ
  6. 2. 2015, 11:43
Tak nějak jsme se touto knížkou s mým 4letým synem nemohli prokousat. Líbil se nám první příběh, kdy tatínek jde se synkem na vánoční trhy, ale pak ty létající s andílkem už nás moc nebavily. Tak uvidíme, příští rok se k nim vrátíme a třeba to půjde snáz :)
  25. 11. 2014, 18:55
Veškeré informace o knihách o zázračném andílkovi Vandílkovi najdete na www.vandilek.cz
  25. 11. 2014, 15:14
Próza o andílkovi Vandílkovi navozuje sugestivně atmosféru Vánoc v několika vrstvách. Reálnou rovinu představuje příběh rodiny, do níž se těsně před Vánocemi narodilo ke dvěma sourozencům další dítě. Autorka popisuje předvánoční období formou reflektující obvyklé dění ve školce i v rodině a malý recipient s radostí naslouchá popisu věcí a dějů, které důvěrně zná a na něž se při čtení nebo poslechu začne znovu těšit, rozvzpomene se na vánoční nákupy a shon, který příchod svátků signalizuje, znovu začne klást zvídavé otázky týkající se Ježíška a dárků a především jej pohltí atmosféra, která nad materiální statky staví tajuplnost dne, který se vrací jen jednou za rok. V této rovině hrdinové povídky prožijí napětí Štědrého večera i jeho vyvrcholení, s kamarády si vychutnají dny prázdnin a radost z dárků.

Druhou rovinou příběhu je fantazijní putování malého hrdiny Kryštofa, jeho sestry Kristýny a ve druhém sledu pak i jejich kamarádů do Betléma, které jim zprostředkuje vánoční figurka andílka. Andílek, který zaujal zvláštním svitem Kryštofa na vánočních trzích natolik, že jej koupil jako dárek své nemocné sestře, v noci uměl ožít a děti s ním prožily biblický příběh o narození Ježíška v Betlémě, o kometě, třech mudrcích, útěku do Egypta.

Obě roviny spojuje motiv narození malého děťátka, které jako symbol přišlo s maminkou domů pár dní před Štědrým dnem a dětem splynulo se snovým Ježíškem, stejně jako maminka s Marií.

Příběh je napsaný s velkým porozuměním psychiky malého dítěte, je výrazem pochopení dětské potřeby mateřské lásky a harmonie v rodinných vztazích, vyzařuje mateřskou něhu, autorka však odolala pokušení sentimentu, k němuž by téma Vánoc a narození dítěte mohlo svádět.

V rámci současné literatury pro malé děti, která se často orientuje na disharmonické okamžiky v životě dítěte, je příběh o Vandílkovi pro recipienta ponořením do bezpečí, chvílí nalezení životní jistoty a pro dítě a především pro dospělého předčitatele ubezpečením, že funkční rodina má předpoklady pro trvalou existenci.
  1. 2. 2012, 12:54