Kroky v temnotě

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Knižní klub - 2012
ISBN: 978-80-242-3363-5

Knižní klub (2012) 978-80-242-3363-5 238

Píše se rok 1937. Nad Londýnem zahaleným v mlze se sbírají mraky. Osmadvacetiletý Jack je chudý, osamělý a příliš zoufalý, než aby dokázal změnit svůj život. A tak když se mu naskytne šance stát se radistou na arktické expedici, skočí po ní. Na lodi vládne vzrušení a nedočkavost, když opouští Norsko: pět mužů a pět psů cestuje napříč Barentsovým mořem za svitu půlnočního slunce. Konečně doplují k zapadlému, neobydlenému zálivu, kde mají strávit celý příští rok. Gruhuken. Jenže arktické léto je krátké. Když se noc vrací, aby se znovu chopila vlády nad zemí, Jack pociťuje zvláštní neklid. Jeho druhové jsou postupně, jeden po druhém, nuceni odejít. I on se musí rozhodnout. Zůstat, nebo jít. Brzy spatří poslední paprsky slunce a pak na celé měsíce pohltí tábor polární noc. Brzy dosáhne bodu, z nějž už není návratu – to když moře zamrzne a znemožní mu útěk. A Gruhuken není tak neobydlený. Jack není sám. Něco se potuluje temnotou. (Založil/a: malc8k)

S.SALVADOR
  9. 10. 2012, 20:10
Velmi napínavé, velmi dobré. Od poloviny knihy se začínají dít zvláštní věci. Polární noc, blizard a neustálá tma s čekáním na svit měsíce jako alespoň nějaký přírodní zdroj světla. Do toho se kolem postavené chaty začíná rozplétat záhada strašného osudu jednoho z dřívějších trempů a hrůzného činu horníků.........
MuMura
  12. 5. 2014, 17:47
Takový slabší čtyři hvězdy. Atmosféru to má výbornou a pokud se vám tahle knížka líbila, nemůžu jinak než doporučit Terror od Simmonse. Taky jsem doufala, že se budu aspoň trochu bát, ale asi už mám za sebou dost hrůzostrašnějších hrůzostrašných příběhů. :))
Ange014
  7. 5. 2013, 21:43
Knížka je docela krátká, což je v tomhle případě dobře. Hezky se četla. Dokonale strašidelnou a beznadějnou atmosféru, která provází většinu příběhu, navozuje už prostředí samo o sobě, ale nějaká záhada (i když s docela předvídatelným rozuzlením) tam být musela, jinak by to bylo o ničem. Každopádně pro mě Severní pól nebude.
Rinae
  28. 10. 2015, 20:54
Obsahuje spoiler spoiler Je to takový odpočinkový thriller a já se pro nic na světě nemůžu rozhodnout, jestli mi ta odpočinkovost leze na nervy, anebo mě naopak těší.
Bavila jsem se různými předznamenáními děje: utopenec v Temži, stvoření klouzající pod ledem, mrtvé věci, co mají v kraji vydržet i celá léta, smrtící medvědův pohled, vysoké útesy v barvě zaschlé krve, medvědí kůl-zabiják, necitelné kuchání umírajícího tuleně... Asi by se toho našlo i víc, takže autorka se rozhodně snažila atmosféru budovat postupně.
Dokud vypravěč - Jack - nějak komunikuje s ostatními, je víceméně nepříjemný. Neustále se mu něco nelíbí, něco ho štve, něco nesnáší... A na druhou stranu strašlivě rychle a náruživě přilne k jednomu ze svých společníků takovým způsobem, že je pro laskavé slovo od něj později ochoten snášet strašlivou hrůzu. Trochu se to osvětluje závěrečným přiznáním lásky k tomuto člověku, ale i tak na mě tento vývoj působil krapet strojeně.
Navzdory všem stížnostem konstatuji, že se u toho člověk nenudí. Takže na jednorázové čtení určitě nadprůměrná volba.
Astonius
  15. 10. 2014, 17:29
Kniha měla skvělou mrazivou atmosféru, jen mě trochu zklamal konec - po dlouhém čekání na nějaké vyvrcholení celého příběhu se mi zdál velmi uspěchaný a "odfláknutý" - závěrečné události na Gruhukenu pro mne ztratily to kouzlo, které si jinak celá kniha zachovávala.
škodnejtapír
  20. 12. 2013, 22:31
No, možná to je tím, že jsem v poslední době četl knihy minimálně dvakrát tak dlouhé a hlavně s několika dějovými zvraty, ale tohle dílko mě moc nezaujalo. Přečteno jsem měl za jeden večer a stále jsem očekával nějaký zvrat, který nepřišel. Atmosféra sice doslova mrazivá a celkem jsem s Jackem soucítil, ale čekal jsem trochu něco víc.
Asjadah
  30. 5. 2013, 11:44
Ráda se bojím a zbožňuji psy. Proto říkám, asi dost neobjektivně, že jsem z knihy nadšená. Zhltla jsem ji jedním dechem. Forma deníkových záznamů je neobyčejně zajímavá už v tom, jak čtenář může vysledovat proměnu vypravěčových názorů. Zlo se vkrádá plíživě, celkem neznatelně, ale přece všichni víme, že je neustále přítomno. A byla jsem blažená i z dobrého konce, v poslední době, kdy je svět a knihy samá tragédie, je to balzám a příjemné potěšení, takže když jsem dočítala, přihlouple jsem se usmívala.
mal
  13. 5. 2012, 21:12
Opravdu napínavá knížka, bavila mě, určitě bych sama nikdy nezůstala na takovém místě a to ani se psy:-))
joeblack
  14. 12. 2015, 13:54
Zajímavý román, který Vás nenechá klidným. Daleko od civilizace svádí skupina polárníků holý boj o přežití. K tomu nádherná příroda,zlověstná tma a hrobové ticho.
AndysSsek
  25. 5. 2014, 20:00
Knížka nebyla hororová tím stylem, že by tekly potoky krve a podobný záležitosti. Příběh je založený na napětí, které provází knížku od samého začátku, přes pocity jednotlivých postav a změnu jejich pohledu na svět s konečným pocitem zla kolem nich. Konec jsem takový jaký je nečekal, čekal jsem víc nadpřirozeno, ale takto zakončený je příběh snad ještě lepší. Jelikož se v příběhu neobjevují extrémně iracionální události, při jeho čtení se člověku opravdu udělá husí kůže z toho, že popisované věci mohou být pravdivé (pro ty, co v to věří). Kniha za pár korun a přitom je skvělá, akorát na obálce mohli více zapracovat, jelikož je skutečně tragická.