Hrob v ledovci

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Moba - 2008
ISBN: 978-80-243-3260-4

Moba (2008) 978-80-243-3260-4 253

Vršek ledovce Vatnajůkull na Islandu roztává. Vojenská posádka základny USA v Keflavíku má pohotovost, protože ledovec skrývá tajemství: zřícené letadlo z druhé světové války s brizantním nákladem. Před kulisou věčného ledu se ocitne mladá Islanďanka v nebezpečí života. O celé záležitosti sice ví jen málo, ale už i to je dost pro ty, kteří v zákulisí tahají za nitky "Operace Napoleon"... (Založil/a: skjaninka)

Fabienne
  4. 6. 2013, 17:30
"To byly kdysi strategické úvahy armády," řekl Miller. "Dělat za politiky špinavou práci. Vždycky jsem to za ně museli dělat."
"To je mi jasné. Přesto si myslím, že se jednalo spíš o chvilkovou duševní pomatenost. Na konci války se staly věci, které by si nedokázal vymyslet žádný autor detektivek."
"Nehledě na to jsme měli postupovat dál. Patton měl pravdu."
"Váhali."
"A my jsme přišli o polovinu Evropy."
Miller si dolil koňak. "Není naším úkolem psát dějiny," řekl.
"Ne, naším úkolem je vymazat je a přepsat," odpověděl Carr. „Dnes už není nic, co by se dalo označit za historickou pravdu. Tolik jsme toho utajili, tolik jsme lhali, tolik jsme si vymýšleli, vyprávěli pravdu o lži a lhali o pravdě. Vytáhnout jeden kus historie a nahradit ho jiným, to je naším úkolem. Kdysi kdosi řekl, že dějiny lidstva jsou jen jedním řetězem zločinů a katastrof, jsou však i řetězem pečlivě aranžovaných lží."
"Není to podivný úhel?" zeptal se svého o několik let mladšího kolegy, který byl mnohem lépe oblečený. "Kdyby ses chtěl zastřelit, mířil by sis na čelo?"
"O tom jsem ještě nepřemýšlel," odpověděl jeho kolega.
"A kdyby sis přiložil pistoli k čelu, neměl bys začouzené ruce?"
"Takže ty pochybuješ o tom, že to byla sebevražda?"
"Tady v počítači je dopis na rozloučenou. Už nemůžu déle žít. Odpusť mi."
"Hmm."
"V řidičském průkazu stojí, že ten muž bydlí v Breidholtu. Kdyby ses chtěl oddělat, šel bys to provést k někomu jinému?"
"Proč se mě pořád ptáš, jestli se chci oddělat?" zeptal se mladší kriminalista a uhladil si svou pečlivě vybranou kravatu, která mu dobře seděla k saku."Je to tvé skryté přání?"
--------------------------------------------

Docela mě překvapilo, jak akční příběh to byl - skoro jako scénář k filmu, jak tu zmiňuje illy. Zatím jsem od A. Indridasona četla jen dvě knihy, takže nemůžu hodnotit objektivně, která je nejlepší apod. Ale mám pocit, že jeho příběhy se nepodbízejí, jsou chytře napsané a i netradiční. Pokud je i thriller knihou, která mi přinese nové poznatky, přiměje mě vyhledat si další informace atd., tak potom jen "houšť a větší kapky" ...:-)
illy
  5. 12. 2012, 17:32
Tohle by byl docela dobrej film. Mladá holčina se dostane k nebezpečnému tajemství, honí ji zabijáci, pomáhá správňák a celé je to o velkém spiknutí. Žánrová jednohubka.
hero_bk
  5. 10. 2013, 19:29
To bylo o hodně jiný, než jsem čekal. Sháněl jsem severskou krimi, v žánru severská krimi mi vypadl Arnaldur Indridason a vyklube se z toho sice celkem obstojný, ale mnou nepříliš oblíbený "akční" román. I když mě to celkem bavilo, tento typ literatury nijak neobdivuji.
Štěpán Janča
  14. 1. 2015, 10:49
dle mého hodně slušně napsaná krimi která si zakládá spíše na akci a kdo má rád konspirační teorie tak si jich v této knize užije až až. Kniha mě pohltila a vypustila až na konci. Moje první zkušenost se severskou krimi dopadla na výbornou - next please :) a závěr je geniální :))