Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Domino - 2012
ISBN: 978-80-7303-715-4

Domino (2012) 978-80-7303-715-4 408

Nejmladší dcera císařovny Marie Terezie byla od raného dětství vychovávána k tomu, aby pokorně naplnila politické ambice své matky. Netušila ovšem, jak záhy onen obávaný den nastane: francouzskému následníkovi ji zaslíbili již v deseti letech, a tímto aktem pro ni skončilo dětství. Versailleský dvůr měl o nevěstě budoucího panovníka velmi přesné představy, a tak se budoucí královna Marie Antoinetta učila jinak myslet, mluvit, líčit, oblékat a dokonce i chodit. Když se pak jako čtrnáctiletá dívka vydala v oslnivé ekvipáži na cestu k francouzským hranicím, provázely ji matčiny striktní pokyny stran manželské poslušnosti.
Ve Versailles mladá princezna brzy zjistila, že pod vší okázalostí, pozlátkem a svazující etiketou se skrývá svět rafinovaných intrik a mocenských bojů. Dvořané vykazovali překvapivě odtažitý vztah k hygieně, stárnoucí král upřednostňoval milenku před vládnutím a novomanžel věnoval veškerý čas lovu, řemeslu a jídlu, takže na plnění dynastických povinností se mu už nedostávalo sil. Houževnatá princezna se však nevzdala a krůček po krůčku se jí podařilo získat pozici první dámy francouzského dvora, jež jí právem náležela. Byla to však pozice nadmíru křehká… (Založil/a: Nells)

Nijura
  27. 12. 2012, 21:12
Kniha mě opravdu hodně překvapila. Nemohla jsem se od ní odtrhnout... A stačí už jen "říci": MUSÍTE SI JI PŘEČÍST!
Nells
  2. 2. 2012, 9:11
Doufám, že brzo bude kniha někde v knihkupectví k dostání, zatím ji nikde nejde sehnat. Ale moc se na ni těším...

---------------------

Zda váháte, jestli číst či ne, tak si ji určitě přečtěte. Jen menší upozornění je to první díl triologie! Kniha je opravdu hezky psaná, takže se skvěle čte. Jediné co bych vytkla je, že je to chvílemi dosti zdlouhavé. Nicméně super popisy života u dvora se kniha jen hemží!!!
Ivana Sobotková
  25. 9. 2016, 10:01
Krásně a poutavě napsaná kniha a o dětství malé Marie Antoinetty,jejím životě v Rakousku a poté,kdy ji provdali do Francie. Je zde krásně vykreslená doba vlády Ludvíka XV.,dále pak o tom jak ji přijali ve Francii, a co vše musela udělat, aby se zalíbila lidem ve Versailles,a její úskalí sbližování se s budoucím králem Francie. O tom jak si musela zvykat na jiný způsob života ve Francii. Kniha končí úmrtím krále Ludvíka XV. a tím pádem nástupem jeho vnuka Ludvíka XVI. a z Marie Antoinetty se pomalu stává královna Francie,ale to už je pokračování této knížky ve druhém díle:)