Třicetiletá válka a evropské krize 17. století

Třicetiletá válka a evropské krize 17. století Originální název: Třicetiletá válka a evropské krize 17. století
Poprvé vydáno celosvětově: 1970

Svoboda - 1970

Svoboda (1970) 285

23. května 1618 začalo pražskou defenestrací české stavovské povstání proti Habsburkům. To byl signál k dlouholetému úmornému zápasu, jehož konec se zdál být v nedohlednu. A skutečně, trvalo celých třicet let, než si mohla zpustošená Evropa s úlevou vydechnout. Je proto na místě otázka, proč vlastně všichni ti lidé 17. století šli do bojů a jaké důsledky jejich počínání vlastně mělo?
Tak se také ptá autor, kterého celá jeho badatelská činnost právě v této oblasti staví mezi přední znalce ve světě. Dochází přitom k závěru, že k úplnému a dokonalému obrazu společnosti 17. století má moderní historiografie ještě daleko, i když se cíle nesmí vzdát. Ve své knize se proto snaží stručně nastínit význam tohoto konfliktu jako důležitého činitele při změně evropské společnosti.
K tomu mu slouží i vhodně zvolený postup - střídání makroanalýzy a mikroanalýzy. Prakticky to znamená, že třicetiletou válku sleduje ve třech rovinách: 1. jako problém spíš obecný (univerzální) než evropský, 2. jako problém českých, slovenských a v některých případech středoevropských dějin s důrazem na jižní oblasti střední Evropy, 3. jako problém regionálních a místních dějin, přičemž mikrokosmos drobné, spíš typické než významné oblasti zlínského panství a jeho bezprostředního okolí má posloužit jako laboratorní prostředí pro řešení otázek, které v širším měřítku zatím histriografie řešit nedovede.
A právě tento postup umožní čtenáři poznat, jak daleko se naše poznání 17. století dostalo. (Založil/a: Winise)

Richie
  10. 11. 2014, 23:39
Odborná publikace Josefa Polišenského o třicetileté válce (1618-1648) zevrubně mapuje příčiny, důvody, průběh, výsledky i důsledky tohoto významného období v dějinách Evropy. Třícetiletá válka je velice významná i pro nás - nejen, že ji naše stavovské povstání proti Habsburků zahájilo, ale protože po celé její trvání se rozhodovalo, zda si české království uchová svou náboženskou svobodu a určitou politickou volnost, nebo zda podlehne absolutní moci katolického panovníka, neohlížejícího se na platné zákony.
Polišenský je skutečným odborníkem - má neuvěřitelný přehled a znalosti o celém období 17. století a umí dát události doby do souvislostí v celoevropském měřítku. Kniha je složitější na čtení, ale poskytne ohromné množství informací o třicetileté válce, a to nejen na českém území, ale v celé Evropě. Dočteme se nejen o nejdůležitějších bojích, významných vojevůdcích (včetně Albrechta z Valdštejna) či panovnících, ale třeba i o strádání venkovského i městského obyvatelstva během válečných operací armád.
V závěru autor přidal několik stran mapujících všechny publikace k tomuto období (vydané do roku 1970).