Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Třicetiletá válka a evropské krize 17. století

74%
4 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Třicetiletá válka a evropské krize 17. století Originální název: Třicetiletá válka a evropské krize 17. století
Poprvé vydáno celosvětově: 1970

Nejnovější vydání:
Svoboda - 1970
Počet stránek: 285
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Svoboda (1970) 285

23. května 1618 začalo pražskou defenestrací české stavovské povstání proti Habsburkům. To byl signál k dlouholetému úmornému zápasu, jehož konec se zdál být v nedohlednu. A skutečně, trvalo celých třicet let, než si mohla zpustošená Evropa s úlevou vydechnout. Je proto na místě otázka, proč vlastně všichni ti lidé 17. století šli do bojů a jaké důsledky jejich počínání vlastně mělo?
Tak se také ptá autor, kterého celá jeho badatelská činnost právě v této oblasti staví mezi přední znalce ve světě. Dochází přitom k závěru, že k úplnému a dokonalému obrazu společnosti 17. století má moderní historiografie ještě daleko, i když se cíle nesmí vzdát. Ve své knize se proto snaží stručně nastínit význam tohoto konfliktu jako důležitého činitele při změně evropské společnosti.
K tomu mu slouží i vhodně zvolený postup - střídání makroanalýzy a mikroanalýzy. Prakticky to znamená, že třicetiletou válku sleduje ve třech rovinách: 1. jako problém spíš obecný (univerzální) než evropský, 2. jako problém českých, slovenských a v některých případech středoevropských dějin s důrazem na jižní oblasti střední Evropy, 3. jako problém regionálních a místních dějin, přičemž mikrokosmos drobné, spíš typické než významné oblasti zlínského panství a jeho bezprostředního okolí má posloužit jako laboratorní prostředí pro řešení otázek, které v širším měřítku zatím histriografie řešit nedovede.
A právě tento postup umožní čtenáři poznat, jak daleko se naše poznání 17. století dostalo. (Založil/a: Winise)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Richie
80% 80% 80% 80% 80%
  10. 11. 2014, 23:39
Odborná publikace Josefa Polišenského o třicetileté válce (1618-1648) zevrubně mapuje příčiny, důvody, průběh, výsledky i důsledky tohoto významného období v dějinách Evropy. Třícetiletá válka je velice významná i pro nás - nejen, že ji naše stavovské povstání proti Habsburků zahájilo, ale protože po celé její trvání se rozhodovalo, zda si české království uchová svou náboženskou svobodu a určitou politickou volnost, nebo zda podlehne absolutní moci katolického panovníka, neohlížejícího se na platné zákony.
Polišenský je skutečným odborníkem - má neuvěřitelný přehled a znalosti o celém období 17. století a umí dát události doby do souvislostí v celoevropském měřítku. Kniha je složitější na čtení, ale poskytne ohromné množství informací o třicetileté válce, a to nejen na českém území, ale v celé Evropě. Dočteme se nejen o nejdůležitějších bojích, významných vojevůdcích (včetně Albrechta z Valdštejna) či panovnících, ale třeba i o strádání venkovského i městského obyvatelstva během válečných operací armád.
V závěru autor přidal několik stran mapujících všechny publikace k tomuto období (vydané do roku 1970).