Hon na čarodějnice

Podtitul: západní a střední Evropa v 16.-17. století

Poprvé vydáno celosvětově: 1986

Rudé právo - 1986

Rudé právo (1986)

Historický pohled na čarodějnické procesy, kdy a proč vznikly a jak se lišily v jednotlivých zemích i na jednotlivých kontinentech.
(Zdroj: sonet.me.cz) (Založil/a: Winise)

moonchild
  21. 8. 2013, 17:22
Zajímavá kniha o naší i evrposké historii o upalování čarodějnic.Doporučuji všem milovníkum historie a nejen jim.
spirlice
  11. 9. 2013, 21:56
Kořeny těchto honů na čarodějnice sahají až do antických a germánských představ o démonech, zlých duších apod. Stejně tak se proti čarodějnickým praktikám staví Pentateuch, zvláště knihy Exodus a Deuteronomium (odtud i v pozdějších procesech užívaná zásada „Čarodějnici nenecháš naživu“ z Ex 22,17). V římském právu, které se stalo také základem moderního práva, existovala také možnost potrestat osobu praktikující čarodějnictví (maleficium); jako trest byl předepsán oheň. Jednou z osobností, obviněnou v antickém Římě z čarodějnictví byl spisovatel a filosof Lucius Apuleius, který se však dokázal před soudem obhájit. O římských čarodějnicích a jejich pronásledování vypovídá jeho slavná novela Zlatý osel. Čarodějnictví se již tehdy řadilo k nejtěžším zločinům; podobně pronásledovali čarodějnictví i Germáni, u nichž se trestalo většinou utopením.