Meče a čertoviny

Poprvé vydáno celosvětově: 1970

Triton - 2006
ISBN: 80-7254-775-5

Triton (2006) 80-7254-775-5 252

První kniha série Fafhrd a Šedý Myšilov.

První kniha sebraných povídek zakladatele žánru Meče a magie, první setkání dvojice tolikrát neúspěšně kopírované, až originál připomíná vlastní parodii. Seveřan Fafhrd, mohutný skáld čisté duše, a Šedý Myšilov, čarodějův učeň odkudsi z jihu, na sebe řízením neblahé sudby narazí v Lankhmaru, největším a nejzkaženějším městě na světě, který nikdY (Ydkin) nebyl. A nechat se zkazit je tak příjemné...
V Leiberově světě poznáte, jak nepříjemně se od těch dřevních dob zkazila hrdinská fantasy.

Povídky:
- Sněžné ženy (The Snow Women)
- Pohár hořkosti (The Unholy Grail)
- Vidět Lankhamar a zemřít (Ill met in Lankhmar) (Založil/a: Novinha)

Fritz Leiber Fritz Leiber
*24.12.1910 - †05.09.1992

Novinha
  9. 1. 2013, 20:10
Podle medailonku o autorovi na konci knihy se jedná o jeden ze základních kamenů tzv. Sword and Sorcery a Fritz Leiber je považován za zakladatele tohoto žánru. Já málokdy odolám příležitosti nahlédnout do počátků některého sci-fi nebo fantasy žánru. A proto, když jsem v knihovně narazila na Meče a čertoviny, s radostí jsem si knihu půjčila.
První je povídka Sněžné ženy, která nás seznámí s hrdinou Fafhrdem (čte se bez "H"), severským barbarem ze Sněžných plání. Při čtení první povídky jsem trochu zápasila s autorovým svérázným stylem. Druhá povídka je o poznání kratší a svižnější. Jejím hrdinou je Šedý Myšilov, který svůj pohár hořkosti vypije až do dna. Poslední povídka svede oba hrdiny dohromady, aby... Ale to už si přečtěte sami. Poslední povídka je výborně napsaná, humorné se zde proplétá s temným a končí dokonalou pointou.