Jezero

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Moba - 2007
ISBN: 978-80-243-2649-8

Moba (2007) 978-80-243-2649-8 327

V jezeře jižně od Reykjavíku byla nalezena mrtvola. Vodní hladina po zemětřesení výrazně poklesla a objevila se lidská kostra připoutaná k ruské vysílačce. Přirozená příčina smrti je vyloučena. Zbavil se někdo tímto způsobem ruského špiona? Vyštřováním jsou pověřeni Erlendur, Elínborg a Sigurdur Óli z reykjavícké kriminálky. Vyšetřování je zavede do poválečného Lipska, kde začal tragický příběh lásky, smrti a vypočítavé brutality... (Založil/a: skjaninka)

illy
  29. 6. 2012, 9:40
Erlendur opět na scéně. Tentokrát nás pátrání zavede do minulosti, poválečného východního německa, kde se sny o socialismu rozbíjejí o krutou realitu zrůdného systému. Ani v současnosti není příliš důvodů k optimismu, připravte se na hodně ponurou atmosféru. Tyto detektivky jsou jiné, neočekávejte rozdělené dobro a zlo. Spíš cosi jako beznaděj.
Pend
  23. 3. 2014, 8:08
Další díl série, ve které Erlendura spol. pátrají po totožnosti mrtvoly nalezené v jezeře, pachatele tentokrát poznáme hned na začátku. Erlendur navíc musí řešit i svůj soukromý život, ve kterém se mu objevuje přítelkyně a rovněž jeho dvě dospělé děti. Pro našince je zajímavé sledovat situaci v Lipsku na začátku 50. let.
Kdo má rád Indridasona a severskou detektivku, nebude zklamán.
Majdule
  28. 6. 2011, 23:38
Detektivky tohoto autora jsou drsné a bezútěšné,jsou ale současně chytré, poutavé a do jisté míry netradiční. Jako součást série se vrací na scénu známé postavy postavené před podivný případ. Zajímavé je, jak souběžně s vyšetřováním, které se rozjíždí hodně pomalu, sledujeme dávný příběh mladého Islanďana Tómase. Ten podlehl lákavé myšlence komunismu, aby byl posléze v Lipsku konfrontován s realitou socialismu. Poznání vykoupí velkou osobní bolestí a zasáhne i do jeho dalšího života zpět na Islandu, minulost má dlouhé prsty. Velmi se mi to líbilo, i když je to smutný příběh.