Občánku, a co teď?

Občánku, a co teď?
Originální název: Kleiner Mann – was nun?
Poprvé vydáno celosvětově: 1932

Odeon - 1973

Odeon (1973) 299
Nezjištěno / Jiné (1936) 300 Josef Hampl
Sfinx (1933) 334

Hans Fallada zde v osobě malého ušlápnutého úředníčka Pinneberga a jeho věrné ženy zvané Ovečka spontánně vytvořil obecný typ příslušníka střední vrstvy - oběť hospodářské katastrofy, kterou zavinila a kterou už nedokáže zvládnout třída, jež takový život a lidi zrodila. Nejen to; vytvořil tak i svědka situace, z níž se posléze zrodí jiný život, bez oněch pitoreskních lidiček, jejichž takřka úplnou galerii nám tu spisovatel mistrně předvádí. Fallada sice nedokázal neukončit román smírně, jen proto však, že sám byl vlastně takovým Pinnebergem, vzdor přelétavé slávě vlastně člověkem nejisté existence, který východisko z poměrů tak plasticky vylíčených začal vidět až o hodně později. Román Občánku, a co teď? však právě jako otřesně věrné svědectví o době, z níž se trýznivě rodila budoucnost, zůstane trvalou součástí pokladnice pokrokového písemnictví. (Založil/a: nef7)