Hodiny

Odeon - 2008
ISBN: 80-207-1161-9

Odeon (2008) 80-207-1161-9 190
Odeon (2004)

Scéna ze života anglické spisovatelky Virginie Woolfeové, osud prosté americké dívky v 50. letech, drama mladé lesbičky a majitelky nakladatelství – tři příběhy o umírání a bezmoci, ale také o ohleduplnosti a lásce; autor obdržel za román Pulitzerovu cenu.
Hodinám se dostalo titulu kniha roku od nejprestižnějších amerických deníků (New York Times, Los Angeles Times, Boston Globe, Chicago Tribune) i časopisů věnovaných vydavatelskému průmyslu (Publishers Weekly). Následovaly prestižní ceny - Pulitzerova a PEN/Faulkner, kterou uděluje americká pobočka celosvětové spisovatelské organizace. (Založil/a: veraSKA)

Peetuliska
  22. 2. 2014, 11:21
Vynikající film, vynikající kniha. Vypovídá o jednom dni, třech různých žen. Hodně emocionální, jdoucí z nitra až do nitra.
jatox
  13. 7. 2012, 19:05
Každá má něco, každá toho má dost, aby jí to stačilo ke spokojenosti. Jenže to vypadá, že bejt spokojenej je nadlidskej úkol. Autor v knize rozhodně nedává nějakej návod na to, jak toho dosáhnout. Možná vás to spíš zdeptá, když se v tom uvidíte. Ale možná taky prozřete a řeknete si, že takhle dál ne.

Kniha má zajímavou atmosféru, ale styl mi moc nevyhovoval. Připadalo mi to často jako zaplácávání místa, jen aby autor čtenáře napínal na to hrozný odhalení, kterýho se stejně moc nedočká:-D Taky jsem moc nepochopila, proč skoro každá postava byla homosexuální, nebo dokonce asi ani nevěděla, který pohlaví chce. Ovšem nic proti čtyřprocentní populaci. Ze začátku mi taky vadil počet postav a to uspořádání kapitol. Ale jinak by to asi napsat nešlo.
Na druhou stranu autor používal někdy fakt trefný přirovnání pohledů, pocitů atd. Taky se asi dost vyzná v ženách, ale do hlav jim zas tak moc nelez. Spíš pořád tak bruslil po povrchu a na čtenářoj je, aby nad tím uvažoval a říkal si "to je ale kráva", nebo "chudák nešťastná", nebo "společnost debilní"...

Po zhlídnutí filmu musim říct, že mi přišly ty dialogy někdy i lepší, než v knize. Asi něco muselo nahradit ten dobrej popis pocitů. Ty dialogy v knize totiž nejsou nejvěcnější a nejvýštižnější.
Postava Laury Brown mi hodně připomínala April z Nouzovýho východu.

Jako zajímavý to bylo, ale nic moc novýho. Svět se prostě opakuje, a proto je zarážející, že stejně většina lidí pořádně neví, co se životem.
Rutsuka
  3. 4. 2016, 23:01
Super jednohubka plná skvěle popsaných pocitů, myšlenkových pochodů a zajímavých situací. Vyhovoval mi styl psaní a střídání jednotlivých příběhů. A hlavně to spojení tří časových rovin, tří žen a jejich osudů. Na film a na nějakou knihu od Virginie Woolfové se teprve chystám, tak snad nezklamou.
Ivulina
  7. 7. 2015, 6:30
Nejdříve jsem viděla film, proto jsem po celou dobu čtení byla tak nějak ovlivněná jím. A jelikož se mi moc líbil (skvělý výběr herců, řekla bych!), jsem teď extrémně subjektivní a musím předlohu opravdu pochválit. Líbí se mi, jak je členěná, líbí se mi skoky v čase i prostoru, v osobách i osudech. A moc se těším, až si knihu přečtu znovu. A paní Dallowayovou taky. ;)

"There's just this for consolation: an hour here or there when our lives seem, against all odds and expectations, to burst open and give us everything we've ever imagined..."
Daniel_852
  13. 7. 2016, 9:08
Knihu jsem si velmi oblíbil. Je depresivní - to je můj oblíbený žánr. Nad knihou se hodně přemýšlí..
chrispe
  3. 11. 2012, 21:32
Myslela jsem, že to bude přesně šálek mé kávy. Ale nebyl. Rozečítala jsem ji nadvakrát a dočetla s mírným sebezapřením. Možná za pár let... to zkusím znovu? Nevím.
Buřinka
  20. 9. 2016, 10:42
Jelikož už uplynul nějaký čas od doby co jsem knihu četla, tak přesto musím říci, že na mě zapůsobila velmi dramaticky (stejně jako film). Po té dlouhé době si stále pamatuju charaktery postav a odhodlání Wirginie Woolfeové zemřít (a ještě tak hrozným způsobem). Musím zkonstatovat, že tentokrát mě film zaujal více než-li kniha a to je co říct. A nemám ráda, když celá kniha popisuje jen jeden jediný den, přijde mi to jako takové "nastavování" kaše. Podruhé bych tuto knihu nečetla.
Karliiina
  30. 10. 2015, 12:33
Kniha byla pro mne velkým zklamáním - možná z toho důvodu, že jsem věděla, do čeho jdu a zřejmě jsem očekávala více. Autor se snažil psát v duchu podobném Virginii Woolfové, což se zrovna dvakrát nepovedlo, často jsem se zamotávala v souvětích a marně se v nich snažila najít smysl. Nejsem homofób,ale v tahle kniha mi přišla tak naplněna homosexualitou, že se mi až zdálo, že jiný smysl tato kniha nemá, což mne trochu zklamalo.
Irene
  16. 8. 2011, 11:34
Přiznávám, že jsem jednou začala a po pár stránkách skončila. Nešlo to. Potom jsem viděla film a brzy na to zase začala a chytilo mě to. Asi člověk musí být v určité náladě, aby děj plynul. Mám k smrti ráda díla Virginie Woolfové a toto mi přijde jako ta nejkrásnější pocta, kterou je možno jí složit.
Neli.studentka
  3. 10. 2013, 12:14
Kniha mě okouzlila. Začala jsem číst a nemohla přestat. Najdete v ní tolik pocitů z nitra ženy, že se zdá až neuvěřitelné, že ji napsal muž. Určitě jsem ji nečetla naposledy.
Artep524
  30. 6. 2012, 14:20
Je to velice zvláštní kniha. Například mě zaujaly myšlenky a pocity postav, což musím říci, se autorovi podařilo skvěle vyjádřit.
Michelle8
  23. 9. 2013, 13:41
Kniha, která má čestné místo v mé knihovně a kraluje hodně vysoko v mé top ten. Cunningham prostě umí krásně psát a tohle je úžasné dílo. Miluju jak film, tak knížku a vřele všem doporučuji!!!
Kaci.chan
  7. 3. 2012, 19:49
Pro mě nejslabší Cunninghamova kniha, ale pořád mě hodně bavila. Asi se nikdy dost nenabažím toho dokonalého propojování různých světů, jak to umí jenom Cunningham!
Quinty
  13. 8. 2016, 6:32
První jsem viděla film a musím říct, že natočen byl dobře, protože má úplně stejnou atmosféru jak knížka. Každopádně super
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:33
Tuhle knihu já prostě miluji. Mám ráda tenhle styl psaní a jsem přímo nadšená, že Michael Cunningham se pustil do takových skvělých tří příběhů. Určitě i doporučuji film, který se předlohy opravdu drží a je dokonale zfilmovaný.
Luz
  20. 10. 2016, 23:18
není to kniha, kterou lze přečíst na jeden zátah v tramvaji cestou do práce.
Cunningham nutí přemýšlet, nepředkládá "pravdy o životě a smrti" jako něco jednoznačného... což mě u něj baví nejvíce.
výborně popsané temné spodní proudy, které čas od času stahují každého. avšak navzdory celkovému depresivnímu vyznění je zde přítomna i naděje ("...doufáme, že se nám těch blažených hodin dostane co nejvíce.")
Veronika Anna Holubov
  27. 10. 2015, 13:08
Na rozdíl od filmu, který je uměním, se tato kniha o to (sice dříve) pouze úporně a křečovitě snaží. Vida, i to je tedy možné. Námět je nicméně pěkný.
bullseye
  17. 6. 2012, 16:20
Kniha se mi strašně moc líbila a hodně mi dala. V něčem jsem se i ztotožnila s postavou Clarissy Vaughanové. Někdo si třeba uvědomí, že si musí užívat okamžiků, které považuje za počátek štěstí, protože to je právě to štěstí. Tahle myšlenka mně v celé knize zaujala nejvíce. Jak již bylo řečeno níže - je to krásná pocta Virginii Woolfové a jejímu dílu Paní Dallowayová. Je mi jen líto, že jsem viděla první film a až pak četla knihu.
Arifas
  20. 10. 2011, 10:53
Přiznávám, že jsem se k této knize dostala až po shlédnutí filmu, ale to možná nebylo na škodu. Věděla jsem, co od knihy "tak nějak" očekávat. Každopádně se mi kniha hodně líbila, dostala mě její atmosféra, která byla chvílemi až ponurá a chvílemi velmi jasná. Líbí se mi i jak autor propojil životy tří hlavních hrdinek.
monana03
  27. 4. 2011, 14:03
Touto knihou jsem byla nadšena. Byla jsem "okouzlena" její atmosférou, zamýšlením se nad běžnými denními činnostmi a nad světem, který nás obklopuje z "jiného úhlu". Je až neuvěřitelné, jak muž dokáže popsat myšlenky ženy. Stárnou, blázní, milují, nesnáší, přibližují se a vzdalují. A to vše během jediného dne...
magdik.kop
  7. 2. 2011, 18:09
Mně tedy kniha nadchla mnohem více než film, myšlenky jsou filmově nezachytitelné, to samé platí pro lyrické popisy a náladu, která se celou knihou line.
weeruw
  21. 1. 2011, 14:56
Málokdy se stane, že film předčí knižní předlohu. V případě Hodin to dle mého názoru platí 100%. Některé pasáže knihy byly opravdu hodně nezáživné, film byl celkově lépe dotažený. Woolfové Dallowayová byla rozhodně čtivější.
Štěchýto
  2. 7. 2010, 16:34
Asi nic pro kluky. Nekonečně dlouhé myšlenky o tom, jak je ten gauč hnusný mě moc nebavili. Kníhu jsem celou přečetl a nejvíce se mi na ní líbila ta myšlěnka, o čem hodiny jsou.