Černý & modrý

Poprvé vydáno celosvětově: 1997

BB art - 2003
ISBN: 80-7341-159-8

BB art (2003) 80-7341-159-8 446

Osmá kniha série Inspektor Rebus.

Typické rysy Rankinových úspěšných a čtivých detektivek, jejichž osobitým hrdinou je skotský policista detektiv inspektor John Rebus, se v Černém a modrém projevují ještě výrazněji zejména proto, že Rebus zde souběžně řeší čtyři obtížné kriminální případy za nelehké situace, kdy sám je objektem vnitřního policejního vyšetřování vedeného člověkem, jehož právě obvinil z braní úplatků. Rebusovi komplikuje život také televize. Redaktoři odhalují omyl ve výkonu spravedlnosti a v očích milionů diváků by se Rebus mohl stát zločincem. Jediná chyba tak může mít za následek mučivou a pomalou smrt, nebo - což by bylo mnohem horší - by Rebus mohl přijít o svou práci.
Českého čtenáře jistě také zaujme doba a prostředí, ve kterém se tyto dramatické děje odehrávají: šedesátá a devadesátá léta dvacátého století ve Skotsku. Je zde realisticky a barvitě zachycen život nejen ve třech největších skotských městech, ale i daleko na severu - na řídce obydlených a u nás málo známých Shetlandských ostrovech. Rankinův Rebus musí podniknout obtížnou cestu do končin ještě vzdálenějších - na ropnou plošinu v Severním moři, což nám dává vzácnou příležitost seznámit se s průběhem a důsledky skotského ropného boomu.

Černý & modrý je také jedním ze čtyř Rankinových detektivních příběhů, které úspěšně uvedla na obrazovku britská televize ITV. Patří k Rankinovým detektivním románům oceňovaným jak odbornou kritikou, tak čtenáři v mnoha zemích, zejména ve Velké Británii a v USA. Právě za toto dílo byla autorovi udělena nejvyšší britská cena tohoto žánru - Zlatá dýka. (Založil/a: skjaninka)

Pend
  9. 2. 2013, 7:29
Devátá kniha s Johnem Rebusem. Za tento román dostal Rankin nejvyšší britskou cenu žánru - Zlatou dýku.
Rebus řeší souběžně čtyři obtížné kriminální případy za nelehké situace, kdy sám je objektem vnitřního policejního vyšetřování vedeného člověkem, jehož právě obvinil z braní úplatků.
Během vyšetřování musí podniknout cestu na sever - Shetlandy, dokonce i na ropnou plošinu v Severním moři.
Je to hodně komplikovaný román. K dokonalosti mi scházelo pouze dopadení toho nejslavnějšího pachatele. O to víc působí realističtěji.