Paměti komorníka císaře Františka Josefa I.

Paměti komorníka císaře Františka Josefa I.

Podtitul: Císař v nedbálkách

Poprvé vydáno celosvětově: 1993

Petrklíč - 1993
ISBN: 80-85243-36-9

Petrklíč (1993) 80-85243-36-9 342

Zajímavý pohled na osobnost, kterou spousta z nás zná hlavně z děl Divadla J. Cimrmana...

Vedle "velkých dějin" má svět i své dějiny malé. Historie konce rakousko-uherské monarchie je v rámci velkých dějin spojená s březnovou ústavou roku 1848, po níž císař Ferdinand V. předal slavnostně vládu svému synu Františku Josefovi, a vrcholí propuknutím 1. světové války, jejíhož konce se císař Franz Josef nedožil, zemřel roku 1916. Vládl 68 let a přestože se v 1. světové válce zpívalo "za císaře pána a jeho rodinu", je třeba mu přiznat, že byl bytostně proti násilí a konfliktům, ať už revolučním nebo válečným.

Komorník Eugen Ketterl byl synem vídeňské rodiny, jejíž příslušníci byli osvědčenými sluhy ve šlechtických domácnostech. Po smrti svého otce a krátké službě u venkovského statkáře se stal Eugen Ketterl pánem nad císařovými uniformami, kalhotami a kabáty, nad jeho ranní toaletou a nočním spánkem. Komorník Ketterl podrobně popisuje císařovy jídelní zvyklosti, z nich vychází mocnář jako mimořádné střídmý a osobně skromný muž. Ostatně Ketterl se dostal do císařské služby až v letech panovníkova stáří, kdy se osobní vlastnosti měnily ve vlastní karikaturu. Obdivný a láskyplný vztah mladého komorníka ke starému mocnáři některé bizarní detaily nechtěně zvětšuje, ale hlavně poskytuje intimní a místy až dojemný osobní portrét císaře, s nímž odešla celá jedna epocha. (Založil/a: kaculitaa)

Eugen Ketterl Eugen Ketterl
*1859 - †1928

vladislaus
  11. 4. 2013, 16:38
Tento mocnář u nás dosti nepopulární, je v této knize celkem laskavě popsán. Přesto, si myslím, že císař, jeho dvůr i jeho komorník žili v jistém fyzickém a duchovním vakuu. Skutečný život je míjel dalekým obloukem.