300 - Bitva u Thermopyl

ISBN: 978-80-86839-76-9

Comics Centrum (2014) 978-80-86839-76-9 88
Comics Centrum (2005) 80-86482-08-1 88
Comics Centrum (2001)

Perská armáda - síla tak nesmírná, že se při jejím pochodu zachvívá zem - se vydala rozdrtit Řecko, jediný ostrov rozumu a svobody v moři mysticismu a tyranie. Mezi Řeckem a touto ničivou vlnou zkázy stojí malá skupinka tří set válečníků. Tito válečníci však nejsou obyčejní lidé... jsou to Sparťané. Kniha je držitelem cen Willa Eisnera a Harveyho. V Čechách dostala 300 na prvním ComiCZconu ceny za nejlepší scénář, překlad a publikaci. Frank Miller byl za 300 vyhlášen jako nejlepší autor. (Založil/a: jamalka)

Bastet
  27. 9. 2012, 16:40
Komiks který neurazí, ale ani nepřekvapí. Zajímavá kresba, sem tam velmi vtipný komentář, ale to je tak všechno.
matrosh
  18. 8. 2011, 20:07
Autorovi Franku Millerovi (Sin City, Návrat temného rytíře, Hard Boiled) se podařila opravdu výjimečná věc. Jeho scénář nás vtahuje mezi těch 300 statečných bojovníků, s kterými putujeme, posloucháme příběhy, usínáme i válčíme. Jinými slovy, stáváme se součástí této skupiny, díváme se na svět jejich očima a začínáme postupně chápat jejich tvrdý způsob života. Díky tomu, že scénář staví čtenáře do pozice anonymního člena Leonidasovi stráže, je celý příběh daleko sugestivnějším zážitkem, který nás nutí spoluprožívat veškerý děj daleko intenzivněji. Je to jeden z kladů předlohy, který bych rád vyzdvihl právě v porovnání s již zmiňovanou filmovou adaptací. Ta je sice vizuálně velice působivá, ale daleko víc odosobněná.
Pokud jde o kresbu, nemám jí co vytknout. Frank Miller má velice výrazný autorský styl, který sice nemusí vyhovovat každému, ale k tomuto tvrdému chlapskému příběhu opravdu sedí. Kapitolou samou o sobě je pak použití barvy (Lynn Varleyová), která výrazně určuje náladu celého díla a v kombinaci s černými stíny na některých panelech vyvolává velice živou asociaci s dobovými řeckými reliéfy nebo černofigurovým stylem, typickým pro vrcholné období řecké keramiky. Pokud je řeč o panelech, některé celostránkové kresby jsou opravdu epické a širokoúhlý formát knihy tuto epičnost jenom posiluje. Myslím, že jediný komiks na našem trhu, který může třístovce epičností konkurovat jsou Dobrodružství Luthera Arkwrighta.
Podtrženo a sečteno: Kombinace silného a přímočarého příběhu se silnou a působivou kresbou dělá z tohoto grafického románu, dílo s velkým D, které by nemělo chybět na poličce žádného fandy komiksové tvorby a rozhodně patří mezi ty, které by svou sugestivností a živostí mohli oslovit i čtenáře, kteří se s komiksem zatím nepotkali. Za pravdu mi koneckonců dává i zástup cen, které tento komiks získal. Ať už je to Eisner Awards za nejlepší komiks, scénář a barvu, nebo i Harvey awards.
adevr
  27. 9. 2012, 17:18
Nejde vychvalovat film, když kniha a její atmosféra byla jeho předlohou. Frank Miller je mistr v jejím navozování, a má množství napodobitelů, avšak nikdo ho nepředčil. I komiksy o Sin City a následný film jsou toho důkazem..
Monte Walsh
  3. 5. 2015, 16:51
Komiks mě uchvátil již v roce 2001. Nádherná kresba a atmosféra. Nemohu souhlasit s "iampatrik", film jen rozpohyboval obrázky. Ale také se mi líbil. Co mě ale mrzí je, že distributoři v CZ přibalí k názvu dovětek "Bitva u Thermopyl", jak kdyby jsme byli negramotní a potřebovali nasměrovat. Jinde se uvádí jen "300" ( i na Slovensku!). Stejně tak, jako první vydaní komiksu. Zajímavostí je, že zmínkou o třístovce statečných začíná 5 kapitola komiksu "Velká tučná zabíjačka", kde na rozdíl od úzké soutěsky "Horké brány" končí bitka v úzké uličce, viz též Sin City Movie.
erteple
  29. 2. 2016, 7:26
Jasně, je to komix, takže se to nedá brát jako kniha. Ano, "četl" jsem "to" až po shlédnutí filmu (a velice mě překvapilo, jak je věrný předloze). Jo, už se těším, až budu číst dětem :-)
iampatrik
  26. 7. 2011, 21:07
300 jsem přečetl hlavně ze zvědavosti, jelikož film se mě líbil. Bohužel o komiksu to stejné říct nemůžu. Ač pěkně nakreslené, člověk z toho necítí tu atmosféru, kterou film skvěle vykresloval.