Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Olga poznává život

60%
3 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Olga poznává život Originální název: Olga poznává život

Nejnovější vydání:
Gustav Voleský - 1935
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Gustav Voleský (1935)

Olze ve čtrnácti letech zemřeli krátce po sobě oba rodiče. Ona a její bratr Toník, čerstvý maturant, se museli přestěhovat z malého města v Pošumaví, Domažlic, do Prahy. Pronajali si byt, Toník studoval práva, Olga obchodní akademii a oba si vydělávali placenými kondicemi. Na přímluvu profesorky gymnázia se Olze podařilo získat velmi dobré místo u ruské rodiny Vazovských, kde měla doučovat sedmnáctiletou Zinu. Při prvním seznámení s rodinou se seznámila i se Zininým strýcem. Pětatřicetiletý Petr Ronský byl známý malíř, spisovatel a bohém. Zina si dělala nároky na volný čas Olgy, považovala ji nejen za svou učitelku, ale i přítelkyni, takže Olga měla při pobytu v domě mnoho příležitostí promluvit s Ronským, několikrát ji doprovodil i domů. Ronského zaujalo, že takové mladé děvče je velmi vzdělané, že zná jeho dílo a že se s ní dá o mnohém hovořit, Olga byla omámena jeho suverénností, „tajemností“ a galantností.
Olze se nabídla ke koupi levně chatka na Berounce, kde chtěli s bratrem trávit víkendy, aby nebyli pořád v Praze. Na chatě se seznámila s mladým úředníkem Milošem Hájem, který byl vášnivý motocyklista a veselý společník, čas s ním bezproblémově ubíhal. Jednou když Ronský vezl Olgu z hodiny od Ziny, dal jí najevo, že mu na ní záleží, políbil ji a definitivně ji zamotal hlavu. On sám také cítil, že si k Olze vytvořil neobvykle silné pouto. Rodina Vazovských se rozhodla, že přesídlí do Paříže, na rozloučenou se rozhodli navštívit ještě Karlovy Vary, kam pozvali jako Zininu společnici i Olgu. Zde trávila Olga společně čas s Petrem Ronským, ten však již věděl, že s rodinou odjede definitivně do Paříže a poslední den pobytu to sdělil Olze. Olga okamžitě z Karlových Varů odjela na chatu k Berounce, kde se setkala s Milošem Hájem. Přiznala mu svůj cit a rozhodnutí již nikdy Ronského nevidět. Miloš Háj se ji snažil rozptýlit a slíbil, že ji bude stále nablízku, aby nepodlehla náhlému hnutí a nevyhledala Ronského.
Ronský odjel do Paříže, aniž se mu s Olgou podařilo rozloučit, občas se ozval pohledem, ale Olga dodržovala své předsevzetí. Během každodenních styků s „lékařem zlomených srdcí“ Milošem Hájem si uvědomila, že si k němu vybudovalo pevné pouto a když ji požádal o ruku, přijala.
ZDROJ: Wikipedie.cz (Založil/a: Irene)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace