Feynmanova duha

Feynmanova duha

Podtitul: hledání krásy ve fyzice a v životě

Originální název: Feynman’s Rainbow: A Search for Beauty in Physics and in Life
Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Argo - 2007
ISBN: 978-80-7203-867-1

Argo (2007) 978-80-7203-867-1 170

Známý popularizátor vědy a spolupracovník Stephena Hawkinga Leonard Mlodinow přichází na počátku 80. let 20. století jako začínající vědecký pracovník na Caltech - Kalifornský technologický institut. Mezi věděckou elitou si není jistý svou pozicí, neví, který obor je pro něj tím nejlepším. Chce všem i sobě ukázat, že jeho dosavadní skvělé výsledky nebyly jen pouhou shodou náhod - v takovémto okamžiku se setkává s Richardem Feynmanem, nositelem Nobelovy ceny za fyziku a živoucí legendou. Feynman, který byl již v pokročilém stádiu smrtelné nemoci, neváhal mladému muži poskytnou jednoduché rady, jak se šťastně protloukat životem i přes nepřízeň osudu.

Mlodinow společně s Feynmanem rozebírá nejen problematiku přírodních věd, ale i potřebu kreativity, lásku k matematice, lidské štěstí, Boha, umění, ambice. Kniha ve formě vyprávění a přátelských rozhovorů tak představuje čtenářům tvůrce velkých fyzikálních teorií jako běžné smrtelníky se všemi jejich drobnými zlozvyky. (Založil/a: Ailees)

Ailees
  11. 2. 2012, 19:41
Zajímavý náhled na velké osobnosti fyziky, ale i vědy obecně. Richard Feynman byl však nejen jednou z největších vědeckých osobností moderní doby, ale i člověkem s velkým srdcem, jak tato kniha dokazuje. Jeho přehled v humanitních i přírodních oborech byl jednoduše obrovský a jeho názory na život by kterýkoliv člověk mohl lehce přijmout za vlastní. Už pro Feynmanův optimistický pohled na svět stojí za to si tuto knihu přečíst!
mostly
  10. 1. 2016, 15:45
tato knížka bylo moje první setkání s Feynmanem... Po jejím přečtení musím říct, že jsem si zamilovala postavu tohoto fyzika, který miloval duhu, protože je krásná, obdivoval vše ZAjíMAvé a jediné, čeho se bál, bylo to, že ho nemoc porazí dřív, než dospěje jeho dcera. Krásný a neobyčejný pohled do života jednoho fyzikálního velikána :-)