Milenec královny vdovy

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Ikar - 2012
ISBN: 978-80-249-1739-9

Ikar (2012) 978-80-249-1739-9 192

Vzestup a pád zemského správce Záviše z Falkenštejna z pohledu jeho současníka, rytíře Zdislava z Lemberka, nejvyššího purkrabího Pražského hradu. Záviše z Falkenštejna poznáváme nejen jako významnou osobnost českých dějin 13. století, ale i jako člověka z masa a kostí, který měl své přednosti i slabiny a jenž se vedle státnických rozhodnutí dopouštěl i omylů, z nichž ten poslední se mu stal osudným. Z učebnice dějepisu víme, jak to se Závišem z Falkenštejna dopadlo. Habsburské intriky proti němu vyvrcholily tím, že mladý český král Václav II. nechal svého poručníka Záviše dne 24. srpna 1290 popravit pod vítkovským hradem Hluboká jako zrádce. (Založil/a: al-ma)

Potulný mnich
  28. 10. 2012, 22:34
Kdo by neznal Záviše z Falkenštejna....? Moje oblíbená historická osobnost našich dějin. Co jiného dodat: Příběh nebyl složitý,autor šel rovnou k věci a kniha se četla sama.
DeadCat
  9. 3. 2013, 19:58
Nevím, nevím. Čekala jsem klasický Závišovský příběh, jako od Vaňkové, nebo Koubkové. Hm, ale co ty dvojsmysly tam? Nějaká parodie na cosi, týkajícího se současnosti? Mám z toho rozpačitý pocit. Vyloženě se mi líbila jen závěrečná pasáž o tom, že na Záviše nikdy nezapomeneme :)