Posel

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0510-0

Argo (2012) 978-80-257-0510-0 352

Představte si, že vám jednoho dne začnou do dopisní schránky chodit hrací karty se zašifrovanými úkoly - máte vstoupit do života úplně cizím lidem a najít způsob, jak jim pomoci v jejich nelehkém osudu. Nevíte, kdo vám karty posílá ani proč si vybral zrovna vás. Jasné je jenom to, že ví o každém vašem kroku a nenechá vás na pokoji, dokud sám nebude chtít přestat. Má vás zkrátka v hrsti. Přesně v této situaci se ocitá Ed Kennedy, devatenáctiletý taxikář, který až doposud dělil svůj čas mezi kamarády Marva, Ritchieho a Audrey (do které je beznadějně zamilovaný), věrného psa Portýra, hraní karet a svou práci, a má pocit, že se už na nic dalšího nezmůže. Ed na svých záchranných misích schytá spoustu bizarních výprasků, ale s každým úkolem roste jeho schopnost poradit si se vším sám a také vědomí, co musí udělat, aby jeho život za něco stál. Vyprávění vás upoutá situačním humorem a trefnými komentáři dospívajícího hrdiny. (Založil/a: hermi211)

Markus Zusak Markus Zusak
*23.06.1975

Introvert
  16. 5. 2014, 14:34
Na této knize je dobře vidět, že se i hluboké poselství může skrývat v neobyčejně čtivé literatuře. Posel je pro mě zásah přímo do srdce a láska na první přečtení.
Keatin
  18. 12. 2012, 19:57
Moc pěkná kniha. Nezklamala mne, byla čtivá, chytlavá, s dobrým nápadem. Ed Kennedy mi byl nesmírně sympatický, jeho pohled na život, jeho myšlenky se naprosto ztotožňovaly s mými. On nebyl posel, ale poselství!!! Moc krásné.
anishta
  1. 10. 2013, 22:02
Ach to bylo pěkné nebo jak by řekla Milla: "BÁJEČNÉ"...:) Místy se mi chtělo brečet, ale častěji mě kniha rozesmála (V plném vlaku... Musela to být radost na mě pohledět...:D) Popravdě jsem od knihy nic moc nečekala, ale naprosto mě nadchla. Je velmi čtivá a kouzelná...
teola
  8. 6. 2013, 20:10
Kniha, u které jsem dlouho nevěděla, jak ji okomentovat. Nakonec jen shrnutí do několika bodů:
- Ed Kennedy je jedna z mých nejoblíbenějších postav.
- Začátek knihy mě vždycky dokonale rozesměje.
- Během čtení jsem měla pocit, že neustále svítí sluníčko - ač tomu tak úplně nebylo.
- Audrey je slepice.
- Obálka je prostě úžasná.
- Vlastně celá ta kniha je úžasná.
Venceslao90
  13. 9. 2014, 12:50
Po Zlodějce knih, která mě nadchla, jsem si hned musel opatřit i Posla. Je to opět jedna z těch knížek, kterou čtete a čtete a nemůžete skončit. Neuvěřitelně čtivé. Celý příběh a nápad knihy se mi moc líbil, těšil jsem se na další poselství a nové postavy v knize. Jen u toho závěru nedokážu přesně říct, jestli se mi líbil nebo mě trochu zklamal, je dost zvláštní. Nicméně velmi pozitivní dojem z celé knihy mi nepokazil. Už se těším na další knihu od tohoto autora.
Ramirez85
  28. 9. 2014, 15:30
Markus Zusak se po Zlodějce knih a teď i po Poslovi stává jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Ne, že by byly jeho knížky něčím extra výjimečným, ale je to hlavně jeho jazyk, způsob, jakým píše (protože kdybych byl spisovatel, tak bych psal přesně takhle, hehe :-). Má prostě dar psát neskutečně poutavě, zábavně, smutně a vesele zároveň. A to někdy, spolu s nosným nápadem, stačí k tomu, aby se jeho díla stala nezapomenutelnými, něčím, k čemu se budu kdykoliv rád vracet. Posel je opět naplněn neskutečně pozitivní energií, byť je jeho děj svým způsobem vlastně hrozně smutnej (stejný případ jako u Zlodějky knih). A hlavní hrdina, Ed Kennedy, aspiruje na největšího literárního sympaťáka ever. A když se tu v závěru píše o mé milované Audrey Hepburn, nemám daleko k tomu označit Posla k tomu nejlepšímu, co jsem zatím četl... A i tady z úplně poslední věty v knížce příjemně zamrazí.
teite
  21. 5. 2014, 13:27
Kniha se mi moc líbila, ačkoli místy bylo znát, že se jedná o prvotinu. Některá místa mi přišla malinko nedotažená (například množství násilí mi na některých místech připadalo zcela zbytečné, jistě stačilo Eda postrašit o něco méně), ale celkově hodnotím výborný nápad a "poselství" - v americkém filmu by to byl neskutečný slaďák, v knize "páchá" Ed dobro zcela přirozeně a nepřeslazeně.
antoniana
  30. 10. 2014, 11:42
Kniha se četla víc než dobře, byl tam skvělej začátek s bankovním přepadením. Bohužel mi tak úplně nesedl konec, který celý příběh v mých očích tak trochu shodil. Měla jsem také trochu problém s tím přistoupit na hru karta-úkoly a vyrovnat se s násilím v knize, vůbec se mi to tam nehodilo. Musím ale říct, že jako prvotina to bylo více než dobré. Zamilovala jsem si rozhovory Portýra s Edem.
Pim
  13. 1. 2014, 8:22
Skvělá knížka. Nezamilovala jsem se sice do ní jako do Zlodějky knih, ale je jednoznačně skvělá. Netradiční a zajímavý příběh a spousta zamyšlení. Zhltla jsem ji za víkend a už bych si ráda přečetla nějakou další.... Za takové knížky díky
chrispe
  16. 10. 2012, 18:05
Byla jsem docela překvapená, když jsem zjitila, že je to vlastně kniha pro mládež. Ačkoli Ed je mladík, který dostává zvláštní poslání a tím konečně nachází jakýsi smysl života, zdá se mi, že je kniha místy poněkud drsná. Ale asi tomu už moc nerozumím, doba se změnila. Mně se příběh moc líbil a měla jsem chuť pořád číst, což je jedna z nejlepších věcí, které mi kniha může dát. Měla jsem ráda všechny postavy, až na Audrey, které jsem opravdu na chuť nepřišla...
MolkoZuzka
  18. 3. 2014, 9:24
Výborná kniha, která je čtivá od začátku do konce. Zlodějku knih jsem ještě nečetla, ale po přečtení Posla si ji, co nejdříve pořídím. Ed Kennedy je sympatická postava a jeho kamarád Marv mě vždy pobaví. :)
Adele
  17. 12. 2014, 21:42
Posel, jak prosté. Tato knížka je velmi čtivá, záživná, napínavá. Originální námět ve skvělém zpracování. Nenutí vás to číst dál, samo to plyne, že si ani neuvědomíte že nemůžete přestat číst. Jeho rozhovory s Portýrem jsou něco! Kromě závěrečného vysvětlení, kdo, kdy, jak a proč, které mi prostě do kontextu celé knihy nesedlo je to absolutně parádní počin!
Tardis
  18. 11. 2014, 10:30
Poněkud rozpačitě natahovaný příběh, i když v zásadě poutavý. Žádné představení převratných myšlenek se nekonalo, poněkud mne otravovalo věčné řešení hrdinova psa Portýra a jeho kamarádů, to byly ty slabší momenty, kdy jsem si říkala, že je tahle kniha ztrátou času. Dobrá je dějová linka s hrdinovou matkou, násilnickým mladíkem a neúspěšným kazatelem.
Elki
  9. 4. 2016, 13:29
Konečně po dlouhé době kniha,která má hloubku. Skvělá zápletka, humor, ironie a postavy, které si zamilujete. Miluju Marcusův styl psaní ať už v Poslovi nebo Zlodějce knih. Náramně jsem si to užila a doufám, že jednou napíše něco takhle pěkného
ideal_alien
  13. 2. 2016, 19:45
Tato kniha rozhodně nemá na Zlodějku knih. Děj průměrný, místy zdlouhavý až nudný. Markus Zusak má mnohem lepší potenciál.
Huckleberry Finn
  5. 10. 2014, 15:08
Další výborná kniha od Zusaka, alespoň já si ji tedy užil. Jsou tu povedené či alespoň přijatelné postavy (Ed, Audrey, Marv..), zajímavá zápletka (zásilky, pátrání, úkoly :), barvitý styl vyprávění, úvahy, plynulý a ucelený děj. Přiznám se, že zprvu mě kniha příliš nenadchla, ale když jsem se naladil na autorův styl vyprávění a sžil se s příběhem, četlo se to jedna báseň. Hlavní postava Ed Kennedy je někdy prevít a někdy zase klaďas a milius v jednom, ale ono je to vlastně jedno, který kluk se občas nepere se svědomím, zkrátka jsem autorovi všechno věřil. Myslím, že Zusak (tehdy mu bylo 27) rád napodobil Salingerův styl a napsal svůj vlastní příběh, který se mu povedl. „Lidi jsou někdy krásný. Ne tím, jak vypadaj. Ne tím, co říkaj. Jenom tím, co jsou“ - Ed Kennedy & M.Zusak.
Kosac
  9. 11. 2016, 9:32
Knížka se mi líbila, je to příběh k zamyšlení. Jen konec mě trochu zklamal, přišel mi moc překombinovaný, proto 4 hvězdičky.
Kitamita
  17. 11. 2013, 18:03
... právě teď dočteno a jsem nadšená. Ač je to Zusakova prvotina, tak je to setsakra báječná kniha. Zhltla jsem jí během pár dní a nedokázala jsem se od čtení odtrhnout. Velice poutavě napsáno a ten konec mě teda úplně dostal, ale nebudu tady spoilerovat. ;-) Nicméně první jsem přečetla Zlodějku knih a až po ní nyní Posla a musím říct, že se nemůžu rozhodnout, která knížka mě dostala víc. Obě dvě byly svým způsobem jedinečné a zajímavé a musím říct, že mě donutily k přemýšlení a hloubání. Opravdu silný zážitek. Už se těším na další díla tohoto autora a doufám, že to bude brzy :-))
drussila
  13. 2. 2016, 19:39
Právě čtu tuto snůšku banality a psího smradu. Trápím se s tím týden do strany 70. Takové klišé a sráčské postavy, to opravdu muselo dát práci. Velmi pravděpodobně odložím, naprostá ztráta času nimráním se v idiocii sentimentu.
Tak dočteno... stotisící líčení psích odérů a děj co se táhne jak nudle od nosu hlavního nehrdiny mě vážně sra... tedy zavírám a nechávám nedočteno, což se mi opravdu nestává. Ale podle hodnocení jiných mě napadá, že jsem asi četla úplně jiný titul.
teteka
  13. 3. 2014, 15:40
Po Zlodějce knih, další skvělá kniha. Markus Zusak opět nezklamal s nápaditým tématem. Jak už tu bylo psáno i já jsem měla v některých částeck knihy na krajíčku. No uvidíme co nás od tohoto autora ještě čeká.
Alena Tyityisová
  27. 8. 2016, 0:13
Za mě je určitě tohle nejlepší Zusakovo dílo, líbilo se mi dokonce víc než Zlodějka knih a to už je co říct. Ed mi přišel jako srozumitelný a velmi čtivý hrdina. Hrozně se mí líbí interpretace osudu a jeho rozdaných karet
KatkaN
  14. 3. 2015, 13:33
Nádherná kniha... Ukazuje, jak málo využíváme svůj potenciál pomáhat lidem a všímat si věcí kolem sebe... Měli bychom otevřít oči a stát se poselstvími...
Quinty
  21. 8. 2014, 20:21
strasne moc se mi libi, jak Zusak pise. Je to strasne prijemny, ctivy, a zaroven lidsky a chytne me to vzdycky za srdce (vzdycky - cetla jsem zlodejku a posla :) ) . Doufam ze napise jeste hodne knizek, a na kazdou se budu tesit !!!
Daniel Janko
  4. 9. 2016, 15:56
Tak nevim, tady se na knihu peji ody, ale ja mam pocit ze jsem cetl asi neco jineho. Sice jsem to docetl ale byla to ztrata casu. Snad ten usek kdy resil srdcove eso byl zajimavejsi, jinak jsem se utapel v prazdnote.
Zaver taky neprinesl nejaky zasadni vyvrcholeni.
Osobne bych to nikomu nedoporucil.
khoiba
  9. 6. 2015, 19:56
Hned po přečtení první stránky jsem věděla, že mi autorův smysl pro humor a neotřelý styl vyprávění opravdu sedl. Překvapivá gradace děje i celková proměna hlavní postavy spolu se všudypřítomným ironickým komentářem, ale také mnoha dojímavými scénami se postaraly o nezapomenutelný čtenářský zážitek.
zralok.av
  25. 3. 2016, 13:38
Tuto knihu jsem přečetla skoro jedním dechem, je prostě dokonalá, ani přesně nevím jak sem všechny mé dojmy zformulovat, aby tento komentář nebyl příliš dlouhý a tak tedy napíšu jen toto. Myslím si, že celá tato kniha je poselstvím pro nás všechny. Rozhodně si knihu přečtěte.

Matsicheck
  5. 1. 2016, 11:06
Nejlepší kniha, jakou jsem zatím přečetla. Stihla jsem to za dva dny, což se mi ještě nikdy nestalo...nemohla jsem se odtrhnout :-)
simca.narovcova
  2. 1. 2016, 17:11
Kniha měla strující začátek, který mě suprově nadchl. Ale pak byla zdlouhavá a mě už popravdě ke konci vůbec nebavila a ještě mi přišlo, že má nesmyslný konec. Nebo spíš nenapínavý,takový nedokončený.. Prostě průměr. Na Zlodějku knih to nemá.
MrsDarcy
  8. 10. 2015, 23:13
Obsahuje spoiler spoiler Dopr... Tohle je tak skvělá kniha, že se tomu ani nechce věřit! Poselství předáno, díky, Ede! (A díky, Markusi, že jsi nechal Marvina skončit šťastně :))
anetkonec
  24. 2. 2015, 15:24
Je to snad nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Mnohy jsem se opravdu smála, způsob, kterým autor vyjadřuje myšlenky a pocity je zcela jedinečný a dá se říct, že kniha zaujme snad každého. Přirovnala bych ji ke kousku čokolády. Nadchne vás obal, ale vnitřek vás přímo pohltí. Je to opravdu skvělé čtení, vřele doporučuji ! :)
verejka
  28. 1. 2015, 17:16
Prvně jsem četla Zlodějku knih, která je nádherná. A pak jsem měla strach pustit se do Posla, že mě zklame. Nezklamal. Je naprosto jiný, přesto opět moc hezky napsaný. A zas mi nezanechal v hlavě prázdno, ale naopak vyvolal spoustu představ a myšlenek. Tak to mám ráda.
Tom Los
  13. 8. 2014, 23:27
Je to mimořádná prvotina. Markus Zusak je velmi talentovaný autor. Kniha je čtivá, příběh zajímavý, má to myšlenku, "poselství". Myslím, že si to dlouho ponesu v sobě. Tak jako Zlodějku knih...
Alieri
  24. 12. 2013, 22:09
Po knize Zlodějka knih od stejného autora jsem zcela logicky sáhla po této další knize Markuse Zusaka... právě jsem ji dočetla a stále se nemohu rozhodnout, která z knih je lepší... prostě to nejde... Posel je skvělá kniha, zvláštní, ale rozhodně stojí za přečtení a hlavně zamyšlení, jestli není Ed Kennedy posel i pro vás...
ewcam
  27. 8. 2013, 10:51
Po přečtení Zlodějky knih jsem se bála, aby Posel nezklamal, ale je to velmi čtivě, poměrně lehce psaná knížka, přestože příběh je trochu sci-fi. I když - začala jsem po jejím přečtení být mírně paranoidní, ale brzy to přešlo. :) Mimochodem, už to tu bylo zmiňované, jeden z nejlepších začátků knih vůbec - vtipný, poutavý, přesto nic nenaznačující...
josie
  3. 2. 2013, 17:01
Byla to druhá kniha od Markuse Zusaka, co jsem přečetla a nezklamala mne. Příběh o Edovi byl velice zajímavý a četl se doopravdy krásně. Strašně se těším na další knihy, které si budu moct od Něj přečíst.