To nejlepší ze SF roku 1960

Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Návrat - 1994
ISBN: 80-7174-277-5

Návrat (1994) 80-7174-277-5 318

Tento rok byl pro vydávání sci-fi literatury velice příznivý. Pokračoval boom ve vydávání paperbacků a některých science fiction v tvrdých deskách. Nejdůležitějším knižně vydaným románem tohoto roku byl bezesporu Chvalozpěv na Leibowitze, který vydal nakladatel Lippincott.

Dalšími pozoruhodnými knihami byly romány Nejistá chůze od Frederika Pohla, Rošťák Měsíc od Algise Budryse a v neposlední řadě skvělý román Kosmičtí křižáci od Poula Andersona.

Rok 1960 byl ještě více příznivý pro antologie a sbírky. Platí to zejména pro Zvláštní vztahy Philipa José Farmera, Desetiletí fantasy a science fiction (výběr uspořádal Robert P. Mills), Světy Clifforda Simaka, a pro vynikající výběr Strážci času Poula Andersona.

Vraťme se zpět do onoho slavného roku 1960 a potěšme se v této knize nejlepšími povídkami, které nám odkázal náš skutečný svět.

POVÍDKY:
Mariana (Fritz Reuter Leiber)
Den, kdy zavřeli mrazírny (Frederik Pohl)
Chlapík, který si vzal Maxillovo děvče (Ward Moore)
Mé vlastní cesty (Richard M. McKenna)
Moje milé... homogenizované (Rick Raphael)
Paní, která plula na Duši (Cordwainer Smith)
Vzpomínám si na Babylon (sir Arthur Charles Clarke)
Náčelník (Henry Slesar)
Spřízněná duše (Christopher Anvil)
...vodič (Damon Francis Knight)
Hlasy času (James Graham Ballard) (Založil/a: TrissRc)

Isaac Asimov Isaac Asimov
*02.01.1920 - †06.04.1992

Martin H. Greenberg Martin H. Greenberg
*01.03.1941 - †25.06.2011

jehlaspichlas
  16. 9. 2012, 0:00
Nejvíc se mi líbila povídka: Moje milé... homogenizované. No prostě taková sci-fi
pohádka o zlatém vejci. Docela dobře jsem se u ní pobavil.
HELLBOY-DB
  19. 9. 2012, 20:44
- Mariana (Mariana) --- Fritz Leiber --- 60%
- Den, kdy zavřeli mrazírny (The Day the Icicle Works Closed) --- Frederik Pohl --- 80%
- Chlapík, který si vzal Maxillovo děvče (The Fellow Who Married the Maxill Girl) --- Ward Moore --- 80%
- Mé vlastní cesty (Mine Own Ways) --- Richard McKenna --- 20%
- Moje milé... homogenizované (Make Mine Homogenized) --- Rick Raphael --- 100%
- Paní, která plula na Duši (The Lady Who Sailed the Soul) --- Cordwainer Smith --- 60%
- Vzpomínám si na Babylon (I Remember Babylon) --- Arthur C. Clarke --- 60%
- Náčelník (Chief) --- Henry Slesar --- 20%
- Spřízněná duše (Mind Partner) --- Christopher Anvil --- 100%
- ...vodič (The Handler) --- Damon Knight --- 60%
- Hlasy času (The Voices of Time) --- J. G. Ballard --- 40%

Z této sbírky musím vyzdvihnout dvě povídky a to „Moje milé... homogenizované“ což je perfektní satira (tak jako u této povídky jsem se dlouho nenasmál) a za druhé „Spřízněná duše“ zajímavý příběh jak z drogového doupěte vynést informace o nové droze, ale problém je v tom, jak po požití drogy zjistit, kdy pominula fikce a nastala skutečnost. I přes toto duo skvělých povídek z toho ale sbírka nakonec vyšla jen průměrně. ===60%
TrissRc
  16. 5. 2012, 11:57
Nejlepší povídka je jednoznačně Mariana, sice nejkratší, ale s opravdu silnou pointou. Když vezmu v potaz, že je z roku 1960, tak musím autorovi přiznat velkou dávku uskutečnitelné fantasie.