Prašivý pes

Originální název: Running dog

Plus - 2011
ISBN: 978-80-259-0040-6

Plus (2011) 978-80-259-0040-6 309

Prašivý pes je mistrovským, stylisticky vytříbeným dílem autora, jehož měl český čtenář možnost poznat prostřednictvím románů Bod omega, Padající muž či Bílý šum. DeLillův „thriller“ z roku 1978 je přímo esencí konspiračních teorií a paranoidního vnímání reality, jež je tak typická pro určitý segment postmoderní literatury. Příběh se točí kolem údajné existence pornografického filmu, v němž těsně před koncem nacistické třetí říše vystupuje samotný Adolf Hitler. Skrze pátrání novinářky Moll Robinsové z undergroundového časopisu Running Dog pronikáme do temného světa obchodníků s erotickým uměním, z něhož vedou nitky do nejvyšších mocenských sfér. Autor vytváří celou síť tajných vztahů, souvislostí a asociací, jejíž charakter se nikdy zcela neodhalí, a skrze stupňující se napětí a vzrůstající násilí, které sebou přináší hledání „perverzního grálu“, zároveň čtenáři nabízí jemnou analýzu systému mocenských i technologických manipulací, které jsou pro naši dobu typické. (Založil/a: Zrzka)

Don DeLillo Don DeLillo
*20.11.1936

cyb0y
  28. 4. 2012, 0:15
Zcela jiný DeLillo než třeba v Cosmopolisu, Bodu Omega (i když zrovna v této knize autor cituje Prašivého psa) nebo Padajícím muži. Tato kniha je výrazně čtivější a především zpočátku se zdá výrazně dějovější, nicméně v druhé polovině a závěru vystrkuje růžky DeLillo z Bodu Omega - přemýšlivý, analyzyující, obrazotvorný a stylisticky rozkošatělý.

Co je knize potřeba přiznat k dobru jsou mistrně zvládnuté dialogy (i když jsou tak trochu McCarthyovské) a poměrně zdařilý překlad (oproti tristnímu Cosmopolisu, ve kterém jsem našel i hrubky, se jedná přímo o klenot (až na pár překlepů)).

Pokud se vám líbí DeLillova témata a jejich zpracování, pak neváhejte. Stejně tak, pokud máte raději "přemýšlivé" knihy.
Pokud jste si knihu koupili kvůli synopsi na obálce, pak ji běžte vrátit - žádné explicitní sexuální scény (natožpak s Hitlerem), provokativní hlášky a pornografické situace v knize nenajdete i přesto že sex se několikrát v knize vyskytuje.