Podtitul: Hra začíná

Knižní klub - 2016
ISBN: 978-80-242-5174-5

Knižní klub (2016) 978-80-242-5174-5 432
Jota (2012) 978-80-7462-074-4 511

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace — tady už jde o život. (Založil/a: malc8k)

Ernest Cline Ernest Cline
*29.03.1972

Magyana
  10. 6. 2016, 12:19
Tohle byla JÍZDA!
Hodnotím hned po dočtení a těch pět hvězdiček dávám nanejvýš spokojeně.
Sice nemám vyžehleno, prádlo a nádobí se mi tu začíná kupit, děti posledních pár dní dostávaly k večeři jen rohlík, který byl namazaný jen pokud to zvládly samy, ale stálo to za to.
Kniha je to rozhodně čtivá. Příběh chytne od první stránky a pořád graduje - nevím o jediném hluchém místě. Postavy jsou sympatické, hlavní hrdina možná trochu neoriginální, protože příběhů o tom "kterak chudý chlapec ke štěstí přišel" je na každém prstě deset. Ale žádný z těch chudých chlapců nebyl takovýhle geek, čímž se originalita zase trochu srovnává.
No užila jsem si to fantasticky. Zčásti taky díky četným odkazům na osmdesátá léta, která jsem naštěstí zažila, takže spoustu zmiňovaných filmů, seriálů a počítačových her znám. Přemýšlela jsem, jestli by mě to takhle bavilo i kdybych si osmdesátky nepamatovala, a troufám si tvrdit, že určitě ano.
Tuhle knihu jsem nečetla naposledy.
zoro2
  24. 11. 2015, 21:55
GAME OVER. Výborná záležitost nejen pro všechny pc geeky a pařmeny. Napsáno velmi čtivě a děj přímo valí kupředu. I když se jedná o sci-fi, tak vize OASIS coby virtuálního světa, kde miliony lidí budou žít své virtuální životy a přitom se v realitě budou brodit odpadky a chodit se do ní akorát vyspat a najíst, tak nereálná není.
Bastet
  22. 9. 2012, 20:10
Po dlouhé době knihy, která mě chytla tak, že jsem vytáčela celé své okolí kňouráním, že si nemůžu číst (práce, spánek, jídlo, atd). Příběh má spát, není tam moc hluchých míst (jejich důležitost se ukáže až později). Najdeme tu všechno: humor, dobrodružství, napětí, lásky, no prostě všeho na co si lze vzpomenout. Nové čtenáře nemusí odradit ani fakt, že je kniha prošpikovaná odkazy na pop kulturu 80. a i 90. let 20. století, protože spousta věcí je v knize vysvětlena. Nehledě na to, že strejda internet nám dnes řekne všechno.
yarghoul
  21. 8. 2016, 23:14
Přečteno během jednoho dne. I přímý přenos olympiády jsem ztišila, aby mě nerušil od čtení a to je co říct! To je pro mě maximální hodnocení...
Jak bylo několikrát řečeno, kniha je jedna velká jízda. Chytne a nepustí. Mně osobně dělala největší radost každá narážka na popkulturu 80. a 90. let, kterou jsem poznala. Např. možnost objednat si na party pangalaktický megacloumák. ☺
Archangel_P
  31. 7. 2016, 23:03
Tak tohle bylo přesně to, co jsem od toho očekával. Pro mě téma, o kterém mnohé vím a zároveň něco, o čem jsem ještě nikdy žádnou knihu nečetl. A musím uznat, že šlo o jednu z nejlepších knih, do které jsem se v poslední době pustil.
Akce, hrozby a problémy, které vypadají zvenčí vlastně jako "jen hra", jsou ve skutečnosti mnohem reálnější, než se na první pohled zdají.
Skutečně paráda, jsem nadmíru spokojen!
S.monika
  15. 11. 2016, 16:53
Musím říct, že tohle byl geek nářez. Hltám filmy, seriály, knihy, hudbu ale klasické arkády jsou mi cizí. Občas jsem se musela ptát bratra co jaké věci znamenají a v jakém kontextu je to důležité a jak to mám přesně chápat. Některé věci jsou řečeny do textu a i sem tam něco pochopí i laik. Ale myslím, že kniha má budoucnost. Už tak je to záležitost od geeka geeků. Je to pocta všemu a všem v okolí her a herního světa. Chvilkami mě mrzelo, že vlastně ty hry neznám! Všechno působilo tak zábavně a poutavě! Hned si jít pustit Packmana (toho jediného jsem kdysi hrála). Celkový svět je znepokojivý. Život, práce, škola ve virtuální realitě .. ale myslím, že tomu nejsme daleko .. což je děsivé, když se malé děti ve školce učí s tabletem :/
HELLBOY-DB
  12. 2. 2016, 18:38
Co se tomuto příběhu nedá upřít je, jak snadno se do něj dá vstoupit, ale opustit ho už je o něco horší a tak mi nakonec nezbylo, než dva dny po sobě strávit v tomto herním světě. Přesto všechno, je ale trochu škoda, že i když je zpracovaní normálního i virtuálního světa na hodně vysoké úrovni a světy mají neustále co nabídnout, nevyvaroval se příběh, nebo možná vlastně ani nemohl, jednomu nedostatku. Tím je to, že už od úvodu nebylo pochyb o tom, kdo se stane vítězem, sice to knihu neodepsalo, ale v závěru se to projevilo na napínavosti, kdy chyběl prvek neznámého závěru, který by výjimečnost knihy potvrdil, proto jen ===80%.
Zajdaanek
  21. 3. 2013, 2:44
Tohle mě prostě baví! Parádní příběh, skvělé prostě. Všechny zmíněné filmy si nyní musím sehnat. Z té knihy se stala závislost. Jak napsala Bastet, že vytáčela okolí svým kňouráním - tak jí musím dát za pravdu, i já byl takový! Určitě se k této knize vrátím. Doporučuji!
ronynka
  21. 11. 2016, 21:08
Tak teda masakr! Doporučila kolegyně v práci, že se jí to líbilo. Zrovna nějakej pařmen to není... i přesto jsem to zkusila :D Na začátku mě trošku nudilo vysvětlování co je to PvP, xp, lvl... atp, ale to jen kvůli tomu, že vím o co jde. Ale chápu, že to tam prostě být musí, asi první čtvrtka knížky je taková nudnější se sem tam pěknou částí. Ale potom se děj rozjede a knížka se pak čte jedním dechem. Opravdu paráda!

Opravdu parádní, musím si od Ernesta přečíst ještě něco jiného!
Daletth
  4. 5. 2016, 18:18
Já nevím, kniha byla dobrá, o tom žádná, ale takříkajíc na zadek si z ní vážně kecnout nehodlám. Četla jsem řadu podobných knih, ve kterých některé prvky působily daleko lépe - především pak emoce, které jsem tu výrazně postrádala. To, co za ně autor vydával, mi zkrátka nestačilo. Stejně tak postavy se mi nezdály dostatečně prokreslené a nedokázala jsem si k nim vytvořit pořádný vztah (natož se o ně třeba bát...)
Považuju se tak trochu za geeka, takže mi kniha sedla do noty, přesto má jednu zásadní vadu - stojí a padá jen na popkulturních odkazech, bez nich jako kulis příběh za moc nestojí. Což stačí na dobrou knihu, ale na pět hvězd do není...
Melindaaaa
  13. 8. 2012, 18:35
Tak tahle knížka mě totálně vtáhla a nemohla jsem přestat číst, než jsem zjistila, že už je konec! Určitě to bylo poprvé co jsem ji četla, ale ne naposledy. Rozhodně se k ní vrátím :) Knížka je samozřejmě primárně určená těm, co mají rádi videohry a aspoň malinko se v tomto světě orientují, nehráči se mohou chvílemi nudit, ale pro mě to byla zábava od začátku do konce :) Doporučuji :)
Eset
  12. 3. 2015, 8:39
Co to, jako mělo znamenat? Kde ses schovávala celý můj život? Hon na Hallidayovo vejce jsem prožívala, jako bych ho sama hledala. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Jediná věc co mě tak trochu štvala byla, že si autor mohl někde odpustit tolik odkazů kulturu 80.let, ale dokážu mu to odpustit a dávám plný počet bodů.
hous.enka
  15. 9. 2016, 14:02
Ready Player One vlastně už od začátku čtenáře vcucne a vyplivne ho až na konci. Nejenže je kniha skvěle napsaná (a přeložená), nejen že je plná skvělých nápadů a propojení, ale ona obsahuje snad tisíc nejrůznějších narážek na pop kulturu 80. let. Ať už jsou to počítačové hry, filmy, seriály, písničky, známé osobnosti, cereálie, nápoje... prostě všechno možné. Chci víc takových knih a víc Ernestů Clinů!
Bruffie
  7. 11. 2014, 21:50
Bavila jsem se královsky ! Nemohla jsem se odtrhnout a odkazy na dobu, v níž autor OASIS vyrůstal, mi připomínalo moje dětství. Některé popisy herních soubojů jsou tak opravdové, že každý pařan sliní štěstím :-) Musím přiznat, že mě tahle knížka moc pobavila. Rozhodně stojí za přečtení.
M.ikolka
  28. 8. 2016, 18:28
Naprostá bomba tohoto žánru, všem moc ráda doporučuji k přečtení. Napsané chytlavě, i pro naprosté laiky virtuálního světa srozumitelné, prostě pan Cline si dal záležet a stojí to za to!
Phorbo
  17. 12. 2015, 9:44
Úchvatné a strhující. Hodně dlouho jsem se do toho pouštěl a pak jednou jsem Katce přečetl úvod, jako text k usínání. To samozřejmě nedopadlo dobře a i ona jen tak neusla. A mě to nakonec vtáhlo do příběhu tak rychle a zhurta, že jsem četl co mi oči stačily.
Pochybuju, jestli by se sám Halliday v Honu nezamotal, ale nebudu o tom hned pochybovat.
Román mi hodně připomíná Erebos od Ursuly Poznanski, jelikož se obě díla věnují hráčskému prostředí, tak mě to baví. Ale Ready Player One je přece jenom o něco lepší.
SADS
  15. 10. 2016, 10:13
Rozhodně Super Kniha. Přečteno jedním dechem a ohodnoceno pěti hvězdami, už se těším až z ní udělají film a zprasí ji.
karel777
  12. 10. 2013, 19:00
nečekejte žádný umění, nebo podněty k zamyšlení, tohle je prostě neuvěřitleně zábavný a halvně poctivě odvedený řemeslo.
kacer_rampa
  29. 6. 2016, 21:13
Kniha je velmi čtivě napsaná a čtení vám půjde pěkně od ruky. Překladatelka si dala práci a zjistila si jisté sci-fi reálie (jako třeba pangalaktický megacloumák), ale horší to je s hráčskými reáliemi. Je však otázkou zda je to z důvodu špatné přípravy překladatelky nebo redakčního zásahu - aby kniha byla přístupnější i nehráčům. Příběh sám o sobě se podle mého příliš snaží působit "geeky" a z toho plyne i tématická přeplácanost. Kniha nemá na to aby se stala klasikou, její oblíbenost pramení ze současné fascinace retro-geek kulturou.
velkyrobik
  17. 2. 2015, 20:36
Úžasná sci-fi kniha s prostředí videoher, napínavá plná fantazie a humoru. Toto kultovní dílo je oslava klasických videoher a široké popkultury 80. let 20. století. Do počtu stran patří kniha k těm obsáhlejším ale čte se velmi dobře, doslova pohlcuje a nebude se vám chtít ji odložit.
mumin
  25. 4. 2016, 22:40
Paráda! Silně návyková kniha, kterou jsem zhltnul během víkendu.

Cline zasadil děj románu do 4. desetiletí 21. století. Svět je už dlouhé roky sužován hlubokou ekonomickou a energetickou krizí, Ameriku trápí rekordní nezaměstnanost a chudoba, stoupají hladiny oceánů. Stovky milionů lidí nachází únik před realitou v počítačové hře OASIS, kterou její tvůrce - a nadšený fanoušek popkultury osmdesátých let - James Halliday pojal jako virtuální retro-utopii (která mj. vyrovnává sociální a fyzické handikepy a eliminuje gendrové nebo rasové předsudky). Po jeho smrti se rozhoří boj o „velikonoční vejce“, jehož vítěz zdědí Hallidayovo pohádkové bohatství. Miliony nadšených „gunterů“ soupeří nejenom mezi sebou, ale i nadnárodní společností IOI, která usiluje o přetvoření OASIS v elitářský klub.

Clineova kniha je v podstatě pohádkový příběh o boji mezi dobrem a zlem. Na jedné straně mladí (a často chudí a sociálně nezruční) nadšenci, kteří zasvětili život Hallidayově odkazu, na druhé bezohledná korporace, které by výhra umožnila zničit virtuální ráj. Výsledek její rivality má rozhodnout nejen o osudu OASISu, ale i o budoucnosti „skutečného“ světa.

Ready Player One je důstojnou poctou popkultuře 80. let. Cline udivuje hlubokou znalostí hudby, kinematografie, sci-fi literatury, komiksů, počítačových her a videoherních terminálů předposlední dekády minulého století. Kniha je prošpikována odkazy na pozapomenuté skvosty autorovy oblíbené historické epochy a i popis světa v roce 2045 výrazně čerpá z tvorby 80. let. Zlé korporace, predátorský kapitalismus nebo chátrající města plné kriminality jsou výrazným rysem tehdejší sci-fi.

Jasně, Ready Player One není žádná vysoká literatura. Clineovi se teoreticky dá vytknout mnohé. Příběh je tak trochu kýč. Postavy charakterově ploché. Popkulturní odkazy mnohdy samoúčelné. Myšlenka OASISu vykrádá Stephensona nebo Gibsona. Ale čert to vem. Ready Player One je tak dynamická, zábavná, chytlavá a napínavá kniha, že nelze hodnotit jinak než 5/5. Jsem zvědavý na chystaný Spielbergův film.
tvidatko
  10. 10. 2014, 11:50
Něco málo přes pět set stránek sfouknete jako nic. Má to spád, knížka vám dává pocit, že tam klidně můžete žít a i s minimálními znalostmi osmdesátek a základní láskou pro hry se do toho ponoříte.
georgin
  5. 8. 2016, 20:59
Po přečtení knihy tu musím i já pět ódu na radost. Tenhle kousek velice rychle vtáhne do děje a jen těžko se od něj odchází. Přečetl jsem asi natřikrát. Je to přesně jedna z těch knížek, které velmi rádi čtete, těšíte se, jak to celé dopadne, přičemž vás zároveň trápí představa, že na něco takhle dobrého a čtivého zase jen tak nenarazíte. No a to pohlcení člověka virtuální realitou, nemyslím si, že by to nějak podobně nevypadalo i ve skutečnosti. Kolik lidí žije virtuální životy a velice prožívá třeba hry jako Warcraft. Co teprve, kdyby simulace byla dokonalá, jako nabízí OASIS. Doporučuji.
klaviristka
  24. 10. 2015, 0:25
Skvělá kniha :) Chcete vědět, jak moc? Tak si ji sežeňte a věřte, že se od ní nebudete moct odtrhnout jako já :) Je tam všechno,co mám na sci-fi ráda. Prostě paráda!
yenn
  6. 4. 2016, 23:50
Parádní kniha, která vás chytne a nepustí, dokud nedočtete poslední stránku. A ani pak se vám nechce z toho perfektně vykresleného herního světa pryč. Takovou smršť odkazů na hry, filmy, seriály - a to včetně novějších věcí (Galactica, Firefly!) - kapely 80. let, kyberpunk a hackerskou/phreakerskou subkulturu na jednom místě jsem už dlouho neviděl. Sice jsem většinu z uvedených her nikdy nehrál (a ani nevěděl, že existují), ale o to zuřivěji jsem je při čtení hledal na internetu, jestli si autor nevymýšlí :)
Je úplně jedno, jestli jste mládež, dospělí nebo přerostlé děti, protože pokud patříte mezi hráče, geeky, scifisty nebo fantazáky, užijete si tuhle knížku vrchovatě.

Kromě strhujícího, svižně odsypávajícího, příběhu má kniha místy i temnější, lehce Gibsonovský, nádech, a to když z příběhu vystrkuje růžky lehce dystopická realita se kterou se hrdinové knihy párkrát musí chtě-nechtě přijít do styku. Je to spíš taková maličkost (vzhledem k příběhu), ale pro mě jako fanouška kyberpunku, je to příjemná třešnička na dortu. A když se nad tím zamyslíte, tak takováhle vize budoucnosti není zas tak nereálná.
Mertlíková
  28. 1. 2016, 21:07
Je to o klukovi jménem Ware. Chodí do virtuální školy v OASIS. Jeho nejlepší kamarád/ka je Aech.
Hollyday umře a nechá po sobě nemalý majetek v podobě velikonočního vejce.
Kdo ho získá?(přečti si knížku a dozvíš se to)
Děj se odehrává ve virtuálním světě.
Je to knížka žánru sci-fi.
Napsal jí Ernest Clone.
Je to pro děti od 10 do 100 let.(četla jsme jí v 11 letech)
Knížce dávám 5
Lucka Sagi
  5. 1. 2016, 17:47
Tato knížka je sci-fi a žánru. Je o klukovi (18 let) Wade který žije v karavanu a hraje hru OASIS. Autor téhle hry (Halliday) umřel a tak zanechal ve hře velikonoční vajíčko a ten kdo ho najde získá všechny peníze po Hallidayovi a práva na hru. Wade má tady kamaráda který ho občas vozí na nějaké planety a má kamarádku Art3mis do které se zamiluje. dávám 5 hvězdiček protože se mi knížka moc líbila. Četla jsem jí v 11 letech.
Ellinka
  8. 11. 2015, 19:16
V této sci-fi knize zažívá dobrodružství chlapec/muž jménem Wade , kterému je 18 let. Protože se okolní svět rozpadá tak Wade hraje hru jménem OASIS (jako spousta dalších lidí) protože, si mysli že, je to lepší než realita. V této hře se hledá Hallidayovo vejce (nejdříve musí najít tři klíče a tři brány.) Wade také při hraní potká Art3mis (Artemis) a do ní se zamiluje.
Autorem této knihy je Ernest Cline
Tuto knihu bych doporučila pro děti/dospělé ve věku 10-18 let. Také pro ty kteří, mají rádi takové typy knížek.
A doporučila bych jí proto, že mě samotné se moc líbila a také proto že, se při čtení zasmějete a jsou tam i momenty překvapení. No prostě super kniha. (to že tam byly odkazy na pop kulturu 80. 90. a 20. let mi nevadilo)
Četla jsem v 10 letech.
Dávám pět hvězdičky z pěti *****
ondra k
  19. 10. 2015, 20:28
Ready Player One je opravdu moc pěkná sci – fi kniha, která mě téměř od prvních řádků úplně vtáhla do děje. Humorný a dobrodružný příběh vypráví o Wadu Watsnovi, který zažívá napínavá dobrodružství, a to nejen ve videohře, ale i v realitě. Knihu jsem četl v jedenácti letech a moc se mi líbila. K přečtení bych ji doporučil všem dětem i dospělým, určitě se nebudou nudit. Dal bych pět hvězdiček z pěti.
David Nekolný
  19. 10. 2015, 18:48
Ready player one
Je to skvělá knížka která vás chytne a nepustí.Je to skvělá kombinace sci-fi a fantasy. Hlavnímu hrdinovi je 18 muž/kluk který žije ve světě který se rozpadá. Jediné co všichni dělají je že hrají hru jménem oasis která působí jako realita. Ale najednou se stane něco co změní všem život a dá jim naději, víc toho neřeknu. Tahle knížka je skvělá a myslím že každému by se měla líbit. Doporučený věk 10-18 let. *****
Edita.t
  8. 10. 2015, 18:09
Obsahuje spoiler spoiler Knížka je o klukovi jménem Wade, který žije v budoucnosti. Protože se mu opravdový svět nelíbí, tak si zavedl účet na hře OASIS (která mu příjde lepší, než realita). Jenže pak začne hon na Hallidayovo velikonoční vejce (hráči musejí první otevřít 3 brány a teprve poté se dostane k vejci). Všichni, kdo o této soutěži slyšeli hned začali hledat, ale po 5 letech nikdo nic nenacházel a zájem o hledání vejce velice klesl. Až pak jednoho dne 11.února 2045 někdo našel 1 klíč a i bránu, byl to Wade. Kniha pak vypráví o spoustě dobrodružství Wada a jeho přátel. Ale samozřejmě tam jsou i záporáci jako například sixeři, kteří se jim snaží jejich plány překazit, ale jak knížka skončí a kdo vyhraje Hallidayovo vejce? A ještě spoustu dalšího se dozvíte až v knížce : -).
James Bond
  6. 10. 2015, 16:26
Jedná se o sci-fi žánr, který mi vyhovuje. Kniha je určena pro starší děti či mládež, ale i pro dospělé. Příběh vypráví o chlapci, který velmi dobře hraje počítačové hry a nyní stojí před úkolem odhalit tajemství ukryté v jedné z nich - ve hře zvané Oasis. Četba je velmi napínavá. Jde doslova o život, kdy se boje přenášejí z virtuálního světa i do reálného života. Knize dávám plný počet bodů, a to i přes skutečnost, že se v ní objevují i vulgarismy, což mi místy vadilo.
Irita
  26. 9. 2015, 14:31
Obsahuje spoiler spoiler Hustý! mě se líbí hlavně pasáž v Hrobce hrůz, jak Wade hraje Joust s Acererakem. Zpočátku jsem se do čtení musela trochu moc nutit, ale pak se to rozjelo a nemohla jsem přestat. mezi moje oblíbené postavy patří Art3mis a Aech. Hlavně se mi líbily i popisy OASIS a opravdu bych chtěla, abychom něco takového taky měli. Vážně bezva!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kwogate
  31. 8. 2015, 23:47
Jedna z knih která se mi večer velmi těžko odkládala. Velmi poutavý příběh, zábavné čtení. I když je knížka obsáhlá, lze přečíst během pár večerů.
Kylar
  4. 6. 2015, 21:22
Asi nejvíce mě na této knize oslovila možnost prosvištět osmdesátými léty. A celkem uceleně. Najednou se dostavila i chuť pustit si ty kapely, které už delší dobu neposlouchám (AC/DC, Billy Idol, Rush...). A není to jen o hudbě. Filmy, seriály...atmosféra, která vede k lehké závislosti. Ale i obsahově je kniha naprosto skvělá, baví, nenudí.
TomPayer
  9. 12. 2014, 23:25
Rychlost s jakou jsem knihu přečetl mě samotného překvapila. Úžasné sci-fi plné retro atmosféry a hromada filmů, knih, písniček ale hlavně her! Je ale fakt že ten počet odkazů mě často až štval, nejspíš hlavně kvůli tomu že většina z nich je na díla co prostě ve své generaci neznám. Poměrně zajímavý, ale hlavně skvěle napsaný příběh odehrávající se ve virtuálním světě. Dokážu si představit že náš svět se taky jednou ponoří do reality jakou je OASIS. Nevím ale jestli se radovat nebo strachovat. Knihu každopádně rozhodně doporučuji fandům sci-fi!
hervissa
  8. 11. 2014, 22:18
Tak zase po dlouhé době knížka, která mě skutečně potěšila :) Je prakticky nemožné odtrhnout se od jejích stránek - ale nelitujete jediné sekundy strávené čtením, protože RPO vás vtáhne do děje způsobem, na který ještě dlouho nezapomenete. Ernestovi Clineovi se podařilo vytvořit dílo, ve kterém si najde něco svého každý - zvlášť pokud patříte mezi hráče...a to prakticky čehokoliv ;)
Rozhodně doporučuji ^_^
teddik
  11. 8. 2014, 13:05
První kniha, ve které jsem přeskakoval odstavce.
Když si zpětně přehraji příběh, nemůžu mít slovo proti. Ale.
Nekonečno odkazů na hry, filmy, hudební skupiny, programátory, grafiky atd, skrz celou knihu mi prostě nesedlo. Pokud se bude točit film, budu první v řadě na premiéru.