Stříbrný meč

Stříbrný meč Originální název: Wiedźmin

Winston Smith - 1992
ISBN: 80-900912-5-3

Winston Smith (1992) 80-900912-5-3 222

Hlavním hrdinou tvorby A. Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání. nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti. (Založil/a: katuska69)

kingmaker
  10. 5. 2012, 15:36
Fantasy v této knize funguje jako kulisa, to hlavní, o čem Sapkowski píše, je víra v lidskost a její nacházení tam, kde by ji nikdo nehledal. A jde mu to skvěle, je to výborný spisovatel, píšící čtivě a s obrovským nadhledem. Navíc má jednu kuriozitku-využívání klasických pohádkových motivů tam, kde by je nikdo nehledal. Někdy je to úsměvné.
Artep524
  15. 9. 2016, 10:34
Je to tak padesát na padesát. Některé povídky se mi líbily, u jiných jsem občas ztrácela pozornost. Rozhodně se ale chystám na některou z dalších knih o zaklínači a věřím, že jeden ucelený příběh bude lepší než soubor povídek.
Tamaruška
  16. 11. 2015, 19:22
Nejkrásnější povídkou, ať už bráno z hlediska chytlavého příběhu nebo Geraltovy výjimečné povahy a odhodlání postavit se zlu nejen za účelem peněz, jak to mají zaklínači v popisu práce, je bezpochyby Zrnko pravdy. Bráno zpětně má na pozdější děj v románu samozřejmě největší vliv povídka Otázka ceny, kterou je dle mého potřeba si přečíst hodně pozorně, když do poslední chvíle není známo, proč si vlastně Calanthé Geralta do Cintry vůbec pozvala :) Každopádně za každou jednotlivou povídku smekám před panem Sapkowskim klobouk. Možná, že díky němu najdu zalíbení i v PC hrách, když jde o Geralta... :)
Zhabza
  21. 4. 2011, 17:45
První sbírka povídek ze Zaklínačem. Je úžasné sledovat, jak Sapkovskemu rostla Geraltova postava pod rukama. Možná ještě úžasnější je, že nakonec dokázal jednotlivé povídky spojit v jeden celek.
chroust123
  20. 9. 2012, 15:01
Povídky ve stylu: Debatování o zaklínačství a životních hodnotách, vyhrocení, akce, konec. To vše často ne zcela čtivým jazykem nebo dokonce divně (mám tendenci podezřívat mizerný překlad, najdou se totiž i chyby). Odkazy na pohádky (oslavně tomu říkají slovanská mytologie) mě nezaujaly, naše pohádky prostě nemám rád.
Naštěstí to není moje první zaklínačovo dobrodružství takže vím, že bude líp, tohle je jen rozjezd, ovšem při tom debatování a akci se najde dostatek zábavy pro 3 hvězdy.
mrkvič
  22. 4. 2015, 7:51
Povídka Zrnko pravdy je nezapomenutelná podobně jako Hranice možností ve sbírce Věčný oheň. Ostatní jsou taky fajn, ale tohle prostě nemělo chybu. Postavy tak skutečné, lidské, mající kladné i záporné vlastnosti. Neskrývá se nic a co na duši autora, to později na papíře. Geralt a příběhy z jeho začátků i konců mají pořád šmrnc, vtip a jsou příjemně rozmanité.