Žena v černém

Originální název: The Woman in Black

Metafora - 2012
ISBN: 978-80-7359-298-1

Metafora (2012) 978-80-7359-298-1 144

Navštěvují smrtelníky duchové zemřelých? Mrazivý příběh temných tajemství

Pyšný a osamělý dům u Úhořího močálu vévodí slaným, větrem bičovaným mokřinám, přes něž vede cesta po hrázi s názvem Devět životů. Mladý právník Arthus Kipps je vyslán na pohřeb jediné obyvatelky domu, aniž tuší, jaká tragická tajemství se skrývají za zavřenými okenicemi domu. Teprve když zahlédne vyzáblou mladou ženu, celou oděnou v černém, začne se ho zmocňovat plíživý pocit nejistoty, který ještě posiluje neochota místních hovořit o dámě v černém – a jejím strašném záměru. (Založil/a: Antonín)

Ducii
  25. 5. 2014, 10:09
Obsahuje spoiler spoiler No asi poprvé musím říct, že film je lepší než kniha. Kniha mne příliš nezaujala, chybělo jí vtáhnutí do děje, vžít se do toho. Když jsem viděla kdysi film v kině, tak mi přátelé říkali, že kniha končí jinak - dobře. Kniha opravdu končí jinak, ale rozhodně ne dobře. Konec přichází rychle po celkem nudném a nezáživném popisu. Myslím, že dimenze, kterou dodal této knize film (umírání dětí) v knize hodně chyběla.. byla tam zmíněna jen na okraj jako dávná minulost. Také mi lépe přišlo ve filmu zpracované řešení nastalé situace, když se Arthur konečně dozvídá celou historii. Takže já jednoznačně hlasuji pro film, možná kdybych dříve četla knihu, že bych z ní měla jiné pocity.
Ramirez85
  21. 8. 2014, 17:12
Žena v černém se rozjíždí pomalu, lenivě, asi jako se lenivě tetelí mlha nad blaty obklopující onen velký dům, který má za nájemnici jednu vskutku naštvanou duchnu (ženský rod slova duch, btw kdo ví, jestli platí nájemné...), navíc by někoho (mě) mohlo štvát dokola omílané, jaké mraky jsou zrovna na obloze, jak moc mrazivý vzduch otravuje hlavního hrdinu, zkrátka neustálý popis počasí, že by se ani Dagmar Honsová nemusela stydět... Ale pokud překonáte zhruba první třetinu knížky (která není špatná, ale o tom, že by vás strhla a od knížky už nepustila, se moc mluvit nedá), odmění vás gradujícím příběhem, mrazivým, děsivým (vážně, takhle jsem se u knížky ještě nebál, ouky, nebál jsem se ani tentokrát, ale napínavé to bylo, a ne že ne). Doporučuji číst za zvuků hudby soundtracku k filmové Ženě v černém ;-)
VenDulin85
  9. 6. 2014, 12:15
Nutno říci, že ve filmu (podle knihy) je děj nahuštěn a potenciální zápletky rozvedeny takovým způsobem, že se pak čtenář značně diví, protože při čtení všechno plyne tak nějak pozvolna, ale.. Stejně se v místě, kde se houpe křeslo, chvějete a vygradování děje sice přijde jinde a jinak, ale jako duchařská historka ze staré Anglie to je napsáno moc hezky a skoro jsem pocítila nutkání pořídit si pejska.
Buřinka
  19. 9. 2016, 13:59
Knihu jsem četla o chvíli dřív než jsem viděla film. To, co jsem si v knize jenom představovala, tak až film dovedl k dokonalosti... Jediná cesta k domu vede po úzké hrázi mezi mokřinami. .. ponurost, strach, strašidelné scény i krajina. Docela jsem se i bála, efekty někdy dotvoří atmosféru strachu více než litry krve...
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 18:41
Musím říct, že kniha pro mě byla zklamáním. Na to jak je tenoučká, četla jsem ji několik dní. První polovinou jsem se vůbec nemohla prokousat. Druhá to snad trochu vylepšila. Ale i tak jsem čekala víc.
Terůů
  11. 11. 2012, 17:41
Ženu v černém jsem si koupila náhodou, pustila se do ní bez nějakého očekávánání a to je dobře. Námět dobrý, knížka jako celek čtivá, ale některé pasáže se mi zdály poměrně fádní a konec nastal bohužel příliš rychle.
Ra-Amon
  21. 3. 2013, 16:15
Hezky napsaný horor, zasazený do krásného staroanglického prostředí, nijak přehnaný děj. Teď si tedy po přečtení pustím film a jsem zvědavý,jestli lepší je kniha nebo film,když v komentářích je spíše chválen film. Určitě si přečtu další dílo této autorky a už se těším na další ponurou atmosféru.
VA
  4. 1. 2013, 17:54
Docela jsem se vžil do příběhu, do pošmourné krajiny, podzimní atmosféry... Kniha se dobře četla, jen je škoda, že konec přišel tak náhle.
Jannnaj
  18. 5. 2012, 13:15
Začátek knihy byl pro mne trochu nudný a pomalý, ale konec knihy je velmi vydařený a určitě se vyplatí vydržet a přečíst knihu do konce. Jsem zvědavá na filmové provedení, které by mohlo být více akčnější.
Budulman
  28. 8. 2015, 22:52
Tak nějak nevím, na knížku jsem se moc těšil, ale spokojenost se nedostavila.
Možná mě ovlivnilo to, že jsem viděl jako první divadelní hru na komorní Fidlovačce (vřele doporučuji, nezapomenutelný zážitek), potom film a knížku jsem četl až nakonec...
Určitě mě to ovlivnilo... Po tom divadle už to nebude mít ten efekt, který by to mohlo mít...
Alenes
  5. 7. 2012, 15:13
Jsem na ni dost hodně zvědavá takže se budu hodně těšit!!:D to bude HOROR!!a hlavně když tam hraje můj oblíbený herec Daniel Rdcliffe!!:D
P.H.petula
  15. 2. 2016, 11:33
Pěkná knížka, dobře se mi četla, ale člověk nesmí srovnávat film s knihou. Má to opravdu málo společného. A film je asi i lepší. Je více promyšlený.
Monietta
  21. 4. 2013, 22:08
Velmi poutavý příběh, který se čte jedním dechem. Nádherně popsaná starší doba Anglie, ponurá a záhadná. Bohužel jsem nejprve viděla film a to mi už udělalo určitou představu, ale knížka se mi asi líbila víc. Jednak hlavní představitel je ve filmové verzi podle mě moc mladý a přidali mu ještě syna, který v knize není. Mě osobně se to moc líbilo :)
Makkyky
  6. 4. 2013, 8:20
Opět jsem se přesvědčila, že bych nejdřív měla číst knihu a pak teprve koukat na film, bohužel tuhle knihu jsem dostala až poté, co jsem se zmínila, že film se mi moc líbil. V porovnání s filmem mi kniha přijde nudná, zdlouhavá, nezáživná.. Po strašně zdlouhavém popisování ničeho najednou šmik a konec. Možná by mne kniha zujala víc, kdybych příběh nejdřív četla a pak teprve viděla film, ale takhle za mne bohužel jen 2*..
Pihatkajana
  21. 2. 2013, 18:49
Knížka se mi moc líbila.Je dobře zpracovaná,je pravda že konec je úplně jiný než ve filmu. Knižní se mi však líbil více. I když přišel brzy. Konec by se mohl trochu protáhnout. Jinak knihu doporučuji. :)
edua
  20. 2. 2013, 21:53
Na základě filmu jsem si se zájmem přečetl také knížku. Konec knížky je úplně jiný, než je konec filmový. Knížku jsem přečetl na jeden zátah a samotné čtení jsem si užil. Škoda jen, že konec přišel z ničeho nic.
Mach
  22. 5. 2012, 20:08
Kniha se mi líbila,začátek trochu nudnější ale pak to bylo poutavé a velmi mě to zaujalo.Jenže konec mohl být delší,myslím ,že kniha se dala napsat delší....Doporučuji
Narya+.
  7. 11. 2011, 23:26
Velice působivý atmosferický příběh, popisující události jednoho podzimu v zapadlé anglické vesničce. Mladý právník přijíždí plný energie a chuti do života, a opouští toto místo jako vyčerpaný, duševně unavený a na dno si sáhnoucí člověk. Kniha kombinuje pro mě několik děsivých aspektů, jako je podzimní atmosféra izolovaného venkova, povídačky a zjevení, strašidelné náznaky a obří dům, kde se odehrála nějaká tragédie. Konec mohl být více rozveden a celkově mi přišel až moc náhlý, kniha by určitě snesla rozsáhlejší zpracování.