Originální název: Cosmopolis

Odeon - 2012
ISBN: 978-80-207-1453-4

Odeon (2012) 978-80-207-1453-4 176

New York, duben 2000. Městem projíždí prezident se svou ochrankou, jistý oblíbený rapper má pohřeb, demonstranti protestující proti globalizaci zaplavili obchodní čtvrť… A zrovna toho dne se bezohledný makléř Eric Packer rozhodne, že se nechá ostříhat. Čtenář s ním na stránkách románu, který do češtiny přeložil Ladislav Nagy a který Odeon vydává v edici Světová knihovna, podnikne napínavou cestu městem zaplaveným lidmi a hlavně čísly: čísly směnných kurzů a cen akcií. Cosmopolisem je makléřova luxusní limuzína, v níž se „setkává“ se svými poradci, ale také s lékařem či manželkou, a přitom na monitorech vidí veškerá čísla, která jako investor potřebuje. Občas se ovšem rozhodne z limuzíny vystoupit – sice za bedlivého dohledu osobní stráže, a přesto se ocitá mimo svět, který ovládá… (Založil/a: Vaiven)

Don DeLillo Don DeLillo
*20.11.1936

lusk_lusk
  21. 10. 2013, 21:53
Chtěla jsem napsat že příběh se naprosto rozpadal, ale to by musel být alespoň chvíli kompaktní. Prakticky nic zde nemá určitý smysl, neudržuje se stejný tón vyprávění, zbytečné nadužívání odborných termínů z teorie filosofie a sociologie médií, financí a komunikace atd. atd.(což by mohlo dodat specifičný styl románu, ale to by se ho musel autor držet po celou knihu). A vůbec-celá kniha působí jako by autor napsal několik na sobě nezávislých scén a ty pak se stejnou svobodou spojil. Dohromady je to naprosto nečtivé a nepoutavé. Myšlenka tam sice je(kritika na hromadění kapitálu založené společnosti a její honba za technickým vývojem jež předběhl společnost samou)-přes to všechno se ale minula účinkem a kniha zanechala jednozněčně zanechala negativní pocit.
silvaren
  21. 10. 2012, 10:49
Vůbec nic mi to nedalo a hrozně špatně se to četlo. Málokteré věty na sebe navazovaly a leckdy to nedávalo smysl.
snedy
  24. 3. 2015, 21:16
Těžká knížka na čtení, ale hromada provokativních myšlenek a nápadů rozhodně stojí za to. Jako komentář civilizace po roce 2000 místy skoro dokonalé, ačkoliv zvolená forma dělá všechno pro to, aby se tahle knížka nedostala do kánonu nesmrtelných literárních děl. Kam ale ani nepatří, což dokazuje i to, že si ji vybral David Cronenberg pro zfilmování. Když si vaše dílo vybere podobně prvoplánovitě provokující autor, je jasné, že jste se někde dopustili chybičky, minimálně v tom, že jste prvoplánovití, za každou cenu provokující a také zatvrzele subjektivní.
Sunny.69
  10. 6. 2012, 11:30
Od začátku je vám jasné, že se NĚCO stane. Začátek je plný napětí, které je udrženo v podstatě po celou dobu. Kniha je opravdu čtivá a plná zajímavých myšlenek a věcí, nad kterými bychom se měli v současné době zamyslet. Trochu to kazí chvílemi docela zmatené vyprávění, ale především celý dojem kazí strašně špatný překlad a dost nešikovný editor. Kdyby v knize nebylo tolik různých chyb a překlepů, dostala by bez problémů i tu čtvrtou hvězdu.
AgnesB
  18. 12. 2012, 18:06
tak jsem zjistila, že každou knihu holt nemusím pochopit.. ;-((( vadilo mi to neustálé přeskakování, nenavozovalo to na sebe... zklamání
tomdra
  17. 10. 2012, 17:16
Zvláštní příběh amerického miliardáře, který utratil veškeré peníze za Japonský Jen. Ale tato kniha je moc nebavila, takže už nemám co napsat.
Beckett51
  28. 10. 2012, 19:13
Tak tohle.....opravdu neni dobrá kniha. Údajně nadčasové dílo, které mi dalo neskutečnou práci přečíst a výsledek? už si ani nepamatuji o čem to bylo (pokud to vůbec o nečem bylo).
Skrk
  1. 9. 2012, 15:36
Geniální nadčasové dílo, které se nebojí kontroverze, zrcadlovitosti a kritiky kapitalismu. Delillův styl psaní se těžce čte, ale také se u něj šíleně přemýšlí.
cyb0y
  28. 4. 2012, 0:27
Jedna z nejčtivějších DeLillových knih v poslední době. Překladatel má bohužel problémy s českou syntaxí a v knize lze dokonce najít i hrubky. V dobrém překladu by určitě získala lepší hodnocení a více čtenářů.