Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Hovory s Janem Masarykem

89%
4 14
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Hovory s Janem Masarykem
Autor:

Poprvé vydáno celosvětově: 1952

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 6x v oblíbených
v přečtených 21x v přečtených
v knihovně 11x v knihovně
k přečtení 7x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Záznamy se týkají Jana Masaryka, syna zakladatele československého státu, který tragicky zahynul za záhadných a dodnes nevysvětlených okolností dne 10.3.1948, tedy krátce po komunistickém puči. Viktoru Fischlovi se podařilo při svém odchodu z Československa v roce 1949 zachránit řadu materiálů, mezi nimi právě i písemné notace svých rozhovorů s Janem Masarykem, a dopravit je do Izraele. Tam je utřídil a vydal poprvé v roce 1952. Za rok následovalo vydání v USA, ale obě vydání byla neúplná, protože autor musel mnohé informace vypustit, aby neohrozil osoby, tenkrát ještě žijící v Československu. Toto vydání vychází z třetí, doplněné a podstatně rozšířené verze, která vyšla v roce 1982 v curyšské Galerii Krause a kterou lze považovat za definitivní. (Založil/a: lucka.)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

ForFreedom
80% 80% 80% 80% 80%
  23. 12. 2012, 11:46
Pro tu zdravou lidovou, ,,jednoduchou", ale úžasně pronikající moudrost zvlášť doporučuju všem studentům a vůbec mladším lidem – kouzlo Masarykova humanismu, obrovské lásky ke světu, lidem, každodennosti je minimálně úctyhodná a inspirující. Fischl sice svoje sympatie rozhodně neskrývá a někdy se zdá být Masarykův obraz až trochu neskutečně dobrácký.. Ale i tak je to pořád knížečka, kterou přečtete za jedno odpoledne, ale ta životní pokora, důstojnost a umění žít je nesmazatelné… 4/5
Ronnie
100% 100% 100% 100% 100%
  13. 12. 2015, 19:51
V porovnání s Hovory s T. G. M. nejsou tyto hovory tak moc filozofické, jsou jednodušší na pochopení. Jan Masaryk měl skvělý smysl pro humor, jeho mluva je mnohem lidovější, než mluva T. G. M., často používá i vulgarismy, (ty by mi vadily, ale k osobnosti Jana Masaryka, k jeho pohledu na svět a k jeho vyjadřování mi jednoduše sedí :))

"Člověče, mysli trochu na druhé. Nemysli si, že jenom ty jsi důležitý. Na každém záleží zrovna tolik jako na tobě. On má totiž každý zrovna tak nesmrtelnou duši jako ty. Jseš zrovna takové zrníčko písku jako ten druhý a s odpuštěním prd záleží na tom, jestli se budeš na slunci lesknout trochu víc nebo míň než ty druhý zrníčka. Hlavní věc je, aby se nesesul břeh. Tak nemysli tolik na sebe a radši drž a podpírej ty druhý zrnka písku. Jasné? Takhle já rozumím humanismu."

"Já si přece jen myslím, že táta měl recht, když věřil, že pravda nakonec zvítězí..."