Rukopis Královédvorský

Rukopis Královédvorský Originální název: Rukopis Královédvorský
Poprvé vydáno celosvětově: 1873

I. L. Kober - 1873

I. L. Kober (1873)

První ilustrované vydání, kreslil Josef Scheiwl, text upravil a úvody a poznámkami opatřil J. Kořínek, obsahuje i Rukopis Zelenohorský - Sněm a Libušin soud.

Z hlediska způsobu napsání díla i kvality je vyloučeno autorství jediného člověka, proto se předpokládá, že autorů bylo více, minimálně dva. Nejvážnějšími a zároveň nejznámějšími kandidáty jsou Josef Linda a Václav Hanka. Ani jeden z nich se k tomu nepřiznal a přestože je Dobrovský od počátku podezíral, oba toto podezření odmítali.

T. G. Masaryk si byl moc dobře vědom důležitosti role, kterou Rukopisy pro český národ sehrávaly, ale stejně tak si byl moc dobře vědom, že s falešnými Rukopisy nemůže padnout celý národ, jeho zásluhy a už vůbec ne jeho cítění. Proto apeloval na svědomí národa s přijetím pravdy a následného pokání se. (Založil/a: Kukpiss)

Autor neznámý Autor neznámý
*? - †?

nevermore
  4. 8. 2012, 18:01
Lyrické básně (Jelen, Jahody, Opuštěná nebo Zbyhoň) mi přišly o poznání lepší jak ty epické z bitevních vřav.
CarolineS
  23. 10. 2012, 20:21
Žít v době Národního obrození, tak se asi stavím za pravost rukopisů. Jsou oba napsané geniálně a doslova "přivolávají" ducha té doby. Člověk se sice musí dost soustředit, aby archaickou češtinu strávil, ale když už se k tomu dokope, bude spokojen. Nejvíce se mi líbila známá báseň Jelen, která v sobě střídá jak lyriku, tak i epiku a není ani tak tragická, když se nad ní zamyslíme.