Originální název: Na Chlumku

Vyšehrad - 1983
ISBN: 80-88965-88-8

Vyšehrad (1983) 80-88965-88-8 37
Státní pedagogické nakladatelství (1959)
Státní nakladatelství dětské knihy (1955)

Povídka od Aloise Jiráska Na Chlumku vypráví o době umrtí Přemysla Otakara II, kdy na jeho místo nastoupil jeho sedmiletý syn Václav. Na malém kopci Chlumku se rozkládal jeden z nejmohutnějších hradů Chlumek. Vladyka Zdislav se svou armádou odjížděl do boje proti Braniborům. V té době Braniboři zahájili útok na Chlumek, kde chlumečtí, i přes velké oslabení, odvraceli útok. V noci se podařilo nepozorovaně uniknout jednomu chlapci z pevnosti. Naštěstí to dlouho netrvalo a chlapec přivedl pomoc, která hravě Branibory rozehnala. (Založil/a: milanr)

Alois Jirásek Alois Jirásek
*23.08.1851 - †12.03.1930

Buřinka
  17. 9. 2016, 17:15
Tato kniha Aloise Jiráska je opravdu krátká a stojí za to si ji přečíst, aby člověk alespoň trochu poznal styl psaní tohoto autora. Četla jsem ji hned po Starých pověstech českých. Ne, že by mě tak nadchla, ale vzhledem k těm několika stránkám se to zvládnout dá :-)
hanush
  2. 2. 2013, 22:00
Na rozdíl od ostatních Jiráskových knih nebyla tato kniha příliš obsáhlá i přesto se ale špatně četla kvůli staré češtině. Občas jsem se v textu strácela a nerozuměla jsem některým částem příběhu. Líbilo se mi ale že to byl příběh ze kterého se dalo pochopit o co jde. Doporučovala bych ji těm co mají rádi historické příběhy.