Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Přítelkyně z domu smutku

86%
4 98
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Přítelkyně z domu smutku Originální název: Přítelkyně z domu smutku

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Československý spisovatel - 1993
ISBN: 80-202-0417-2
Počet stránek: 281
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 16x v oblíbených
v přečtených 191x v přečtených
v knihovně 54x v knihovně
k přečtení 63x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Československý spisovatel (1993) 80-202-0417-2 281
Československý spisovatel (1990)

Kniha má autobigrafické rysy, autorka byla téměř rok vězněna ve vazební věznici v Praze-Ruzyni, když byla obviněna z trestného činu podvracení republiky. Příběh vykresluje život ve vazební věznici a osudy spoluvězkyň – proč se do vězení dostaly, jaký trestný čin spáchaly, z jakého pocházejí prostředí apod. Jejich čistě kriminální delikty kontrastují s „trestnou činností“ hlavní postavy, která se do vězení dostala pouze kvůli vydávání knih v zahraničí, ale o které si ostatní spoluvězenkyně myslí, že je proti nim velký případ. (Založil/a: Oskar)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

alča87
100% 100% 100% 100% 100%
  7. 4. 2014, 14:14
Knihu jsem četla dlouho poté, co jsme poprvé viděla seriál (který na mě velice zapůsobil). Kniha je ale jiná, krásně napsaná, nemůžu říct, že je krásná, protože knihy na toto téma nejsou krásné. Obdivuji paní Kantůrkovou, že svoje věznění popsala tak procítěně, když porovnám knihy na stejné téma, je tento příběh smutný i bez popisu děsivých scén na každé stránce. Je to skutečná psychologická próza.
Jsou zde zachyceny vztahy na cele, ale také i v celé věznici. Jaký vliv má prostředí věznice na člověka. A ještě větší touha a nedostatek mít někoho spřízněného a přesto strach, že ten ke komu se člověk přiblíží může zradit. Autorce se bezesporu změnil hodnotový systém, to co na svobodě nevnímala se stalo tím hlavním. Zatím co se některé popsané ženy pod nátlakem, hlavně psychickým, a v nelidských podmínkách stávaly egoisty, jiné i v takové situaci myslely na ostatní. A paní Kantůrková na své přítelkyně myslela i po propuštění.
Přestože autorka mohla popsat pouze své pocity, soustředila se na pocity svých spoluvězeňkyň. Skvělá sonda do duše vězněné ženy v komunismu.
Ajka13
60% 60% 60% 60% 60%
  18. 2. 2013, 19:48
Seriál natočený podle této knihy se mi líbil víc. Jde z něj lépe chápat chronologickou posloupnost děje, která jde z knihy poznat mnohem hůř, jak se tam prolíná linie příběhů jednotlivých vězeňkyň. Samozřejmě je to zajímavé čtení, svým způsobem, protože jsem tu dobu nezažila, vždy mě takovéhle dílo fascinuje (i když to asi není ten správný výraz). Knihu jsem četla coby povinnou četbu a znovu bych si ji nevybrala. Sáhodlouhé popisy životů vězeňkyň mě opravdu moc nebavili.
Aratar
80% 80% 80% 80% 80%
  1. 6. 2015, 20:40
Autentické vyprávění Evy Kantůrkové o jejím pobytu v ženském vězení na Ruzyni, kde byli političtí vězni spíše výjimkou a ostatní vězni se na ně dívali jako na něco speciálního. Barvité líčení charakterů jednotlivých spoluvězenkyň s jejich nevšedními životními příběhy kontrastuje se skutečností, že o životě samotné Kantůrkové se dozvíme velmi málo a o podrobnostech jejího procesu už vůbec nic. A právě to mi přijde jako velká škoda a dávám jednu hvězdičku dolů.
Veve721
60% 60% 60% 60% 60%
  26. 9. 2016, 5:24
Nejdřív jsem viděla seriál, který mě docela zaujal, takže jsem při první příležitosti sáhla po knize a byla jsem mile překvapená. Knížka se dobře četla, měla děj a žádné zbytečné zdržování.
Stupet
  6. 2. 2013, 1:05
Kniha se mi moc líbila, ale přeci jen, televizní provedení se mi líbilo víc. Ale kniha mi objasnila některé situace, co jsem v televizi nepochopila.