Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur

Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur Originální název: Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur

Academia - 2011
ISBN: 978-80-200-2036-9

Academia (2011) 978-80-200-2036-9 816

edice: Mimo - humanitní vědy

Publikace představuje pohled třiatřiceti autorů – akademiků, humanitních vědců, přírodovědců a ekonomů – na aktuálně velmi živý pojem „kolaps“, a to z jak z hlediska současného (dotýká se např. bankovní krize), tak historického. Nesporným přínosem je ve všech případech aktualizovaný přístup autorů ke krizovým momentům v dějinách velkých civilizací (staroegyptské, čínské, římské ap.) nebo říší (např. britského impéria ap.). Nemenší podíl tvoří kapitoly z dějin českých zemí (zejména husitství, pobělohorské společenské klima a kromě dalších i popis rozpadu Československa), ale také pojednání týkající se přírodních katastrof (dávná zemětřesení, nedávné záplavy) či stručný, zato však originální popis nezvratných změn životního prostředí na Mostecku. Publikace je bohatě ilustrována, vybavena mapami a přehlednými grafy s aktualizovanými daty. (Založil/a: Kukpiss)

Myrddin33
  13. 2. 2014, 15:52
Kniha, na kterou jsem čekal půl roku přes rezervace v knihovně a na níž jsem měl pouze měsíc. Nečetl jsem tedy veškeré příspěvky a vybral jsem jen ty, které byly v mém okruhu zájmů a ty, které mi přišli v popisu zajímavé. Myslím, že kniha je o stupínek lepší než "něco překrásného se končí". Nesmírně mě například zaujal příspěvek z historie starověké Číny. A neméně skvělý byl příspěvek profesora Bárty. Shodou okolností zmínil skvělou postavu Hari Seldona z knižního veledíla "Nadace" Isaaca Asimova. Mimochodem přesně tuto sérii a psychohistorii jsem zmiňoval ve svém komentáři k předchozí knize "Něco překrásného se končí" a pan profesor mne ve svém příspěvku v této knize takto překvapí.
Ano, knihu mohu jen doporučit, je velmi poučná a člověk se projde celou historií různých kolapsů - od kulturních po přírodní. Opravdu zajímavý počin.