Farář arský

Farář arský Originální název: Der Pfarrer von Ars: Johannes Vianney

Karmelitánské nakladatelství - 2007
ISBN: 978-80-7195-112-4

Karmelitánské nakladatelství (2007) 978-80-7195-112-4 263

Svatý farář arský, Jan Maria Vianney, se narodil 8. května 1786 v obci Dardilly u Loynu ve Francii a až do svých 19 let, v době zmatků a pronásledování za Francouzské revoluce, pracoval se svými rodiči v zemědělství. Knězem se nestal snadno – číst a psát se začal učit teprve v 17 letech a kvůli svému malému nadání se mu podařilo vystudovat jen s velkými obtížemi.
Jeho intenzivní život modlitby, neúnavná služba ve zpovědnici, hlásání Božího slova a příkladný kněžský život však zakrátko proměnily nepatrnou a neznámou vesnici Ars, v níž působil, přímo v magnet pro nesčetné zástupy poutníků. Ročně jich sem za ním přicházelo okolo sto tisíc a patřil tak k nejvyhledávanějším duchovním vůdcům celé Francie. Měl podobný dar jako otec Pio z Pietrelciny – dokázal člověku připomenout ve zpovědi hříchy, které „zapomněl“ vyznat. Přestože Jan Maria musel zápolit se svými slabostmi jako my všichni (propadal někdy např. malomyslnosti, chtěl svou farnost opustit a uchýlit se do samoty kláštera), vyšel z těchto bojů nakonec vítězně.
V roce 1925 byl prohlášen za svatého a roku 1929 za patrona kněží v duchovní správě. (Založil/a: AGAMENON)

vladislaus
  30. 6. 2013, 9:12
Začátek knihy je velmi zajímavý, neboť popisuje pronásledování církve za Francouzské revoluce. Mně to připomnělo totéž za komunistů. Farář byl prohlášen za svatého, jeho život mi však připadá příliš fanatický a asketický.
Rames
  10. 6. 2014, 16:43
Životopisy svatých není lehké popsat a najít materiál protože autoři i pamětníci mají tendence dotyčného vynášet do nebes. Hunermannovi se nepovedlo držet se faktů a z Jana Vianneye udělal dokonalé dítě, mladíka i starce! Takový ale nikdo není a nebyl.
Dojímavost se kterou je kniha napsaná nás začne brzy rozčilovat a slzy deroucí se zpod víček naštvaně tlačíme zpět.