Singularity

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Laser-books - 2009
ISBN: 978-80-7193-295-6

Laser-books (2009) 978-80-7193-295-6 446

Kyberpunk jako revoltující, řvoucí a živoucí subžánr se po mnoha letech od svého vzniku sice rozplynul v širokém proudu současné science fiction, ale jak dokazuje šestnáct povídek sestavených do antologie Singularity, tu a tam vyplouvají kyberpunkové motivy na povrch stejně silné jako kdysi. Proslulá autorská dvojice se tentokrát v nezvyklé roli editorů pokusila zachytit nespoutanou duši, která stále žije.

Obsah:
- Bruce Sterling: Opravář kol (Bicycle Repairman)
- Gwyneth Jonesová: Rudá Sonja a Lessingham v zemi snů (Red Sonja and Lessingham in Dreamland)
- Jonathan Lethem: Jak jsme se dostali do města a zase zpátky (How We Got Into Town and Out Again)
- Greg Egan: Jejuka (Yeyuka)
- Pat Cadiganová: Poslední remake Návratu Lehkého latinského Larryho (The Final Remake of The Return of Little Latin Larry)
- William Gibson: Třináct pohledů na kartonovou kolonii (Thirteen Views of a Cardboard City)
- David Marusek: Svatební album (The Wedding Album)
- Walter Jon Williams: Tátův svět (Daddy’s World)
- Michael Swanwick: Haf haf, řekl pes (The Dog Said Bow-Wow)
- Charles Stross: Humrové (Lobsters)
- Paul Di Filippo: Co se šustí, Tygří Lilinko? (What’s Up, Tiger Lily)
- Christopher Rowe: Dobrovolný stát (The Voluntary State)
- Elizabeth Bearová: Dva sny o vlacích (Two Dreams on Trains)
- Paolo Bacigalupi: Kalorik (The Calorie Man)
- Mary Rosenblumová: Pátrač (Search Engine)
- Cory Doctorow: Když Zemi vládli systemáci (When SysAdmins Ruled the Earth) (Založil/a: malcor)

kacer_rampa
  17. 7. 2014, 12:06
Kvalitně sestavená antologie, opatřená fundovaným úvodem. Sestavitelé nabídli několik velmi zdařilých povídek od renomovaných tvůrců i od nové krve. Kyberpunk je v těchto povídkách svěží a obohacen o ono post- ve kterém žijeme. Většina povídek působí nadmíru aktuálně, jiné spíše pracují s klasickou vizí žánru a další jsou zas docela šílené. Doporučuji pro každého kdo se zajímá o moderní a originální scifi literaturu, nebo pro ty, co si chtějí udělat obrázek o tom, jak tato literatura vypadá v post-postmoderní éře.