Kniha dní

Originální název: الأيام
Poprvé vydáno celosvětově: 1929

Odeon - 1974

Odeon (1974) 141

Jedná se o první beletristické dílo autora, který je považován za klasika arabské moderní literatury. Kniha dní je knihou vzpomínkovou, je ve své bezprostřední poloze výrazem autorovy potřeby povznést do svérázné krásy dobu, kdy jako nevidomý chlapec vyrůstal v zapadlém, zaostalém městečku, hnán hladem po poznání.
Kniha představuje obraz dob a míst v mnoha dimenzích vzdálených: Evropa už dávno ochotně přijímala Orient, ale vždycky hlavně v podobě jeho klasické kvetoucí civilizace, Přední východ z doby chalífů a sufíjských básníků jí byl bližší než v době dohasínajícího kulturního elánu a stagnace. (Založil/a: Yuykas)

Táhá Husajn Táhá Husajn
*15.11.1889 - †1973

Jan.S.Harold
  14. 2. 2015, 14:58
Nestává se mi zrovna často, aby mě kniha tak pohltila, že se od ní nejsem schopen odtrhnout, dokud ji nedočtu. Táhá Husajn je jeden z nejzajímavějších autorů moderní arabské prózy a al-Ajjám je opravdový klenot. Bylo to nádherné odpoledne.
Myrddin33
  16. 2. 2014, 15:55
Autobiografické dílo, které nás zavádí do vzpomínek autora na jeho poměrně smutné dětství. Popisuje, jak dosáhl úspěchů a jak díky své lenosti mnohokrát "upadl". Kniha přináší zajímavý pohled do života egyptského lidu té doby.
Je jistě zajímavou ukázkou moderní arabské prózy, ale není jednoduché ji udělit nějaké hodnocení. Určitě ji ale vidím jako obohacující.