Tajemství dívky s dračím tetováním

Tajemství dívky s dračím tetováním Originální název: Secrets of the Tattooed Girl

Host - 2012
ISBN: 978-80-7294-610-5

Host (2012) 978-80-7294-610-5 392

podtitul: Záhady kolem Stiega Larssona a nejnapínavějších thrillerů naší doby

Proč je postava Lisbeth Salanderové tak výjimečná a každý si ji zapamatuje? Co na smrti Stiega Larssona jsou jen spekulace a co skutečnost? Jaké změny se dějí v překladech Larssonových knih po jeho smrti a proč? Jak měla vypadat čtvrtá kniha série? Dochovaly se nějaké poznámky k tomu, kam se měla celá série, původně plánovaná jako desetidílná, vlastně ubírat? Měli jsme se potkat s Lisbethiným dvojčetem Kamilou? Poskytla Lisbeth novou definici feminismu? Jak dopadnou boje mezi Larssonovými dědici? A kdo patří mezi nejslibnější pokračovatele tohoto významného spisovatele? To všechno a ještě mnohem víc řeší kniha trojice autorů, kteří se rozhodli, že zmapují svět Stiega Larssona tak jako nikdo předtím. (Založil/a: al-ma)

Dan Burstein Dan Burstein

Arne de Keijzer Arne de Keijzer

John-Henri Holmberg John-Henri Holmberg

prkali
  3. 2. 2013, 9:43
Co napsal o Miléniu MARIO VARGAS LLOSA, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 2010: "Navzdory všem obranným mechanismům poučeného čtenáře a kritika mě síla příběhů Stiega Larssona strhla silou uragánu. Strávil jsem několik týdnů čtením trilogie Milénium, které mě naplnilo až dětskou radostí a horečným vzrušením podobným tomu, jaké zažívají chlapci při hltání Dumasových příběhů o mušketýrem nebo románů Charlese Dickense a Victora Huga. Stejně jako oni jsem byl při každém otočení stránky napjatý a říkal jsem si. ´Co se asi stane dál?´ Zároveň mě přitom svíralo mučivé vědomí, že se příběh s každou další stránkou chýlí ke konci." - tak s tím nemohu než stoprocentně souhlasit.
Tajemství dívky s dračím tetováním - kniha o knihách - je chvílemi taky dosti strhující. Občas ale zase trochu ponudí - třeba u defilé článků několika "největších žijícíh odborníků na Larssona" - párkrát mi připadalo, že oni četli nějaké jiné knihy, nežli já. Někdy opravdu plácají. Mrazilo mě ale při popisu, co všechno vydavatel vynechal (a Larsson už s tím nemohl nic udělat - byl´ť po smrti)! To bych brečela. Anebo změny v anglickém překladu (šitém dosti horkou jehlou v časové tísni), ze kterého pak bylo často překládáno do dalších jazyků. Naštěstí Azita Haiderová překládala ze švédštiny...
Nakonec jsem musela dát za pět. Bylo by to tak na 4,5. Nejlepší je "Příběh Stiega Larssona" od Johna-Henriho Holmberga - asi stostránkový Larssonův životopis.
Larsson byl nesmírně zajímavá osobnost, je ho opravdu strašná škoda, mohl toho ještě napsat tolik.
Martin Klíma
  6. 4. 2016, 20:34
Záhada jménem Milénium

Trilogie Milénium uchvátila knižní svět a možná i proto se na trhu objevila kniha, která odpovídá na otázky týkající se právě tohoto díla.

Na jaké otázky tedy vlastně kniha odpovídá? Zde je jejich malý výčet:

Co na smrti Stiega Larssona je pravda a co jen spekulace?

Jak by vypadal čtvrtý díl Milénia?

Poskytla Lisbeth Salanderová novou definici feminismu?

Jaké změny se dějí v překladu knih po autorově smrti a proč?

Kdo patří mezi nejslibnější pokračovatele Stiega Larssona?

Pokud vás zajímá trilogie Milénium, a to už z jakéhokoliv hlediska, rozhodně si tuto knihu přečtěte. Díky ní totiž uvidíte Milénium v úplně jiné perspektivě. Čtením této knihy nahlédnete pod roucho tajemství skvělé trilogie a zjistíte, že obsahuje plno odkazů na autorův život a na jeho osobnost a že je vlastně plná unikátních detailů, kterých jste si třeba při čtení ani nevšimli.

Řekl bych, že tato severská detektivka měla nakonec příběhy tři. Prvním je samotná trilogie Milénium, druhým příběhem jsou právě ony odpovědi na otázky kupříkladu výše vypsané, ale i na jiné otázky a poslední třetí příběh je boj o odkaz autora a jeho komercializace. Kniha jako taková je z velké části psaná formou rozhovoru a nabízí i doprovodný obrazový materiál. Jen je na škodu, že fotky v knize jsou černobílé.

Komu bych tedy tuto knihu doporučil? Samozřejmě těm, kteří četli trilogii Milénium nebo se zajímají o autora tohoto knižního skvostu.
darakna
  1. 2. 2013, 16:22
Tajemství dívky s dračím tetováním mě opravdu oslovilo. Myslím, že si zde každý může nalézt přesně to, co ho zajímá. Já nejvíce prahla po záhadách uvnitř trilogie i po nástinu 4. dílu. Mojí dušičce bylo vyhověno a navíc jsem se dozvěděla kupu znepokojivých a opravdu mrazivých detailů. Uhranula mě 4. kapitola Studnice jeho fantazie, o Stiegově oblíbeném science fiction s ukázkami jeho literárních prvopočinů. Neukamenujte mě, ale mě zaujala ještě o malinko víc než než celé Milénium.