Rytíři čtyřiceti ostrovů

Triton - 2012
ISBN: 978-80-7387-542-8

Triton (2012) 978-80-7387-542-8 240
Argo (2012)

Kniha Rytíři Čtyřiceti ostrovů je příběhem o dětech, které jsou v průběhu mnoha let unášeny a přinuceny žít v ustavičném boji na ostrovech uprostřed oceánu. Čtyřicet kousků pevniny spojují mosty, ale pouze ve dne, v noci se oddělují. Děti - rytíři - hrají Hru. Kdo ukořistí všech čtyřicet ostrovů, smí se vrátit domů. Co je vlastně na ostrovech kromě dětí lidské? Spousta otázek a žádné odpovědi. Děti se s tím ale nehodlají smířit. Hra ani její pravidla totiž lidskost neobsahují. Proto přišel čas na změnu. Rozhodnou se bojovat po svém... (Založil/a: al-ma)

vladislaus
  28. 7. 2012, 16:36
Je to prakticky prvotina tohoto plodného a úspěšného autora. Není to špatné, ale napsal později lepší díla.
Nnelly
  31. 10. 2012, 1:01
Myslím, že srovnání nebroušeného diamantu s tím už hotovým, který přišel po několika letech (viz první Hlídky)... velký potenciál, jakovždy silné hluboké myšlenky, strhující děj, akce, postavy všech možných charakteristických rysů a tedy velice liské
nedá se upřít, že je na knize vidět, že by potřebovala ještě trochu práce - úprav ve chvíli zmateném vyprávění nebo urovnání myšlenek, ale proboha, oproti tomu, co v žánrech "fantasy/scifi pro mladé" vychází teď? není srovnání
Aratar
  14. 1. 2016, 14:39
Lukjaněnko rozhodně patří mezi mých TOP 10 autorů, ale u této knihy je bohužel znát, že se jedná o autorovu prvotinu. Vytvořený svět je sice zajímavý, ale o to více zamrzí, že jeho potenciál zůstane naprosto nevyužit. Námětem je boj dětí proti sobě v jakési aréně, což je použito i v Hunger Games od Collinsové nebo v Labyrintu od Dashnera. Chvíli jsem dokonce přemýšlela o tom, jestli Lukjaněnko tak trochu neopisoval, ale vzhledem k tomu, že Rytíři čtyřiceti ostrovů vyšly v originále už v roce 1990, tak to s inspirací bylo spíše naopak. Jenže v Hunger Games i v Labyrintu aréna jako zdroj napětí opravdu funguje, přímo na čtyřiceti ostrovech se ale v podstatě nic zajímavého nestane. Děj je chaotický a příběh se zhruba od poloviny nepříjemně vleče. Navíc mi zde vadilo, že všechny postavy jsou pouze načrtnuté a bez hlubší psychologie. Jejich chování tak často nedává žádný smysl, na což zrovna u Lukjaněnka nejsem vůbec zvyklá.
chroust123
  28. 7. 2013, 23:51
Originálnost a čtivost výrazně stoupá v poslední třetině knihy. Stejně tak se v této pasáži častěji objevují zajímavé/hluboké myšlenky, ovšem 80 stran knihu nedělá.
Ismael
  14. 10. 2013, 14:14
Hodně dobrá knížka. Čte se sama, má rychlá spád. Spíš taková oddychovka, než něco vážnýho a náročnýho, ale storpocentně potěší.
Auril
  28. 7. 2012, 18:40
Nápad skvělý, tenhle člověk má prostě skvělou fantazii. Bohužel je na knize dost znát, že se jedná o prvotinu.