Omyl a jiné povídky

Omyl a jiné povídky
Originální název: Omyl a jiné povídky
Poprvé vydáno celosvětově: 1995

Agentura V.P.K. - 1995
ISBN: 80-85622-72-6

Agentura V.P.K. (1995) 80-85622-72-6 152
(Založil/a: otgo)

zdeny99
  6. 5. 2015, 9:01
Povídky:

OMYL: Povídka o tom, jak zacházeli komunisti se sportovci, od kterých se něco očekávalo a oni zklamali. Zde je to příklad vynikajícího cyklisty na konci kariéry, který jel svůj poslední Závod míru a nedokončil ho. Povídka je z počátku slabá. Od druhé půlky, kdy závod vzdá, se povídka mnohem zlepší. ČTYŘI HVĚZDY

NA SILNICI K VRATISLAVI: Jaké pocity a problémy prožívá uprchlík v cyklistickém závodě? A jak si asi připadá, když jej peloton dostihne. Krátká povídka - lepší průměr. ČTYŘI HVĚZDIČKY

PÁR KILOMETRŮ OD TEREZÍNA: Slabší povídka popisující život cyklisty až do jeho smrti. TŘI HVĚZDY

PROKLETÝ CYKLISTA: Pěkná povídka o cyklistovi, který celý život dřel a skončil téměř na vrcholu. Kolegové ho milovali, disciplinárka nesnášela, ale kniha o něm napsat nešla. Nakonec jeho talent pohřbily peníze a zdraví. PĚT HVĚZDIČEK

HODINKY S VODOTRYSKEM: Krátká průměrná povídka o neznámém cyklistovi z ČSL, který zatouží po švýcarských hodinkách a závod ve Švýcarsku vyhraje. TŘI HVĚZDY

JAK TO ČLOVĚK PROHRÁL A POTOM VYHRÁL: Dva kraťoučké příběhy z cyklistiky. První je o cyklistovi, který prchne pelotonu a zvítězí. Jenže do zítřejší etapy už nemá síly, protože se vyčerpal včera. Druhý příběh je o cyklistovi, který před cílem změní trasu, aby dostal polibek. Jedna z nejslabších povídek Oty Pavla, možná vůbec nejslabší. TŘI HVĚZDY

NEJHEZČÍ DEN DANIELA GROUSSARDA: Kraťoučká povídka o francouzském cyklistovi, který je v ČSL na návštěvě u tetičky. Z počátku je to veliký favorit. Nakonec se ukáže, že je to absolutní amatér, který je rád, že dojel do cíle za pomoci jiného cyklisty z ČSL. A to se dělo, kdy mezi ČSL a FRA panovala železná opona. Průměrná povídka. TŘI HVĚZDY

O ŠÍŘKU GUMY: V 21. století je pro Čechy dráhová cyklistika již docela neznámý sport, a to se podepsalo i na mých pocitech na tuto povídku. Cyklistika po oválu mi nic neříká, a proto mne povídka nijak nebavila. TŘI HVĚZDY.

SKOKANI: Čekal jsem víc. Hlavně první půlka povídky mne zklamala, ale chápu to. Skoky byly za Oty Pavla úplně jiné než teď, a tak mi to připadalo, jako bych četl o nějakých dorostencích a ne předních skokanech na lyžích. To druhá část povídka už připomínala i vzdálenostmi letů dnešek a i proto mne bavila. TŘI HVĚZDY

VLAJKA S MEDVĚDEM: Neznám soutěž hlídek se samopaly a i proto tahle povídka mi nic neříkala a nebavila mne. DVĚ HVĚZDIČKY.

ŽLUTÉ RŮŽE: Krátká povídka o mrtvém horolezci a jak se s jeho smrtí smiřuje jeho matka. PĚT HVĚZDIČEK

ODPUSŤ NÁM NAŠE VINY: Příběh o dvou českých horolezcích, kteří chtějí zdolat Nanga Parmat těsně po druhé světové válce. Jenže po cestě k vrcholu potkají dva Němce a v jednom českém horolezci se projeví nenávist vůči Němcům, která udává atmosféru celé povídky. PĚT HVĚZDIČEK

VÝSTUP NA EIGER: Povídka o tom, jak první Čechoslováci zdolali švýcarskou horu Eiger, co při cestě k vrcholu prožívali a jak se radovali, když dorazili na vrchol. ČTYŘI HVĚZDIČKY.

[6. přečtení, 4. hodnocení, 1. komentář, 85%]