Údolí Issy

Údolí Issy Originální název: Dolina Issy

Mladá fronta - 1993

Mladá fronta (1993)

Román Údolí Issy psal Czeslaw Milosz v roce 1955, už jako autor čtyř básnických sbírek, eseje Zotročený duch a kritické analýzy komunistického převratu v Polsku Dobytí moci, v níž vysvětluje, proč se v roce 1951 rozhodl odejít do emigrace. Dětský hrdina Miloszowy vzpomínkové knihy Tomáš vyrůstá na Litvě v rodině polského šlechtice mezi Poláky, Litevci, Židy a Rusy. Vnímavého chlapce, jehož životní názory utvářejí laskavý dědeček a svérázná babička, fascinují neobvyklé osudy lidí z nejbližšího okolí. Silným dojmem na něj působí také ještě živé lidové zvyky a pověry, stejně jako podmanivá litevská příroda, jejímž krásám dává Czeslaw Milosz až symbolický ráz. Obraz rodné Litvy a jejích obyvatel, který autor čtenáři předkládá však není idylickým románem o zašlém ráji dětství, zachycuje také doutnající problémy a konflikty v soužití odlišných národností i kultur. Litva Miloszowa dětství je s vypuknutím druhé světové války a s nástupem komunismu odsouzena k zániku. (Založil/a: Aw_MP)

vladislaus
  8. 5. 2015, 14:23
Od takového spisovatele jako je Czesław Miłosz jsem očekával poutavé vyprávění o zajímavých lidech a jejich příhodách, ale kniha je bohužel nudná a o lidech, kteří mi nepřipadali hodni románu.