Robinson Crusoe

Podtitul: Život a zvláštní dobrodružství Robinsona Crusoea, námořníka z Yorku; Další dobrodružství Robinsona Crusoea, která je druhou a poslední částí jeho života

Originální název: Life and strange surprising adventures of Robinson Crusoe of York, marine; Father adventures of Robinson Crusoe, being the second and last part of his life
Poprvé vydáno celosvětově: 1719

XYZ - 2016
ISBN: 978-80-7505-492-0

XYZ (2016) 978-80-7505-492-0 536
Odeon (1986) 01-018-86 518
Odeon (1975) 508

Vydání Odeonu z roku 1975 obsahuje oba díly románu Robinson Crusoe.

Robinsonovi je 61 let, má ženu a tři děti; dva syny a jednu dceru. Vrací se na svůj ostrov, prožívá dobrodružství na Madagaskaru, cestuje do jihovýchodní Asie a Číny a na Sibiř. (Založil/a: asxasx)

Introvert
  18. 7. 2016, 2:01
Moje první setkání s Robinsonem proběhlo, asi jako u většiny z nás, formou povinné školní četby na základní škole. Tehdy jsme měli tuším zkrácenou, Plevovu verzi. No a já dostala po letech chuť přečíst Robinsona tak, jak ho Defoe napsal, v jeho původní podobě - nebo alespoň hodně se jí přibližující.
Kniha je poměrně obsáhlá (každému z obou dílů patří polovina knihy), má i poněkud větší formát - ale sama jsem byla překvapená, jak hodně čtivá je - a to i přes poměrně hojně užívané přechodníky. Samozřejmě se autor nevyhne popisným pasážím, které jsou dnešním knihám dost vytýkány; zde mají pochopitelně své místo a opravdu mě bavily, jsou svěží a obrazné. Zajímavé čtení to je i s ohledem na dobu, kdy byla kniha napsána; Defoe popisuje věci jako jsou např. kolonizace a obchod s lidmi naprosto přirozeně, jako běžnou věc... Zajímavé jsou i pasáže týkající se náboženství - tehdejší aktuálnost přivádění lidí na ,,pravou víru" - zde většinou formou rozhovorů v druhém díle knihy - je z knihy opravdu cítit.
No, Robinsona jsem si z dětství pamatovala hlavně jako napínavý, dobrodružný příběh o jednom trosečníkovi a jeho věrném sluhovi jménem Pátek. Je škoda, že tato obsáhlejší verze knihy není tolik vyhledávaná. Obsahuje docela dost filosofických i etických pasáží, které za seznámení se s nimi určitě stojí.
haoken
  6. 12. 2013, 8:13
Pro mě, kupodivu, bylo pokračování o malilinko lepší, než jeho slavnější předchůdce, Ale podruhé už asi ani jeden díl nebudu :-)
asxasx
  8. 3. 2012, 10:46
Tato kniha není zrovna známá. Ani na internetu se o ní nedá zrovna mnoho najít. Škoda. Rozhodně by si ji měl přečíst každý, který četl první díl.