Abaddón zhoubce

Poprvé vydáno celosvětově: 1974

Host - 2002
ISBN: 80-7294-052-X

Host (2002) 80-7294-052-X 464

Román proslulého argentinského spisovatele, jehož knihy vyšly i u nás. Ve svém třetím a zatím posledním románu dospívá Sabato ve snaze o vyčerpávající zachycení celého člověka a jeho světa na hranici, kterou stejným směrem již zřejmě nelze dál posunovat. Kromě postav z předchozích románů vystupuje v knize i sám autor v rozdělení na S. a Sabata, v některých kapitolách se objevují téměř doslovné citace z jeho vlastních esejů, s básněmi sousedí parodie reklam, televizních estrád a společenských časopisů. Postavy sestupují do pekel podvědomí, aby se vzápětí staly cynickými komentátory mondénního života Buenos Aires. Osud mladého protagonisty Marcela, jakéhosi „pokračování“ postavy Martína z Knihy o hrdinech a hrobech, odkazy na skutečné historické události, od Palachovy sebevraždy v Praze přes smrt Che Guevary v Bolívii po válku ve Vietnamu, jen podporují apokalyptickou notu knihy, naznačenou již titulem. Román vyvolal po svém vydání nadšení, např. ve Francii byl prohlášen za nejlepší zahraniční knihu roku. (Založil/a: DonPedro39)

Ernesto Sabato Ernesto Sabato
*21.06.1911 - †30.04. 2011

Sklad učebnic
  8. 2. 2016, 17:24
Abaddón chtěl být přečten horečnatě, na jeden zátah, až by se z očí loupalo vědomí. Magnet mezi všemi.